Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στατικό ερώτημα: Πρόσθετο βάρος σε τελευταία πλάκα οικοδομής


tasmorf

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Προφανώς μένεις σε τόπο με νερό. Όχι στη Νότια Ελλάδα, όχι ειδικά σε νησί.

 

Για μικρές πλάκες πάντως και για σπίτια διώροφα, που συνήθως τις βλέπουμε, δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα τουλάχιστον στις πλείστες περιπτώσεις συνήθων κατασκευών.

Ένας έλεγχος με το αυξημένο φορτίο θα σας πείσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Χαιρετω τους παντες και χαιρομαι που σας βρηκα.

εχω ενα παρομοιο προβλημα και για αυτο καλοκαιριατικα ψαχνω κανονες στατικοτητας και αλλα τετοια διαφορα αγνωστα για μενα.

σε μαιζονετα του 2001 θελω να τοποθετησω σε μπαλκονι που μοιαζει με μπαλκονι ρετιρε(δεν εξεχει απο το κτιριο και απο κατω εχει δωματιο,) μια πισινα φουσκωτη

2,44 Χ 0,76 στρογγυλη .

το βαρος της γεματη ειναι

1,22 στην δευτερα = 1,48840

1,48840 Χ 3,14159 = 4,67594 Χ 0,51 (το ελαχιστο υψος γεμισματος για να δουλευει το φιλτρο καθαρισμου) = 2,38473

 

ποσο ειναι το βαρος ενα τετραγωνικο μετρο και ειναι κοντα στο οριο της κατασκευης?

θα τοποθετηθει κοντα στα καγκελα δλδ σε σημειο που απο κατω ειναι γωνια ο εξωτερικος τοιχος και εχει και δοκαρια.

αν δεν υπαρχει κυνδινος για κατι καταστροφικο τοτε τι μπορει να προκαλεσει?

ευχαριστω

Νικος.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες hdkeys. Το φορτίο είναι σημαντικό, και πιθανότατα μεγαλύτερο από το φορτίο για το οποίο σχεδιάστηκε η πλάκα. Φυσικά το τι θα συμβεί εξαρτάται από πολλές παραμέτρους. Γενικά, πράγματι, δεν είναι πιθανό να συμβεί κάτι "καταστροφικό": να σπάσει η πλάκα και η πισίνα με τον λουόμενο να βρεθούν στον κάτω όροφο. Αλλά μπορεί να προκύψει κάποια ρωγμή...

Τέλος πάντων, το θέμα δεν είναι απλό και φυσικά η κουβέντα που γίνεται είναι μόνο θεωρητική. Αν πραγματικά θέλεις να την βάλεις, συμβουλέψου κάποιον συνάδελφο που θα απαντήσει υπεύθυνα, αφού δει το μέρος...

Link to comment
Share on other sites

Κατ΄αρχας πισινα σε ταρατσα δωμα κατσκαευαζεται κατα την αποψη μου μονο εαν ολο το κατω κτιριο εχει μελετηθει για τετοια κατασκευη..Ωραιο το ρουφ γκαρντεν με πισινα ( ασχετως μεγεθους) αλλα εγκυμονει πολλα θεματα που χρηζουν ιδιαιτερης προσοχης...Σε νεοδμητο κτιριο ειναι αρκετα δυσκολη η μελετη ποσο μαλλον σ ευπαρχον ποιος ξερει εμ τι προδαγραφες και τι ορια σε στατικη μελετη...Κανεις δεν θα μπορεσει να εγγυηθει ασφαλεια ετσι..!!

Link to comment
Share on other sites

σε μαιζονετα του 2001 θελω να τοποθετησω σε μπαλκονι που μοιαζει με μπαλκονι ρετιρε
φίλε μου, σύρε τράβα πάρε έναν μηχανικό και ασε με τι μοιάζει και με τι δε μοιάζει

 

Παρατήρηση: Να είστε πιο κόσμιοι και προσεκτικοί στην επιλογή των λέξεων που χρησιμοποιείτε.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum και ειδικότερα τον κανόνα υπ' αριθμό 7.

Ευχαριστώ, achille.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο, ουσιαστικά εφαρμόζεις φορτίο περίπου διπλάσιο από το φορτίο σχεδιασμού μιας πλάκας, σε μία μικρή επιφάνεια 4,5μ2.

 

Εάν στο μοντέλο σου κάνεις εσφαλμένα αναγωγή το φορτίο σε όλη την πλάκα τότε στατικά θα φανεί πως δεν έχεις πρόβλημα.

Το κατασκευαστικό πρόβλημα λοιπόν είναι πως μπορείς να μεταφέρεις το φορτίο της πισίνας σε όσο το δυνατό μεγαλύτερη επιφάνεια.

 

Κατ' εμέ και εντελώς "μπακάλικα" (χωρίς δεδομένα και βασισμένος στα λεγόμενά σου πως πατάει σε δοκάρι) θα έλεγα πως δεν πρόκειται για ιδιαίτερα μεγάλο φορτίο (ουσιαστικά +1 μ3 μπετό ή μια πλάκα 25εκ ακουμπισμένη στο μπαλκόνι σου) και δε θα έχεις πρόβλημα εάν τα παιδάκια σου πλατσουρίζουν το καλοκαίρι.

 

Εκεί που εμπλέκεται μηχανικός, και δεν αρκούν οι υποδείξεις του φόρουμ, είναι η ενυπόγραφη ανάληψη ευθύνης.

Κανένας συνάδερφος στο φόρουμ δε θα κάτσει να λύσει δωρεάν με εξειδικευμένο software τον φέροντα οργανισμού της οικοδομής σου με τα φορτία που γράφεις, ούτε αν η πλάκα σου καταρρεύσει και πάρεις στον λαιμό σου τους από κάτω, θα θεωρηθεί υπεράσπιση: "Μου είπαν στο michanikos.gr ότι αντέχει".

 

Τα ζυγίζεις και πράττεις ανάλογα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλό απόγευμα.....

 

Πρόκειται για μια τετραόροφη πολυκατοικία του 1970 που στην ταράτσα της βρίσκονται 15-20 ντεπόζιτα νερού.

Η πολυκατοικία παρουσιάζει την συνήθη εικόνα των οικοδομών της εποχής της.

Ο διαχειριστής έχει την άποψη ότι τα ντεπόζιτα στην ταράτσα δημιουργούν σοβαρούς κινδύνους για την στατικότητα της οικοδομής, αναφέροντας οτι οι ελεύθερες επιφάνεις υγρών προκαλούν αστάθεια και επιβάρυνση και 'οτι σε περίπτωση σεισμού η οικοδομή θα καταρρεύσει και μεθοδεύει την μεταφορά των ντεποζίτων στον ακάλυπτο.

Επειδή τα διαμερίσματα που βλέπουν στον ακάλυπτο βλάπτονται απο μια τέτοια πιθανή μετακίνηση (και υπάρχει και κάποια σκοπιμότητα λόγω προσωπικής αντιδικίας για την υποβάθμιση τους).

Θα ήθελα να ξέρω πόσο σοβαρή μπορεί να είναι μια τέτοια κινδυνολογία καί μάλιστα χωρίς σχετική μελέτη/έκθεση μηχανικού.

 

Ευχαριστώ όλους όσους διαβάσουν το θέμα μου και ασχοληθούν δίδοντας μου απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ξέρω πόσο σοβαρή μπορεί να είναι μια τέτοια κινδυνολογία καί μάλιστα χωρίς σχετική μελέτη/έκθεση μηχανικού.

Μπορεί να είναι πάρα πολύ σοβαρή υπό προϋποθέσεις!

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για μια τετραόροφη πολυκατοικία του 1970 που στην ταράτσα της βρίσκονται 15-20 ντεπόζιτα νερού.

Για πόσο βάρος μιλάμε; Τι διαστάσεις έχει το κάθε ντεπόζιτο; Έχει μια λογική ο φόβος του ιδιοκτήτη...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.