Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στατικό ερώτημα: Πρόσθετο βάρος σε τελευταία πλάκα οικοδομής


tasmorf

Recommended Posts

....

 

Μήπως κάνω λάθος;

 

 

Οι πλάκες γενικα έχουν προβλέψεις για κινητά φορτία…. (το πόσο έχει πρόβλεψη η δικιά σου και πόσα βάζεις εσύ δεν το ξέρω τώρα.)

Και το κτίριο ο φορέας του έχει προβλέψεις. Διότι το πρόβλημα δεν είναι τόσο η πλάκα μη πέσει (δεν πέφτει εκτός κι αν το τραβήξεις στα άκρα). Το πρόβλημα είναι ότι το συν φορτίο που βάζεις στον τελευταίο όροφο θα επιβαρύνει πολλαπλασιαστικά την αντισεισμική συμπεριφορά του κτιρίου σου όταν θα έχεις σεισμό. Και στην Ελλάδα δεν είναι αν θα έχουμε σεισμό αλλα το πότε θα τον έχουμε.

Το κτίριο σου φτιάχτηκε με αντισεισμικό κανονισμό του 77… για τότε είχε πρόβλεψη (ελπίζω) κάποιου ορόφου.

Από τότε όμως μέχρι τώρα στο σύνολο σχεδόν του ελλαδικού χώρου οι συντελεστές που υπολογίζουμε το θέμα του σεισμού (ας το πούμε ετσι) έχουν αλλάξει σημαντικά. Καμία σχέση δηλαδή η φέρουσα ικανότητα του τότε με του τώρα.

Στο δια ταύτα… κάνε ότι θες κάνε πράσινη την ταράτσα σου… αλλα πριν τα κάνεις όλα αυτά θα πρέπει να απευθυνθείς σε τεχνικό γραφείο της περιοχής σου, με την στατική μελέτη που υπαρχει του 77 για το κτίριο… πιθανά θα χρειαστεί να κάνουν και αυτοψία και θα σε απαντήσουν υπεύθυνα και όχι υποθετικά.

Όπως αντιλαμβάνεσαι το e-diagnosi-statikotitas δεν λειτουργεί χωρίς ελεγχο των μελετών που υπάρχουν και την υφιστάμενη κατάσταση που μονο με αυτοψία κλπ μπορούν να βγουν.

 

 

 

Υ.Γ.

Εσύ φροντίζεις πώς να μοιράσεις τα φορτία μόνο στην πλάκα μη σου έρθει κατακούτελα αλλα δεν σκέφτηκες καν ότι όσο και να τα μοιράσεις στην πλάκα όλο μα όλο τους το βάρος πάει στις κολώνες στο ισόγειο που στον σεισμό κολυμπούν πέρα δωθε (ετσι μπακάλικα να στο πω)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Η οικοδομή έχει "υποδοχές" για άλλο (δεύτερο) όροφο. Και σκέφτομαι μελλοντικά, να τον χτίσω.

 

Οπότε  σαν καθημερινός άνθρωπος, αναρωτιέμαι. Μπορώ να γεμίσω το περιμετρικό μπαλκόνι του 1ου ορόφου, γλάστρες (τις ίδιες πλαστικές ζαρντινιέρες) - και δε μπορώ να τοποθετήσω τις ίδιες γλάστρες στην ταράτσα (που είναι το πάτωμα του επόμενου  του 2ου ορόφου), γιατί μπορεί να προκύψει άλλη σεισμική συμπεριφορά/πιο επικίνδυνη; 

 

Ακόμα, η τοποθέτηση πλαστικών ζαρντινιερών στην ταράτσα ανάγεται στις προδιαγραφές του νόμου για τις πράσινες ταράτσες;  

 

Αφού δεν γίνονται εξειδικευμένες τεχνικές παρεμβάσεις στην ταράτσα, πέρα από την απλή μεταφορά και τοποθέτηση 15 ζαρντινιερών, μία σε κάθε μισό τετραγωνικό μέτρο.

 

 

Για την ακρίβεια, η χωρητικότητα κάθε τέτοιας πλαστικής ορθογώνιας ζαρντινιέρας (καλούπι plastona) είναι ίση με 56 λίτρα (ως την κορυφή της) . Φίσκα 56 λίτρα φυτοχώματος με συγκράτηση υγρασίας 25%, πόσο να ζυγίζουν; Έχουν μεγαλύτερο ειδικό βάρος από το σκέτο νερό; Όχι. Οπότε άντε να ζυγίζει από 40 ως 56 κιλά (αν γεμίσει όλη με νερό). 56 κιλά είναι το μέσο βάρος μιας νέας γυναίκας. Δηλαδή αν σταθούν σε ένα τμήμα της ταράτσας (επιφάνειας 20 τ.μ.) 15 νεαρές, θα κινδυνεύσει η ταράτσα;

 

Αν χτιστεί τελικά ο 2ος όροφος, και το νέο διαμέρισμα , πέρα από την νέα τοιχοποιία, τη μπανιέρα, τα πλακίδια, τα πατώματα, τα πορτοπαράθυρα, το θερμοσίφωνα, το αιρκοντίσιον, αν γεμίσει και με τον οικιακό εξοπλισμό του,  δεν θα προστεθεί βάρος στις κολώνες του ισογείου;  Και μάλιστα πολύ περισσότερο;

 

Νομίζω ότι δε χρειάζεται ερώτηση σε ειδικό, για τις ζαρντινέρες, είναι υπερβολή.  Αντίθετα, για τις ιδιοκατασκευές, χρειάζεται "διαβούλευση". Και με ειδικούς και με εμπειροτέχνες!

 

 

Ξεκινώ λοιπόν από το παρακάτω πυκνογραμμένο ερώτημα:

 

Υπάρχει μια ιδιοκατασκευή-ξυλοκατασκευή (ξύλα από παλέτες), εμβαδού 1 τ.μ. περίπου, βάρους ξυλείας 40 κιλών,  συν το αντίστοιχο φυτόχωμα που θα σκορπιστεί εντός της, ως  ύψος 20 εκ. σε όγκο 0,200 κ.μ. (δηλαδή η ιδιοκατασκευή έχει 200 λίτρα χωρητικότητα). Το φυτοχώμα δε νομίζω ότι έχει ειδικό βάρος μεγαλύτερο από το νερό.  Το συνολικό βάρος αυτής της ιδιοκατασκευής (περιεχόμενο και κουτί)  θα είναι γύρω στα 200 κιλά το περιεχόμενο + 40 κιλά η περικλείουσα ξυλεία. = 240 κιλά -  και ίσως παρακάτω.

 

Κάποιο δείκτη που είδα εδώ μέσα λέει: 250χγρ/τ.μ. Άρα εντάξει είμαι!

 

Αν όμως βρέξει δυνατά και πολλές ώρες - ημέρες, πόσο βάρος θα προστεθεί σε αυτήν την ιδιοκατασκευή; Δηλαδή ακόμα και το περιεχόμενο χώμα να γίνει λάσπη, να διαλυθεί, να τρέχει απέξω... να φύγει...  Να γεμίσει όλη η ιδιοκατασκευή με νερό της βροχής!  Πόσο θα είναι το βάρος της τότε;

 

Κι ακόμα... αν την τοποθετήσω πάνω από δοκάρι μεταξύ των δυο κολονών, είναι η καλύτερη τοποθέτηση που μπορώ να κάνω;

 

ΥΓ. Ψάχνοντας για το ειδικό βάρος του χώματος, σε κάποια εργασία φοιτητή του ΕΜΠ  είδα να αναφέρεται ως 2,7.  Έχουμε βέβαια χώματα και χώματα . Εμένα, γιατί το φυτόχωμα μου φαίνεται πάρα πολύ ελαφρύ,  σχεδόν το μισό του νερού.  Εκτιμώ ότι έχει ειδικό βάρος κάτω από το 1.   Όταν όμως βραχεί, η υγρασία του θα φτάσει το μέγιστο 100% Θα γίνει χωματί νερό δηλαδή. άρα.... ;

Edited by ilias
Link to comment
Share on other sites

..

Νομίζω ότι δε χρειάζεται ερώτηση σε ειδικό, για τις ζαρντινέρες, είναι υπερβολή.  Αντίθετα, για τις ιδιοκατασκευές, χρειάζεται "διαβούλευση". Και με ειδικούς και με εμπειροτέχνες!

....

όπως νομίζεις.

 

Εγώ δεν έχω κάτι να προσθέσω αφού δεν πρόσεξες ότι ζήτημα δεν ειναι τι αντέχει η πλάκα σου ακόμα και με προδιαγραφές του 77 (40 χρόνια πριν, αν είσαι αθήνα και 3 καλούς σεισμους πριν κλπ κλπ)

Και δεν σου πρότεινα "διαβούλευση" αλλά έλεγχο στατικής επάρκειας του φορέα με βάση τα νεα μόνιμα πρόσθετα φορτία που θα μπορείς να βάλεις. Δεν έχει δημοκρατικό διάλογο ο στατικός έλεγχος ξέρεις.

 

κάνε ότι νομίζεις και ελπίζω να είμαστε αχρείαστοι μετά .... 

Edited by Didonis
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

όπως νομίζεις.

 

Εγώ δεν έχω κάτι να προσθέσω αφού δεν πρόσεξες ότι ζήτημα δεν ειναι τι αντέχει η πλάκα σου ακόμα και με προδιαγραφές του 77 (40 χρόνια πριν, αν είσαι αθήνα και 3 καλούς σεισμους πριν κλπ κλπ)

Και δεν σου πρότεινα "διαβούλευση" αλλά έλεγχο στατικής επάρκειας του φορέα με βάση τα νεα μόνιμα πρόσθετα φορτία που θα μπορείς να βάλεις. Δεν έχει δημοκρατικό διάλογο ο στατικός έλεγχος ξέρεις.

 

κάνε ότι νομίζεις και ελπίζω να είμαστε αχρείαστοι μετά .... 

 

ΟΚ ευχαριστώ για τη διάθεσή σου - και τις χρήσιμες πληροφορίες που έδωσες.

 

 

Κανένας άλλος (επί των προβληματισμών μου);

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η οικοδομή έχει "υποδοχές" για άλλο (δεύτερο) όροφο. Και σκέφτομαι μελλοντικά, να τον χτίσω.

 

Απλώς σου "επισημαίνω" ότι, δεν πρέπει να είσαι βέβαιος για το ότι, μπορεί να εκδοθεί Άδεια Δόμησης, από την οικεία του ακινήτου Υπηρεσία Δόμησης, για να κάνεις κάτι τέτοιο, κυρίως λόγω της παλαιότητας του ακινήτου και για λόγους "στατικότητας" αυτού.....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Απλώς σου "επισημαίνω" ότι, δεν πρέπει να είσαι βέβαιος για το ότι, μπορεί να εκδοθεί Άδεια Δόμησης, από την οικεία του ακινήτου Υπηρεσία Δόμησης, για να κάνεις κάτι τέτοιο, κυρίως λόγω της παλαιότητας του ακινήτου και για λόγους "στατικότητας" αυτού.....

 

Καλά κάνεις που το επισημαίνεις.

Η παλαιότητα είναι ένα θέμα. Αλλά από πού προκύπτουν λόγοι στατικότητας, στη συζήτησή μας; Μια χαρά είναι το οικοδόμημα. Αν στο μεταξύ έχουν αλλάξει οι κανονισμοί, δε μπορούν από το νέο μηχανικό να υποβληθούν και σχέδια ενίσχυσης, ώστε να ανταπεξέλθει το οικοδόμημα στη νέα προσθήκη;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλώς το επισήμανα.... Εσύ βεβαίως γνωρίζεις καλύτερα, πως όταν έλθει εκείνη η ώρα θα το αντιμετωπίσεις....

Link to comment
Share on other sites

Σε ταράτσα μικρού οικοδομήματος 125 τμ. (125 τμ το ισόγειο - δυο μαγαζιά και 125 τμ ο πρώτος όροφος, δυο χωριστά δυάρια ), χτισμένου το 1977,  με υποδοχές γα επόμενο όροφο: .................................................................................................

 

Η οφθαλμοστατικη βλαπτει.Απευθυνσου σε μηχανικο να κανει αυτοψια κ.λ.π κ.λ.π

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι δεν θα πρέπει να δίνεται βήμα σε μπακαλο-υπολογισμούς. Ξαφνικά αποκτάει κάποιος άποψη και κάνει όνειρα για πισίνες και τζακούτζι στην ταράτσα, κάνει μετά και τους υπολογισμούς του και μετά θέλει μια επιβεβαίωση από το φόρουμ, και μετά αυτή την επιβεβαίωση θα την εκλάβει και ως μελέτη στο υποσυνείδητό του.

Μα είναι δυνατόν να θέλεις να κάνεις πισίνα ή ταρατσόκηπο και να μην έχεις την δυνατότητα να πας σε ένα Μηχανικό για να σου κάνει μια Μελέτη? Όλα τα χει η Μαριορή ο φερετζές της έλειπε.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

όπως νομίζεις.

 

Εγώ δεν έχω κάτι να προσθέσω αφού δεν πρόσεξες ότι ζήτημα δεν ειναι τι αντέχει η πλάκα σου ακόμα και με προδιαγραφές του 77 (40 χρόνια πριν, αν είσαι αθήνα και 3 καλούς σεισμους πριν κλπ κλπ)

Και δεν σου πρότεινα "διαβούλευση" αλλά έλεγχο στατικής επάρκειας του φορέα με βάση τα νεα μόνιμα πρόσθετα φορτία που θα μπορείς να βάλεις. Δεν έχει δημοκρατικό διάλογο ο στατικός έλεγχος ξέρεις.

 

κάνε ότι νομίζεις και ελπίζω να είμαστε αχρείαστοι μετά .... 

 

 

Η οφθαλμοστατικη βλαπτει.Απευθυνσου σε μηχανικο να κανει αυτοψια κ.λ.π κ.λ.π

Νομίζω δόθηκαν όλες οι απαραίτητες διευκρινίσεις, αν νομίζει ο φίλος ιδιώτης ότι τα φορτία καλύπτονται προχωράει με δική του ευθύνη, αν πάλι όχι είναι επικίνδυνο να μπαίνει σε διαδικασίες υπολογισμών χωρίς τις απαραίτητες γνώσεις κλπ

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.