Μετάβαση στο περιεχόμενο

Robot Μillennium της Autodesk (Robobat)


chronism

Recommended Posts

Λογικό είναι να μην μπορείς να φτιάξεις συνδυασμούς, καθώς δεν ισχύει η αρχή της επαλληλίας.

 

Όρισες μέλος το οποίο παίρνει μόνο εφελκυσμό ή θλίψη ή κάτι αντίστοιχο;

Είναι μη γραμμικότητα και αυτό (μονόπλευρη επαφή)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάνει ιδιαίτερο. Έχω ορίσει μέλη με ανάλογα μήκη λυγισμού όπου χρειάζεται (τεγίδες, υποστυλώματα, ζευκτά) και έχω βάλει και μερικές releases. Αυτό με το να έχουν μόνο θλίψη ή εφελκυσμό τα μέλη που είναι μήπως και το έβαλα κατά λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Οκ το είδα δεν φταίει αυτό, δεν έχω βάλει τέτοιο πράγμα.

 

Βρήκα τι φταίει...είναι τα releases!! Μόλις τα βγάζω όλα από το μοντέλο γίνονται γραμμικές οι αναλύσεις. Γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό? Έχω βάλει αμφιέριστες τις τεγίδες και ελευθερία στροφής στα άκρα των χιαστί.

 

Οκ τελικά.το έλυσα το πρόβλημα. Κάποιες από τις releases είχαν πρόβλημα. Τις διέγραψα όλες και τις ξαναπέρασα και τώρα δεν έχω πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι αρκετά καλό Archytas. Aν ενδιαφερόταν και η Autodesk λίγο παραπάνω θα ήταν τα πράγματα καλύτερα. Αλλά καλά που υπάρχουν κάτι ψαγμένα forum ...

Link to comment
Share on other sites

To AUGI forum εννοείς?

 

Λοιπόν ερώτηση. Στην τελευταία έκδοση (2011) εάν κάνεις ένα πλαίσιο με το add-in του Robot θα παρατηρήσετε 2 πράματα.

 

1. Δημιουργεί διάφραγμα

2. Οι τεγίδες είναι πάνω από τον φορέα (και δεν έχουν κάποια δέσμευση)

3. Έαν κάνεις αυτόματη παραγωγή συνδυασμών (κάπου 2000 και βάλε για λειτουργικότητα, αστοχία, πυρκαγιά κ.τ.λ.) θα σου βγάλει HEA 240 και γενικά όλον τον φορέα με IPE 140 τεγίδες (με φορτίο 1ΚΝ/Μ2 μόνιμο και κινητό) off.

Μιλάμε για το default φορέα του frame generator.

 

Ξέρει κανείς τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ξανασυζητήσει για τη δυναμική ανάλυση στο SAP εδώ , αλλά έχω κάποιες απορίες με το Robot.

 

Επειδή δουλεύω μεταλλικά και δεν θέλω να εφαρμόσω την 3.4.4.[4] του Ε.Α.Κ. δηλαδή γραμμικό συνδυασμό των σεισμών κατά Χ και Υ με συντελεστή 0.3 (αυτήν την μέθοδο χωρικής επαλληλίας την ονομάζει Newmark το πρόγραμμα αν δεν κάνω λάθος) αλλά προτιμώ να εφαρμόσω την SRSS, τι πρέπει να κάνω στο Robot?

 

Από ότι έχω καταλάβει,

 

1) ορίζω Modal - with automatic definition if seismic cases με συνδυασμούς ταυτόχρονα και όχι ξεχωριστά κατά Χ και Υ δηλαδή την κάτω σειρά στο παράθυρο: Χ+Υ- , Χ+Υ+, Χ-Υ- και Χ-Υ+ . Σωστά?

 

2) Στην συνέχεια στο seismic analysis parameters -> direction definition βάζω συντελεστή 1 σε κάθε διεύθυνση. Στο resolution of force βάζω Combination Creation -> Quadratic Combination (SRSS).

 

Στις αναλύσεις μου προκύπτουν οι συνδυασμοί Seismic π.χ. Seismic E.A.K. 2000 Exc X-Y- Direction_X αλλά και οι Quadratic π.χ. 1. * X 1. * Y 1. * Z οι οποίοι είναι αρκετά δυσμενείς. Τελικά τι ισχύει? Ποιους συνδυασμούς χρησιμοποιώ για να συνδυάσω με G+0.3Q ?

Link to comment
Share on other sites

Αλλά καλά που υπάρχουν κάτι ψαγμένα forum ...

...Εννοείς εκείνο που συμμετέχει ο εκκολαπτόμενος Robot-Grandmaster:D:D ;

Άντε σιγά σιγά να ξεκινήσουμε και με το manual.

 

 

1. Δημιουργεί διάφραγμα

2. Οι τεγίδες είναι πάνω από τον φορέα (και δεν έχουν κάποια δέσμευση)

3. Έαν κάνεις αυτόματη παραγωγή συνδυασμών (κάπου 2000 και βάλε για λειτουργικότητα, αστοχία, πυρκαγιά κ.τ.λ.) θα σου βγάλει HEA 240 και γενικά όλον τον φορέα με IPE 140 τεγίδες (με φορτίο 1ΚΝ/Μ2 μόνιμο και κινητό) off.

 

1. Για το διάφραγμα στη στέγη διαφωνώ.Άλλο να πάρεις κάποιες δεσμέυσεις για το λυγισμό εκτός επιπέδου των τεγίδων λόγω πάνελ και άλλο να θεωρήσεις διάφραγμα.Προσωπικά θεωρώ διάφραγμα μόνο όταν έχω πλάκα μπετόν (>10cm)

2. Eγώ έτσι τις βάζω ούτως ή άλλως.

3. Θέλει λίγο προσοχή στην παραγωγή των αυτόματων συνδυασμών.Τρώει κάποια κολλήματα.

 

Έχω ξανασυζητήσει για τη δυναμική ανάλυση στο SAP εδώ , αλλά έχω κάποιες απορίες με το Robot. ?

 

Περί ΝΕWMARK , δες εδώ και επίσης κατέβασε τα pdf του Μαραβέα.

http://www.michanikos.gr/showthread.php?p=54464#post54464

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται,

 

Πήρα το robot εδώ και κάποιες ημέρες για την επίλυση κυρίως μεταλλικών φορέων. Θέλω να ρωτήσω αν κάνει κάτι που με ενδιαφέρει και αν ξέρει κάποιος. Στην περίπτωση για παράδειγμα που έχω τεγίδες, αντί να βάζω τα φορτία, ας πούμε του ανέμου, ένα ένα γραμμικά, υπάρχει δυνατότητα να τοποθετήσω ένα επιφανειακό (kN/m^2) και να γίνει η μεταφορά αυτού του φορτίου από το robot στις τεγίδες ως γραμμικό? Έχω την εντύπωση ότι γίνεται, αλλά δεν μπορώ να το βρω με τίποτα. Αν ξέρει κανείς ας μου πει γιατί με έχει παιδέψει πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.