Μετάβαση στο περιεχόμενο

Robot Μillennium της Autodesk (Robobat)


chronism

Recommended Posts

jim είσαι σίγουρος ότι και η Υπολογιστική Μηχανική διέκοψε την συνεργασία της με την Autodesk !? (έχω κάμποσο καιρό να επικοινωνήσω μαζί τους). Αν έγινε αυτό, είναι μάλλον μεγάλη είδηση γιατί ήταν πολλά χρόνια reseller (αν θυμάμαι καλά, στην αρχή ήταν οι πρώτοι αλλά και οι μόνοι, όταν το πρόγραμμα ήταν στην Robobat, πριν την εξαγορά από την Autodesk)... Ο μηχανικός της Υπολογιστικής Μηχανικής για το Robot είναι πάρα πολύ έμπειρος στο πρόγραμμα, αν και η υποστήριξη που παρείχε ήταν όντως μόνο σε επίπεδο επίλυσης κάποιων αποριών (γενικά θυμάμαι τις αμέτρητες ώρες που έχω καταναλώσει για αυτό το πρόγραμμα...).

Πάντως για όποιον θέλει, το επίσημο forum της Autodesk είναι άψογο και μπορεί κανείς να θέσει ερωτήματα και να πάρει απάντηση για οποιοδήποτε θέμα, είτε είναι απλό (δηλ. πάνω σε θέματα διαχείρισης) είτε είναι περίπλοκο-θεωρητικό.      

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι Caan, τελευταια φορα μιλησα μαζί του το Φεβρουριο το 2014 και μου ειπε οτι σταματησε τη συνεργασια-υποστηριξη του Robot (δεν ξερω αν εχει αλλα προγραμματα της Autodesk)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

κοινώς το πρόγραμμα πέθανε για την Ελλάδα, κρίμα τα λεφτά που δώσαμε - όσοι δώσαμε  :sad:

 

Το forum είναι όντως πολύ καλό, αλλά δεν παύει να είναι ένα forum - δεν είναι και το michanikos.gr :mrgreen:  :mrgreen:  

Link to comment
Share on other sites

Είναι κάτι σε αυτό τον τομέα που δεν είναι "πεθαμένο" αυτή την περίοδο.. :sad: ?

Η διαφορά του forum της Autodesk με άλλα φόρουμ είναι ότι σε αυτό απαντά σε κάθε είδους ερώτηση και η ίδια η υποστηρικτική ομάδα η οποία υπήρχε και επί εποχής Robobat (ο ένας από αυτούς με το ψευδώνυμο pp2008, Pawel Pulak είναι το όνομά του, νομίζω ήταν από την 1η στιγμή της ανάπτυξης του προγράμματος...) και το γνωρίζουν όσο λίγοι χρήστες στον κόσμο...

Πάντως η αλήθεια είναι ότι με την Autodesk δεν υπάρχει φως γιατί ζητούν τα μαλιοκέφαλά τους στην συνδρομή...

Link to comment
Share on other sites

:grin: Ναι έχεις δίκιο, μπορείς και να στείλεις και το μοντέλο αν χρειαστεί, απαντάνε και με screeshots, πολύ καλό.

 

Να τσοντάρουμε όλοι, ένας να πληρώνει συνδρομή και όλοι να ρωτάμε  :mrgreen:  :mrgreen: 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πιθανόν, εγώ πάντως μόνο για το Robot ξέρω... Πριν 2 χρόνια που έκοψα την συνδρομή, είχαν κάνει απότομα μια αύξηση και ζητούσαν αν θυμάμαι καλά ~1100+ΦΠΑ...

Link to comment
Share on other sites

Η τμη περιελαμβανε συνδρομη και αναβαθμιση?

 

Το Scia για την εκδοση Pro (Σκυροδεμα και Χαλυβας), εχει συνδρομη κοντα στα 1850Ε+ΦΠΑ

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ήταν και η ετήσια αναβάθμιση μέσα, δηλ. είχες και την έκδοση ARSA-τάδε (πάντως, τα τελευταία χρόνια οι αναβαθμίσεις δεν ήταν και ουσιαστικές, μόνο η τελευταία -ARSA2015- από ό,τι διάβασα είχε σημαντικές προσθήκες). Τώρα μπορεί να είναι και πιο ακριβή, δεν ξέρω (ούτε ενδιαφέρθηκα να μάθω...).

Κάθε χρόνο 1100 ή 1850, χωρίς ΦΠΑ, (και εκτός των άλλων συνδρομών..), είναι νομίζω τρελά νούμερα για αυτή την εποχή..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.