Μετάβαση στο περιεχόμενο

Robot Μillennium της Autodesk (Robobat)


chronism

Recommended Posts

Ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση! Εχω διαβασει αρκετο μερος του θεματος αλλα σιγουρα καποια σημεια μπορει να μου διαφευγουν...οσο αφορα τις σεισμικες δρασεις στα μεταλλικα η αληθεια ειναι οτι μεχρι τωρα στο φεσπα τις εβαζα κ συμφωνω οτι πρεπει να μπαινουν...ωστοσο η ιδιοτητα του υλικου να συμπεριφερεται πλαστικα, η μεγαλυτερη αντοχη του σε σχεση με το σκυροδεμα καθως κ τα μεγαλα βελη που εχει την δυνατοτητα να αναπτυσσει κανουν απο οτι εχω διαπιστωσει ορισμενους συναδελφους να μην τις υπολογιζουν ιδιαιτερα κ σε συνδυασμο με το οτι στα περισσοτερα βιντεο στο youtube δεν εχω δει analysis type να διαμορφωνεται με ωθησαν στο να ζητησω την αποψη σας! Θα μελετησω το υλικο που παρεθεσες φιλε μου. Ευχαριστω κ παλι

Link to comment
Share on other sites

Σεισμικές δράσεις εγώ προσωπικά τις βάζω, θεωρώ ότι χρειάζονται.... θα μας τρελάνεις βρε παιδί;;  :shock::D γιατί τι είναι οι μεταλλικές και δεν επηρεάζονται;; Μ' αρέσει η σιγουριά σου πάντως  8-)

 

 

Για να απαντήσω στο ερώτημά σου: Είναι ελαφριές, δηλαδή με μικρή ταλαντούμενη μάζα με αποτέλεσμα οι τυπικές μεταλλικές κατασκευές (π.χ. μονώροφα πλαίσια) να μην υποφέρουν από σεισμό. Λίγο πολύ όλοι γνωρίζουμε ότι οι συνδυασμοί με τους οποίους μελετάμε μια μεταλλική είναι 3-4, φυσικά για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο εξετάζουμε τα πάντα. Άλλωστε δεν παίρνει πολύ χρόνο. Πάντως για προδιαστασιολόγηση προσωπικά χρησιμοποιώ 2 συνδυασμούς. Μέχρι στιγμής δεν μου έχει τύχει ποτέ σε τυπική μονώροφη μεταλλική κατασκευή να είναι καθοριστικός συνδυασμός ο σεισμός.

Link to comment
Share on other sites

ναι κάτι τέτοιο συμβαίνει θεωρώ και εγω...αλλά οκ για λόγους ασφάλειας κ πληρότητας στη λογική "δεν ξερεις τι γινεται" θεωρώ ότι όλοι το βάζουμε το σεισμικό φορτίο...πάντως μου έκανε εντύπωση που σε κανένα βίντεο youtube για μεταλλικό robot δεν ασχολήθηκε κανείς νομίζω με τα σεισμικά φορτία...ωστόσο θα τον βάλω τον σεισμό αφενός για να συγκρίνω εντατικά μεγέθη με φέσπα αφετέρου για να δω τι παίζει...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για να απαντήσω στο ερώτημά σου: Είναι ελαφριές, δηλαδή με μικρή ταλαντούμενη μάζα με αποτέλεσμα οι τυπικές μεταλλικές κατασκευές (π.χ. μονώροφα πλαίσια) να μην υποφέρουν από σεισμό. Λίγο πολύ όλοι γνωρίζουμε ότι οι συνδυασμοί με τους οποίους μελετάμε μια μεταλλική είναι 3-4, φυσικά για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο εξετάζουμε τα πάντα. Άλλωστε δεν παίρνει πολύ χρόνο. Πάντως για προδιαστασιολόγηση προσωπικά χρησιμοποιώ 2 συνδυασμούς. Μέχρι στιγμής δεν μου έχει τύχει ποτέ σε τυπική μονώροφη μεταλλική κατασκευή να είναι καθοριστικός συνδυασμός ο σεισμός.

 

Ο Βασίλης δεν είπε για μονώροφα είπε γενικά τα μεταλλικά κτίρια. Άλλο που η πλειονότητα των τυπικών μεταλλικών στη χώρα περιορίζεται σε ισόγεια βιομηχανικού τύπου και υπόστεγα. Μ' αυτή τη λογική ναι. Εξαρτάται βέβαια και από την κάτοψη, ένα ισόγειο 3.500-4.000τ.μ. μόνο μικρή δε τη λες την ταλαντούμενη μάζα του. Ναι εννοείται ότι κανένας δε φοβάται ιδιαίτερα τα ισόγεια, όχι μόνο τα μεταλλικά και το μπετό.

Και την φωτιά πολλοί την παραλείπουν στις μελέτες, που είναι σοβαρή τυχηματική δράση στις μεταλλικές..

Link to comment
Share on other sites

Ο Βασίλης δεν είπε για μονώροφα είπε γενικά τα μεταλλικά κτίρια. Άλλο που η πλειονότητα των τυπικών μεταλλικών στη χώρα περιορίζεται σε ισόγεια βιομηχανικού τύπου και υπόστεγα. Μ' αυτή τη λογική ναι. Εξαρτάται βέβαια και από την κάτοψη, ένα ισόγειο 3.500-4.000τ.μ. μόνο μικρή δε τη λες την ταλαντούμενη μάζα του. Ναι εννοείται ότι κανένας δε φοβάται ιδιαίτερα τα ισόγεια, όχι μόνο τα μεταλλικά και το μπετό.

Και την φωτιά πολλοί την παραλείπουν στις μελέτες, που είναι σοβαρή τυχηματική δράση στις μεταλλικές..

 

Συνάδελφε μην μπερδεύεις τη συνολική μάζα με τη μάζα/τμ. Ίσα ίσα ένα μεταλλικό 3.500-4.000τμ έχει λιγότερα κιλά ανά τετραγωνικό από ένα π.χ. 200τμ. Και ναι εννοείται ότι η φωτιά συμπεριλαμβάνεται πάντα στους συνδυασμούς. Επίσης μην μπερδεύεις τα μπετονένια με τα μεταλλικά μονώροφα, όλα πρέπει να τα φοβάσαι, απλά αλλού πονάει το ένα, αλλού το άλλο. Εγώ δεν είπα ότι δεν τα φοβάμαι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μαλλον σας μπερδεψα...οντως σαν μεταλλικα ειχα στο μυαλο μου μονοοροφα κλασσικα βιομηχανικα, στεγαστρα κλπ αν κ οπως λεει ο jonous δεν περιοριζονται εκει!!! Προφανως σε ενα πολυοροφο κτηριο θα μπει κανονικα ο σεισμος!!! Εστω ομως οτι εχουμε μονοοροφη κλασσικη κατασκευη με κορφια κ παραλληλογραμμη κατοψη...τον οροφο για να υπολογιστει η μαζα για τις ιδιομορφες κλπ θα τον οριζατε στο υψος που σταματανε οι κολωνες να υποθεσω; οτι δηλαδη η μαζα της οροφης ας πουμε συγκεντρωνεται σε σημειο του διαφραγματος που βρισκεται στο υψομετρο της κορυφης των υποστυλωματων...

Edited by βασιλης καν
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε μην μπερδεύεις τη συνολική μάζα με τη μάζα/τμ. Ίσα ίσα ένα μεταλλικό 3.500-4.000τμ έχει λιγότερα κιλά ανά τετραγωνικό από ένα π.χ. 200τμ. Και ναι εννοείται ότι η φωτιά συμπεριλαμβάνεται πάντα στους συνδυασμούς. Επίσης μην μπερδεύεις τα μπετονένια με τα μεταλλικά μονώροφα, όλα πρέπει να τα φοβάσαι, απλά αλλού πονάει το ένα, αλλού το άλλο. Εγώ δεν είπα ότι δεν τα φοβάμαι.

 

Συνάδελφε Charlie κακώς ανέφερα ενδεικτικά τα τ.μ. και όχι δεν είναι κανόνας ότι το μικρό θα έχει λιγότερα kg ανά τ.μ. γιατί δεν μπορεί να μπει σε καλούπι. Εξαρτάται από πολλά, το ύψος του κτιρίου, τη χρήση του, τον τρόπο μόρφωσης των μελών του φορέα και τις χρησιμοποιούμενες διατομές. Μπορεί πχ το μεγάλο κτήριο να έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις σε φορτία και να προκύψουν μεγάλες διατομές και ένα πολύ "βαρύ" κτήριο και το μικρό να έχει πολύ απλούστερη διάταξη και ελαφριές διατομές. Δεν μπερδεύω τίποτα, συμφωνώ ότι κάθε υλικό πονάει περισσότερο κάπου σε σχέση με κάποιο άλλο και ούτε εγώ είπα ότι δεν πρέπει να τα φοβάσαι καθόλου, απλά ότι δεν είναι το ίδιο ο μονοβάθμιος με τον πολυβάθμιο ταλαντωτή.. αλλά κι αυτό φυσικά δεν είναι κανόνας, εξαρτάται σαφώς και από τις ιδιότητες του σεισμού, του υπεδάφους κλπ. Υπάρχει σεισμός που μπορεί να πλήξει μόνο τα χαμηλά κτήρια, όπως και έχει γίνει.

 

@βασίλης

Δες τη συζήτηση που σου έκανα quote στο αρχικό μου ποστ και θα σου λυθούν οι απορίες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας παιδιά!!! Στα αποτελέσματα για τη δοκό δεν μου βγάζει καθόλου ελέγχους για τον Ζ (ασθενή) άξονα... κάνει για την επαρκεια διατομης 3 ελεγχους για Ν, Μy και Vz...επίσης στον λυγισμό πάλι αγνοεί το τελευταιο μελος των σχεσεων 6,61 και 6,62 του ευροκωδικα...κάτι κάνω λάθος; κάτι ξεχνάω;

 

post-90625-0-05638300-1490296642_thumb.png

Edited by βασιλης καν
Link to comment
Share on other sites

Βάλε ένα screenshot τι ελέγχους έχεις βάλει να γίνονται στα μέλη που έχεις ορίσει ως "δοκός" και ένα με τα αποτελέσματα που σου βγάζει στο τέλος της ανάλυσης, μπορεί λόγω μηδενικών ή πολύ μικρών εντατικών κάποιοι έλεγχοι να μην εκτελούνται, το γράφει στο τέλος των υπολογισμών. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.