Μετάβαση στο περιεχόμενο

Robot Μillennium της Autodesk (Robobat)


chronism

Recommended Posts

Ειναι μεγαλο το ποσο δεν θα διαφωνησω.

Προσωπικα το πληρωνω και θα συνεχισω, οσο βγαζει τα λεφτα του.

Οταν θα αρχισω να μπαινω μεσα θα το σταματησω... :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Ναι δίκιο έχεις, εγώ έκανα μια ιεράρχηση στις συνδρομές που πληρώνω στα διάφορα προγράμματα και το Robot είναι προς το παρόν έξω... (βέβαια, για τις ενημερώσεις-αναβαθμίσεις που γίνονται κάθε χρόνο στο Robot πληροφορούμαι ανελλιπώς...).

Link to comment
Share on other sites

Τα 2 τελευταια χρονια πληρωσα 975Ε+ΦΠΑ=1200 για τη συνδρομη του RSA, συμπεριλαμβανει νεα εκδοση και support μεσω γραπτων μηνυματων στην Autodesk.

Παλαιοτερα ήταν 700Ε+ΦΠΑ αλλα μέσα στην κρίση και στην βουτια της οικοδομικης δραστηριοτητας της χωρας μας η Autodesk θεώρησε σκόπιμο να ανεβάσει την ετήσια συνδρομη του προγράμματος (σιγουρα με βάση κάποιες άλλες ευρωπαικές χώρες αλλα μας πηρε κι εμάς η μπάλα).

Γενικώς όλα αυτα τα "μεγάλα" προγράμματα έχουν ακριβή συνδρομή, δεν ανταποκρίνονται στην ξεφτυλισμένη ελληνική πραγματικότητα. Εννοώ φταίμε κ εμεις (μελετητές) πολύ σ'αυτο που δουλέυουμε με πολύ χαμηλές τιμές...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

. Ο μηχανικός της Υπολογιστικής Μηχανικής για το Robot είναι πάρα πολύ έμπειρος στο πρόγραμμα,

  Σεβερίν πρέπει να λεγόταν.

Εμένα μου φάνηκε το αντίθετο ότι βαριόταν. Διαφωνώ καλύτερη υποστήριξη παρείχε παλιότερα ο Μαραβέας.

Αν και πραγματικά ανακαλύπτεις το πρόγραμμα αν δουλέψεις μόνος σου αρκετές δουλειές.

 

 

Τα 2 τελευταια χρονια πληρωσα 975Ε+ΦΠΑ=1200 για τη συνδρομη του RSA, συμπεριλαμβανει νεα εκδοση και support μεσω γραπτων μηνυματων στην Autodesk.

 

 Πήρες και το EXPERT με το subscription ;

Edited by spy1551
Link to comment
Share on other sites

jim καλά τα λες (τώρα που είπες και τα νούμερα των συνδρομών τα θυμήθηκα...) και ως προς το τελευταίο... Η υποστήριξη από την supporting ομάδα τους, από την στιγμή που βγήκε το φόρουμ τους, έχει ατονίσει και δεν έχει και κανένα νόημα να κάνεις τις ερωτήσεις σου εκεί γιατί οι ίδιοι απαντούν και στο φόρουμ οι οποίοι μάλιστα σε προτρέπουν να πηγαίνεις εκεί... (άσε που αν σταματήσεις την συνδρομή χάνεις και την αποθηκευμένη αλληλογραφία με τον τρόπο που τα αρχειοθετούν στο Subscription Center γιατί δεν έχεις πια πρόσβαση εκεί.. :smile: ). 

 

spy δεν είπα εγώ ποτέ ότι βαριόταν ο μηχανικός της Υπολογιστικής Μηχανικής. Κατά τα άλλα σε αυτό που λες έχεις δίκιο, το (κάθε) πρόγραμμα το μαθαίνεις πιο πολύ μόνος σου (πολύ παραπάνω στα μεγάλα προγράμματα που έχουν πάρα πολλές δυνατότητες και άρα πολύ ψάξιμο).

 

Το Expert από ό,τι ξέρω τελείωσε...

Edited by Caan
Link to comment
Share on other sites

To expert το ειχα κατεβάσει (απο το forum της Autodesk και οχι απο το Subscription center). Ειναι μια έκδοση στα γαλλικα, δεν το εγκατεστησα ποτέ (υπαρχει μια διαδικασια εγκαταστασης που περιγραφεται στο forum και αυτη γραμμενη στα γαλλικα :confused:  ) , και νομιζω ειναι οπως τα λεει ο Caan στην εκδοση του 2015 δεν μπαινει απ'οτι λενε..

Οντως ο Μαραβέας ειχε πολυ καλη υποστήριξη, ειχε ξεκινησει να βγαζει και καποια tutorials-guides στα ελληνικα αλλα ολα αυτα μεχρι που αγορασε η Autodesk τη Robobat.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Παιδιά θα ήθελα τα φώτα σας όσον αφορά την εισαγωγή bars στο robot. Τώρα αρχίζω να το μαθαίνω και δεν μπορώ να βρω πουθενά πως να αντιμετωπίσω το εξής θέμα(μπορεί να σας φανεί αστείο):

Φτιάχνω τους άξονες μου, ορίζω διατομή και εισάγω τις ράβδους και το πρόγραμμα τις τοποθετεί κεντροβαρικά στους άξονες. Πως μπορώ να τις βάλω ώστε πχ το πέλμα να είναι πάνω στον άξονα που έχω ορίσει? Μετά την επίλυση και αφού αλλάξουν οι διατομές των υποστυλωμάτων, πρακτικά μεγαλώνει (ή μικραίνει) η επιφάνεια του κτιρίου μου.(είδα ότι το offset δημιουργεί εκκεντρότητες-το support τοποθετείται "αυτόματα" πάνω στον άξονα).

Πως αντιμετωπίζετε εσείς αυτό το θέμα στην εισαγωγή της γεωμετρίας του κτιρίου?Είναι δυνατόν μετά από κάθε επίλυση να πρέπει να ξαναστήνεις την γεωμετρία του κτιρίου ώστε να λαμβάνεις υπόψην τις νέες διατομές?

Ελπίζω να έγινα κατανοητός... και ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε για μεταλλικά, γιατί το σκυρόδεμα είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο, τότε μπορείς να ξεκινήσεις επιλύοντας πρώτα με μικρότερες διατομές σχεδιάζοντας κεντροβαρικά στις εξωτερικές επιθυμητές διαστάσεις κτιρίου που θες. Όπου το πρόγραμμα βγάλει μήνυμα μη επάρκειας θα μεγαλώσεις τις διατομές όπου απαιτείται και θα τυπώσεις το τεύχος της μελέτης (υπερ της ασφάλειας).

Θα προσέξεις όμως τα παραδοτέα κατασκευαστικά σχέδια που θα κάνεις να είναι προσαρμοσμένα στις εξωτερικές επιθυμητές διαστάσεις του κτιρίου σου(ολίγον τι μικρότερες).

Αλλιώς, από όσο γνωρίζω κι εγώ, πρέπει να ξαναστήνεις κάθε φορά από την αρχή το μοντέλο σου. 

Edited by chrisvach
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Για μεταλλικά μιλάμε.Οπότε σχεδιάζω στις εξωτερικές διαστάσεις του κτιρίου μου, διαστασιολογώ και προσαρμόζω τα τελικά σχέδια μου για συμπίπτουν με τα αρχιτεκτονικά..

Και πάλι ευχαριστώ παιδιά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.