Μετάβαση στο περιεχόμενο

Robot Μillennium της Autodesk (Robobat)


chronism

Recommended Posts

Καλημέρα και ευχαριστώ για την ανταπόκριση...σήμερα το πρωί με καθαρό μυαλό που το ξαναείδα μπορώ να επιβεβαιώσω αυτό που λέει ο φίλος παραπάνω ότι λόγω μηδενικών μεγεθών δεν εκτελούνται όλοι οι έλεγχοι...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια . Εχω αναλαβει ως διπλωματικη εργασια σχεδιασμο τετραοροφου μεταλλικου κτιριου. Μπορει καποιος να μου προτεινει καποιο βιβλιο ελληνικο η ξενο προκειμενου να μαθω καλυτερα το  robot.

Link to comment
Share on other sites

Nikos1993 θα σου πρότεινα εξ' αρχής το βιβλίο περί σύμμικτων κτηρίων το οποίο φαντάζομαι ότι έχεις ήδη.

Από κει και πέρα δεν έχω να σου προτείνω κάτι, πάντως θα είναι πολύ ενδιαφέρον να υλοποιηθεί μια τέτοια μελέτη στο 100% λαμβάνοντας υπ' όψιν σεισμό, εκκεντρότητες, θεμελίσωση, συνδέσεις κτλ.

Φυσικά, επ' ευκαιρίας, θα ήταν εξαιρετικά ενδιαφέρον να μας ενημέρωνες στο τι προβλήματα αντιμετώπισες και πώς τα έλυσες.

 

Προσωπικά σε ευχαριστώ .... προκαταβολικά!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν διαστασιολογεί σύμμικτα κτήρια το Robot. 

 

Δεν υπάρχουν πολλά βιβλία για το Robot. Tutorials υπάρχουν κάμποσα, αλλά βιβλία μόνο ένα έχω εντοπίσει τόσα χρόνια (χωρίς να έχω δει τι ακριβώς περιέχει):

https://www.amazon.com/Autodesk-Robot-Structural-Analysis-Professional/dp/099151811X

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ρε παιδια να ρωτησω τη γνωμη σας...το προγραμμα στο steel design για τις δοκους εχει προεπιλογη το Χ για το buckling...αυτο απο οτι διαβασα σημαινει οτι δεν εχει λυγισμο...επισης σε πολλα τουτοριαλς ειδα οτι δεν το αλλαζουν κ το αφηνουν ετσι...γιατι συμβαινει αυτο;;; επισης μια δοκο που πχ συντρεχουν καθετα πανω της τεγιδες το προγραμμα την αντιμετωπιζει στο design σαν ενιαια οντοτητα...αυτο σημαινει οτι θα πρεπει στον ασθενη αξονα να επιλεγουμε παντα για τον λυγισμο το bracings; το ιδιο πχ κ με δοκους στις οποιες υπαρχουν κ κολωνες; επισης εχω την αισθηση οτι διαστασιολογει κ συμμεικτα...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Συνάδελφοι, ξέρετε πως μπορώ να επιλέξω μια λίστα από διατομές (π.χ. 6-7 διαφορετικές), να τις ορίσω σε ένα μέλος και το πρόγραμμα να επιλέξει αυτόματα την πιο κατάλληλη ανάλογα, μετά την ανάλυση, με κριτήρια που θα δώσουμε? π.χ. οικονομικά, βάρους, είδους διατομής κτλ

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, ξέρετε πως μπορώ να επιλέξω μια λίστα από διατομές (π.χ. 6-7 διαφορετικές), να τις ορίσω σε ένα μέλος και το πρόγραμμα να επιλέξει αυτόματα την πιο κατάλληλη ανάλογα, μετά την ανάλυση, με κριτήρια που θα δώσουμε? π.χ. οικονομικά, βάρους, είδους διατομής κτλ

Ευχαριστώ!

https://youtu.be/-IWunMP436U Δες στο 2:50 εκεί που ορίζει τα group πατάς στο sections δίπλα στο member list και επιλέγεις τις διατομές ανάμεσα στις οποίες θέλεις να σου ψάξει. Μετά στο κάτω παράθυρο Calculations επιλέγεις στο code group design ποιά από τα groups που όρισες θέλεις να υπολογίσεις ("all" για ολα) και αμέσως κάτω στην επιλογή optimization που ενεργοποιείται την επιλέγεις και μπαίνεις στα options και επιλέγεις να σου επιλέξει την ελαφρύτερη ή την λεπτότερη κλπ από αυτές που όρισες στο sections παραπάνω.

 

Sent from my LG-H990 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι κατάλαβα, και διορθώστε με αν κάνω λάθος:

Άλλα τα groups που φτιάχνουμε στην αρχή για κατηγοριοποίηση είδους διατομών π.χ. δοκοί, αντιανέμια, τεγίδες κτλ και άλλα τα groups στο design, όπου εκεί έχουν να κάνουν με τις παραμέτρους για λυγισμό.

Σωστά?

Γενικά το πρόγραμμα είναι πολύ καλό αλλά θέλει τριβή για να το μάθει κανείς. Πραγματικά θα πλήρωνα για 2-3 online σεμινάρια one to one σε κάποιον ώστε να μου αποσαφηνιστούν κάποιες βασικές απορίες.

Νομίζω ότι το καλύτερο που θα μπορούσε να γίνει θα ήταν ένα βίντεο από την αρχή μέχρι το τέλος για ένα πλαίσιο και για ένα δικτύωμα με αναλυτικές επεξηγήσεις π.χ. σεισμός, load to mass, συνδυασμούς, κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά είναι διαφορετικά τα grous στις δύο περιπτώσεις. Υπάρχουν βίντεο με παραδείγματα, αλλά ένα που να τα καλύπτει όλα από την αρχή ως το τέλος δε γνωρίζω. Εγώ έχω ρίξει πολλές ώρες ανάγνωσης εδώ και σε άλλα φορουμς και παρακολούθησης βίντεο της Robobat/Autodesk και τρίτων στο yt.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.