Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΗΤΚ για μεταβίβαση διαιρετού τμηματος


Recommended Posts

Δημήτρη, το θέμα της συνενωσης και μετα κατατμησης με τις απαραίτητες δηλώσεις αρτιότητας έχει λυθεί με τον συμβολαιογράφο και δεν αφορά τον τρόπο καταχώρισης της ΗΤΚ, γι'αυτό δεν ρωτάω αν γίνεται αυτό ή δεν γίνεται, απλά πως πρέπει να καταχωρηθεί.

Τώρα με το όνομα ιδιοκτήτη το σκέφτηκα και καταλήγω ότι όπως παλιά βάζαμε το ονομα του τωρινού ιδιοκτήτη έτσι και τωρα πρέπει να γίνει το ίδιο. Το τι θα κανει μετα ο νέος ιδιοκτήτης δεν μας αφορά (και δεν πρεπει να μας αφορά).

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα στο φόρουμ.

Σε οικόπεδο (αδόμητο) εντός οικισμού έγινε κατάτμηση ώστε τμήμα του να πουληθεί σε νέο ιδιοκτήτη.

Κατόπιν συνενόησης με την υποθηκοφύλακα, συντάχθηκε 1 ηλεκτρονική ταυτότητα για το σύνολο του οικοπέδου (προ κατάτμησης/πώλησης) και εντός 'εύλογου' χρονικού διαστήματος θα έπρεπε να συνατχθούν 2 νέες καταχωρήσεις στο μητρώο για τα δυο νέα ανεξάρτητα οικόπεδα (μην με ρωτήσει κανείς τι εννοούσε με το εύλογο, ποτέ δεν προσδιόρισαν).

Η μεταγραφή του συμβολαίου δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμη επομένως δεν έχουν αποδωθεί νέα ΚΑΕΚ στα καινούρια οικόπεδα. Όμως οι ιδιοκτήτες θέλουν να συντάξω την ηλεκτρονική τους ταυτότητα. Το οποίο και έκανα, με απώτερο σκοπό να ανανεώσω/τροποποιήσω την ΗΤ όταν έχω και ΚΑΕΚ (και έπειτα θα ακολουθήσει αρχειοθέτηση της αρχικής..).

Η ερώτηση που έχω είναι η εξής: 

Όταν έχω τα νέα ΚΑΕΚ, στο στάδιο που θα πρέπει να τροποποιήσω τις δυο νέες ΗΤ, θα χρειαστώ νέες εξουσιοδοτήσεις από τους ιδιοκτήτες?Επίσης, εκτός από την εισαγωγή των ΚΑΕΚ, υπάρχει κάτι άλλο που μπορεί να μου διαφεύγει που να πρέπει να αλλαχθεί?

Και τέλος, λογικά το ΤΔ της κατάτμησης θα πρέπει να υποβάλλω στις ΗΤ και των δύο οικοπέδων, σωστά?

Edited by the_topo
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ συνάδελφε. Το έχω υπόψιν μου αυτό που μου έστειλες.

Επειδή όμως δεν έχω ξανακάνει τροποποίηση οριστικοποιημένης ΗΤ, δεν γνωρίζω αν απαιτείται εκ νέου εξουσιοδότηση από τον ιδιοκτήτη. Μήπως γνωρίζεις εσύ?

Επίσης στο προηγούμενο στάδιο όπου συντάσσω τις ΗΤ των δυο νέων οικοπέδων που προέκυψαν από τη κατάτμηση - στις ταυτότητες αυτές αναρτώ το  ίδιο ΤΔ που συντάχθηκε για το συμβόλαιο της αρχικής πώλησης?

 

Edited by the_topo
Link to comment
Share on other sites

@the_topo Σε αδόμητα οικόπεδα στα οποία δεν έχει εκδοθεί Ο.Α, δεν υποχρεούσαι να ανεβάσεις τίποτα περισσότερο παρά μόνο την εξουσιοδότηση. Προφανώς για την τροποποιητική της ΗΤ θα λάβεις νέα εξουσιοδότηση από τους νυν κύριους των οικοπέδων. Σε αυτές τις ΗΤ θα καταχωρήσεις τα στοιχεία του συμβολαίου με το οποίο έγινε η κατάτμηση και τα ΚΑΕΚ τους όταν τα έχεις και βεβαίως, τα στοιχεία των υπόχρεων (νυν ιδιοκτητών).

Η διαδικασία περιγράφεται στην ερωτοπάντηση 28 του ΤΕΕ

28. Πως γίνεται η καταχώριση ΗΤΚ σε περίπτωση που, με μία συμβολαιογραφική πράξη, πρόκειται να γίνει κατάτμηση οικοπέδου και μεταβίβαση; Αρχικά καταχωρίζετε ΗΤΚ για το σύνολο του οικοπέδου, σύμφωνα με την ισχύουσα κατάσταση. Παράλληλα, εισάγετε ξεχωριστά οικόπεδα στο Μητρώο, ώστε να συνταχθούν τόσες ΗΤΚ όσες και τα τμήματα του οικοπέδου (νέα οικόπεδα) τα οποία θα προκύψουν από την κατάτμηση. Στην Τεχνική περιγραφή των προς δημιουργία οικοπέδων εξηγείτε την περίπτωση και εισάγετε το σχόλιο «Η ΗΤΚ συντάσσεται υπό την αίρεση της μεταγραφήςκαταχώρισης στο αρμόδιο γραφείο του τίτλου από τον οποίο προκύπτει η ιδιοκτησία». Μετά τη μεταγραφή του συμβολαίου, θα πρέπει να αρχειοθετηθεί η ΗΤΚ του αρχικού οικοπέδου, με αποστολή e-mail στο [email protected]. Συστήνεται να υποβληθεί τροποποιητική καταχώριση για κάθε οικόπεδο που προέκυψε από την κατάτμηση, προκειμένου να συμπληρωθεί ο αριθμός του συμβολαίου και το ΚΑΕΚ, και να διαγραφεί το παραπάνω σχόλιο, ώστε η καταχώριση να είναι επικαιροποιημένη.

Edited by Pavlos33
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ συνάδελφοι.

Εφόσον όμως έχω συντάξει ΤΔ (ταυτόχρονα με το ΔΓΜ) για να γίνει η κατάτμηση/δικαιοπραξία και το έχω στο αρχείο μου, δεν θα ήταν πιο σωστό να το αναρτήσω στις ΗΤ των δύο νέων οικοπέδων? (παρότι δεν το απαιτεί ο νόμος και παρότι προφανώς ο εργοδότης που αναγράφεται επι του ΤΔ είναι ο αρχικός ιδιοκτήτης)

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, the_topo said:

 

Εφόσον όμως έχω συντάξει ΤΔ (ταυτόχρονα με το ΔΓΜ) για να γίνει η κατάτμηση/δικαιοπραξία και το έχω στο αρχείο μου, δεν θα ήταν πιο σωστό να το αναρτήσω στις ΗΤ των δύο νέων οικοπέδων...

όχι διότι δεν απαιτείται. Όταν απαιτηθεί δια νόμου το ξανασυζητάμε.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.