Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΗΤΚ για μεταβίβαση διαιρετού τμηματος


Recommended Posts

@giorgosv Είναι λογικό να γίνεται στην ίδια πράξη, καθώς δεν μπορεί να γίνει συμβολαιογραφική συνένωση για όμορα γήπεδα ίδιου ιδιοκτήτη. Στην ουσία θα αναφέρεται στο συμβόλαιο η εν τοις πράγμασι συνένωση των όμορων. Τώρα για το διαδικαστικό θέμα της καταχώρησης Η.Τ όταν έχουμε κατάτμηση. Αυτό που είχε ειπωθεί στην ημερίδα του ΤΕΕ ήταν ότι δημιουργείται μια ΗΤΚ για το αρχικό γήπεδο  και μια για το μεταβιβαζόμενο. Επειδή την στιγμή σύνταξης της ΗΤ για το μεταβιβαζόμενο προφανώς δεν έχει γίνει το μεταβιβαστικό συμβόλαιο και έτσι υπάρχει ένα κενό στην όλη διαδικασία καταχώρησης, θα καταχωρηθεί ο τίτλος που αφορά το αρχικό. Είχαν πει ότι μπορεί να καταχωρηθεί στις "λοιπές περιπτώσεις" το οικόπεδο και στην περιγραφή, να γραφτεί ότι πρόκειται για κατάτμηση και στην παρούσα χρονική στιγμή, εκ των πραγμάτων, δεν είναι διαθέσιμος ο αριθμός συμβολαίου. Όταν γίνει το συμβόλαιο, θα σταλθεί mail για να αρχειοθετηθεί η αρχική ταυτότητα (για το αρχικό γήπεδο). Στη συνέχεια, θα γίνει ενημέρωση της ταυτότητας που είχε εκδοθεί για το μεταβιβαζόμενο, ως προς τα στοιχεία συμβολαίου που συντάχθηκε και το νέο ΚΑΕΚ που έλαβε. Αν κάποιος συνάδελφος το έχει κάνει ας προσθέσει στη διαδικασία.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

41 λεπτά πριν, giorgosv said:

Εχω περίπτωση που στο ίδιο συμβόλαιο γίνονται οι εξής πράξεις:

1. Συνένωση 2 ομορων γηπεδων του ίδιου ιδιοκτήτη

2. Κατατμηση τμήματος απο το ενιαίο γήπεδο και μεταβίβαση του προς τριτο.

Η συμβ/φος πιστεύει πως πρεπει να βγεί ΗΤΚ μονο για το μεταβιβαζόμενο.

Μου είπε όμως να το ψάξω κ εγώ καλου κακου...

 

41 λεπτά πριν, giorgosv said:

Επίσης σε μια αλλη περιπτωση εχω συσταση με 4 οριζόντιες που υλοποιήθηκαν ως 2 διαμερίσματα.

Θα κανω τακτοποίηση και τροποποίηση της σύστασης. Σε αυτη την περιπτωση πρέπει να βγάλω ΗΤΚ για τις 4 οριζόντιες και μετα τροποποίηση εντός 4 μηνών απο τη σύνταξη του συμβολαίου;

για το τελευταίο ερώτημα πόσταρε στο αντίστοιχο θέμα εδώ για να μην διασκορπίζεται η όλη πληροφορία.

Pavlos 33

 

 δεν καταλαβα

τι συνενωση γηπεδων θα γινει και τί αποκοπή ενος αυτοτελους τμηματος απο το "νεο"...

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ερωτοαπάντηση 28 ΤΕΕ 6/2022

28. Πως γίνεται η καταχώριση ΗΤΚ σε περίπτωση που, με μία συμβολαιογραφική 
πράξη, πρόκειται να γίνει κατάτμηση οικοπέδου και μεταβίβαση;
 
Αρχικά  καταχωρίζετε  ΗΤΚ  για  το  σύνολο  του  οικοπέδου,  σύμφωνα  με  την  ισχύουσα 
κατάσταση.  Παράλληλα,  εισάγετε  ξεχωριστά  οικόπεδα  στο  Μητρώο,  ώστε  να  συνταχθούν 
τόσες ΗΤΚ όσες και τα τμήματα του οικοπέδου (νέα οικόπεδα) τα οποία θα προκύψουν από 
την  κατάτμηση.  Στην  Τεχνική  περιγραφή  των  προς  δημιουργία  οικοπέδων  εξηγείτε  την 
περίπτωση  και  εισάγετε  το  σχόλιο  «Η  ΗΤΚ  συντάσσεται  υπό  την  αίρεση  της  μεταγραφής-
καταχώρισης στο αρμόδιο γραφείο του τίτλου από τον οποίο προκύπτει η ιδιοκτησία». 
Μετά  τη  μεταγραφή  του  συμβολαίου,  θα  πρέπει  να  αρχειοθετηθεί  η  ΗΤΚ  του  αρχικού 
οικοπέδου, με αποστολή e-mail στο [email protected].  
Συστήνεται να υποβληθεί τροποποιητική καταχώριση για κάθε οικόπεδο που προέκυψε από 
την κατάτμηση, προκειμένου να συμπληρωθεί ο αριθμός του συμβολαίου και το ΚΑΕΚ, και να 
διαγραφεί το παραπάνω σχόλιο, ώστε η καταχώριση να είναι επικαιροποιημένη.  

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Για παράδειγμα σε οικόπεδο που "σπάει" στα 2, στο συμβολαιογράφο θα δώσουμε 3 ΗΤΚ;

1 για το αρχικό και 2 για τα καινούργια;

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την διαδικασία είχαν προτείνει και στις ημερίδες του ΤΕΕ. Σε πρόσφατη συνάντηση ημερίδας των Συμβ/φων είχαν πει ότι αυτή η λύση δεν είναι και η κατάλληλη και θα πρέπει να αλλάξει νομοθετικά. Μέχρι τότε δέχονται (οι συμβ/φοι) να εφαρμόζεται αυτή η διαδικασία. Ότι λένε...λέμε. Προς το παρόν δεν έχουμε άλλη επιλογή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πιο σωστό μου φαίνεται να βγαίνει ΗΤΚ μόνο για το αρχικό και να γίνει υποχρεωτική η τροποποίηση της ΗΤΚ στα επιμέρους τμήματα μέσα σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα μετά την μεταγραφή του συμβολαίου.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Με την μεθολογία που περιγράφουν παραπάνω τι καταχωρούμε στα τεμάχια που προκύπτουν από την κατάτμηση, τα ονόματα του αρχικού ιδιοκτήτη ή του αποδέκτη;

Link to comment
Share on other sites

Καλη ερώτηση, κι εγω εχω την ιδια απορία.

Στην περίπτωση μου έχω 2 γήπεδα που σκοπεύει ο ιδιοκτήτης να τα συνενώσει και μετά απο το συνολικό γήπεδο να αποκόψει ενα τμήμα που θα μεταβιβαστεί σε τριτο και να κρατήσει το απομένον.

Συνεπώς κατα τα παραπάνω λεγόμενα πρέπει να καταχωρηθούν 2 ΗΤΚ για τα αρχικά γήπεδα και άλλες δύο για τα νεα. Μετα αφου γίνει το συμβόλαιο πρέπει να σταλεί mail για αρχειοθέτηση των δύο αρχικών.

Τι να πω μονο προβλήματα ήρθε να δημιουργήσει η ΗΤΚ, απαράδεκτες διαδικασίες και δεν μιλάει κανείς.

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, giorgosv said:

Καλη ερώτηση, κι εγω εχω την ιδια απορία.

Στην περίπτωση μου έχω 2 γήπεδα που σκοπεύει ο ιδιοκτήτης να τα συνενώσει και μετά απο το συνολικό γήπεδο να αποκόψει ενα τμήμα που θα μεταβιβαστεί σε τριτο και να κρατήσει το απομένον.

Συνεπώς κατα τα παραπάνω λεγόμενα πρέπει να καταχωρηθούν 2 ΗΤΚ για τα αρχικά γήπεδα και άλλες δύο για τα νεα. Μετα αφου γίνει το συμβόλαιο πρέπει να σταλεί mail για αρχειοθέτηση των δύο αρχικών.

 

Νομίζω ότι από την στιγμή που όλα αυτά είναι μια μπούρδα συστημικού χαρακτήρα, μικρή σημασία έχει αν θα βάλουμε το όνομα του πωλητή ή του αγοραστή. Ας πούμε ότι βάζουμε το όνομα του πωλητή που το ξέρουμε. Μετά αυτές οι ταυτότητες θα πάνε για τροποποίηση ως προς το όνομα νέου ιδιοκτήτη, ως προς την καταχώρηση του συμβολαίου και ως προς την καταγραφή του ΚΑΕΚ

15 ώρες πριν, giorgosv said:

...

Τι να πω μονο προβλήματα ήρθε να δημιουργήσει η ΗΤΚ, απαράδεκτες διαδικασίες και δεν μιλάει κανείς.

Αρκεί να δείς συνάδελφε τι χαμό είχαμε ξεσηκώσει εδώ στο φόρουμ όταν λέγαμε ότι θα πρέπει η ΗΤΚ να ανασταλεί ...χθες, καθώς είχαμε εντοπίσει εξ αρχής τα προβλήματα τα οποία θα μας απασχολούσαν και ξέραμε ότι θα έχουμε μια γεύση από τα ίδια (και χειρότερα) όπως με τα αυθαίρετα, όπου στα δέκα τελευταία χρόνια μας χόρτασαν "δημιουργικές ασάφειες", με ερωτοαπαντήσεις, εγκυκλίους της συμφοράς και τροποποιήσεις νόμων με κείμενα copy paste. Προφανώς και η ΗΤΚ δεν εξυπηρετεί το δημόσιο συμφέρον το οποίο κάποιοι επικαλούνται....το ποιο συμφέρον εξυπηρετεί....σκεφτείτε το. Σίγουρα πάει το μυαλό σας....(θέτω λέξη κλειδί "funds").

Edited by Pavlos33
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, giorgosv said:

Καλη ερώτηση, κι εγω εχω την ιδια απορία.

Στην περίπτωση μου έχω 2 γήπεδα που σκοπεύει ο ιδιοκτήτης να τα συνενώσει και μετά απο το συνολικό γήπεδο να αποκόψει ενα τμήμα που θα μεταβιβαστεί σε τριτο και να κρατήσει το απομένον.

Συνεπώς κατα τα παραπάνω λεγόμενα πρέπει να καταχωρηθούν 2 ΗΤΚ για τα αρχικά γήπεδα και άλλες δύο για τα νεα. Μετα αφου γίνει το συμβόλαιο πρέπει να σταλεί mail για αρχειοθέτηση των δύο αρχικών.

Τι να πω μονο προβλήματα ήρθε να δημιουργήσει η ΗΤΚ, απαράδεκτες διαδικασίες και δεν μιλάει κανείς.

Ως προς την ολη διαδικασια της ταυτοτητας...

που ξεκινησε το 2011 για οσα "κτιρια"  θα χτιζονταν "μετα" και καταντησε καταγραφη κτιριων και κτισματων ανεξαρτητα παλαιοτητας και ετους κατασκευης, και αδομητων οικοπεδων, ή και  αδομητων γηπεδων, ανεξαρτητα εαν καποιες πολλες χιλιαδες απο αυτα δεν ειναι αρτια ουτε οικοδομησιμα...

μετα δε απο  ύπερθεν "ερμηνεια"   δεν ειναι αδομητα -αρα θελουν αυτοτητα...-οσα εχουν μεσα τπτ χαλασματα, μαντρες, πεζουλες ή κανα  ...μενιρ...τα εχουμε πεί, οπως επισημανε  ο παυλος....

Αλλά,  ως προς την ανω ερωτηση [ασε απεξω την αυτοτητα]

εχεις δυο γηπεδα...αρτια και οικοδομησιμα...δεν λες...θες να κανεις συνενωση...δεν γινεται με συμβολαιογραφικη πραξη...μετα θες απο το ολο να κοψεις ενα τμημα [αρτ. και οικ....δεν λες] για να κολλησει με ενα διπλανο...και πρεπει το "υπολοιπο" να ειναι αρτ. και οικ. ως "νεο γηπεδο"...κατα τον κανονα.

Ολα αυτα... συν τυχον απαγορευσεις λογω ΝΑΤΟΥΡΑ, ΖΟΕ, ΓΠΣ κλπ.

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.