Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πράξη σύστασης οριζόντιων ιδιοκτησιών και πίνακας χιλιοστών στην ηλεκτρονική ταυτότητα


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι. Έχω περίπτωση οικοπέδου που υπάρχει: δημόσια διαθήκη του 2011 (για 3 καταστήματα, κατοικία, αποθήκες και 3 μελλοντικούς ορόφους) που δίνει ποσοστά, έχει γίνει τακτοποίηση με τον ν.4178 το 2014 που αλλάζουν τα τ.μ. και στην συνέχεια το 2016 Άδεια μικρής κλίμακας για συνένωση δύο καταστημάτων σε ένα. Σήμερα οι ιδιοκτήτες θέλουν να κάνουν αποδοχή. Σε συζήτηση με την συμβολαιογράφου μου είπε ότι επειδή η διαθήκη δίνει ποσοστά και έχουν αλλάξει τα τ.μ., είναι σύσταση οριζοντίου προ τελευταίας βούλησης και πρέπει να γίνει ΗΤΚ για υπό σύσταση. Το αναφέρει ο @jbosdas στις 14 Οκτωβρίου από ότι είδα αλλά αυτό που δεν κατάλαβα είναι πως θα γίνει από την στιγμή που σήμερα στο κτηματολόγιο φαίνεται ένας αριθμός ΚΑΕΚ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 147
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  Εάν  θελουν να κανουν "σημερα" αποδοχη..

πώς εκαναν τακτοποιηση και συνενωση ;; Ποιος εδωσε εντολη για τακτοποιηση και πώς βγηκε το 2016 η αδεια συνενωσης;;;

Με τί εμβαδα  και ποιον τιτλο;;;;

 Τεσπα,

μετρας τα τμ. και τα δινεις ατυπα στη συμβ/φο

Κανουν  δηλωση στη ν ΔΟΥ  στα σωστα τμ.

Μετα θα γινει συσταση ΟΙ εκ διαθηκης και αποδοχη.

και μετα εχεις νομιμο πελατη να σου δοσει εντολη για να τακτοποιησεις.

    Στο ΕΚ εχει εναν ΚΑΕΚ. Προφανως ο αποβιωσας εκανε δηλωση για ολοκληρη την οικοδομη, αφου δεν ειχε κανει εν ζωή συσταση ΟΙ.

Το ερευνας.

 

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λες. Τακτοποίηση αλλά και συνένωση έκανε η μητέρα η οποία και πλέον δεν ζει. Για τα κτίσματα είχαν εκδοθεί τρεις διαφορετικές άδειες και πριν να πεθάνει η μητέρα έγινε τακτοποίηση και συνένωση.  Το θέμα μου είναι ότι η συμβολαιογράφος σήμερα μου ζητά ΗΤΚ διότι με την διαθήκη, επειδή έδινε ποσοστά, είναι και σύσταση και άρα να κάνω "ΗΤΚ υπο σύσταση", έτσι μου το ανέφερε.

Edited by Pavlos33
διαγραφή παράθεσης του αμέσως προηγούμενου μηνύματος-βλ κανόνες συμμετοχής
Link to comment
Share on other sites

Faethon11

Η πρακτική που έχει προκριθεί, μέχρι στιγμής, είναι

1. ΗΤΚ όλης της οικοδομής με εισαγωγή όλων των επιπέδων και χρήσεων

2. Αρχειοθέτησή της μέσω ΤΕΕ

3. ΗΤΚ για όποια ορ. ιδ. θα μεταβιβαστεί

και εδω

https://www.michanikos.gr/forums/topic/66277-τροποποίηση-σύστασης-οριζόντιων-ιδιοκτησιών-ηλεκτρονική-ταυτότητα-κτιρίων/page/4/

και εδω

https://www.michanikos.gr/forums/topic/66217-πράξη-σύστασης-οριζόντιων-ιδιοκτησιών-και-πίνακας-χιλιοστών-στην-ηλεκτρονική-ταυτότητα/page/7/#comment-1157595

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Την διαδικασία αυτή την γνωρίζω, είναι η ίδια που κάνουμε όταν δεν υπάρχει σύσταση και αυτή γίνεται μετά. Αναφέρεις τα πάντα με τα σωστά τ.μ. και μετά κάνεις για την κάθε μία ιδιοκτησία ξεχωριστή ΗΤΚ. Εγώ μπερδεύτηκα διότι η συμβολαιογράφος μου είπε ότι θα κάνω ΗΤΚ υπό σύσταση, και είπα μήπως είναι κάτι διαφορετικό. Αν δεν υπάρχει κάτι άλλο θα προχωρήσω ως έχει.

 

Edited by Pavlos33
διαγραφή παράθεσης του αμέσως προηγούμενου μηνύματος (βλ. κανόνες συμμετοχής)
Link to comment
Share on other sites

On 9/11/2023 at 9:39 ΜΜ, xaralampo_s said:

η συμβολαιογράφος μου είπε ότι θα κάνω ΗΤΚ υπό σύσταση, και είπα μήπως είναι κάτι διαφορετικό.

Εννοεί τις καταχωρήσεις των ιδιοκτησιών που πρόκειται να δημιουργηθούν με τη σύσταση, ενώ εκκρεμεί η συμβολαιογραφική πράξη. 
Όταν αποκτήσουν αριθμό κτηματολογίου θα τις τροποποιήσεις συμπληρώνοντας τα τελικά στοιχεία.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/11/2023 at 2:49 ΜΜ, Ymeorter said:

Εννοεί τις καταχωρήσεις των ιδιοκτησιών που πρόκειται να δημιουργηθούν με τη σύσταση, ενώ εκκρεμεί η συμβολαιογραφική πράξη. 
Όταν αποκτήσουν αριθμό κτηματολογίου θα τις τροποποιήσεις συμπληρώνοντας τα τελικά στοιχεία.

Εννοείς αυτό που γράφτηκε παραπάνω, δλδ αρχειοθέτηση και νέες ΗΤΚ;

Απλά προφανώς επειδή η διαθήκη έχει ποσοστά και άλλα εμβαδά σε σχέση με την υφιστάμενη κατάσταση, τα θέλει στην ΗΤΚ να περιγράφονται. Σε άλλες περιπτώσεις μου ζητούν Τεχνική Έκθεση και στην συνέχεια και αφού έχει γίνει η Πράξη κάνω ΗΤΚ με τα εμβαδά που έχουν αποδεχθεί.

Link to comment
Share on other sites

Εαν υπαρχουν ασαφειες  ή δεν προκυπτει η σαφης βουληση του διαθετη,  ωστε να δημιουργειται αμφιβολια περι του ακριβους περιεχομενου της διαθηκης και, ειδικα, ως προς την σωστη περιγραφη των ακινητων,

δειτε το θεμα της "ερμηνειας διαθηκης"

με βαση τα αρθρα  173 και 1781 ΑΚ,

η οποια θα προηγηθει όλων.

υγ

προφανως η αναγραφη μιας ΟΙ σαν 75 τμ. ενω κατα την σημερινη καταμετρηση, ειναι 80τμ., δεν απαιτει ερμηνεία.

Θα καταγραψεις την πραγματικη κατασταση.

 

Edited by dimitris GM
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.