Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πράξη σύστασης οριζόντιων ιδιοκτησιών και πίνακας χιλιοστών στην ηλεκτρονική ταυτότητα


Recommended Posts

Καλησπέρα, λογικά θα χρειαστείς στην παρούσα φάση τόσες ταυτότητες όσες οι σημερινές οριζόντιες. Μετά θα γίνουν αρχειοθέτηση και θα παραμείνει η νέα προκύπτουσα οριζόντια.

Δεν θυμάμαι αν ο 4178 είχε πρόβλεψη για μονομερή τροπ/ση της ΣΟΙ λόγω της προσάρτησης του κοινόχρηστου, συζήτησέ το με την/τον συμβ/φο μήπως θέλει μεταφορά στον 4495...συναίνεση για το κ/χ είχες πάρει...; :(

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 147
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΟΚ για την συναίνεση, λογικά επειδή είσαι και εντός όγκου μπορείς να κάνεις και μονομερή ώστε να εντάξεις και το κ/χ στην ιδιοκτησία σου, δεν θυμάμαι όμως αν είχε σχετικό τρόπο αντιμετώπισης ο 4178 για τέτοιες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα, θέλω να ρωτήσω τι γίνεται στην περίπτωση που στον πίνακα έχει 100 χιλιοστά της σοι και στο συμβόλαιο (πρόσφατο ) γράφει 110 χιλιοστά (στον πίνακα αθροίζεται στα 1000)

 

Εγώ προφανώς θα γράψω του πίνακα όμως πως θα γίνει το συμβόλαιο; Να γράψω κάπου στις παρατηρήσεις για τα χιλιοστά ή να μην ασχοληθώ;

Edited by klimakometro
Link to comment
Share on other sites

Σε 1η φάση δες τι γράφει ο τίτλος ιδιοκτησίας και κάνε αντιπαραβολή με τα γραφόμενα στον πίνακα χιλιοστών. Λογικά θα συμφωνούν, αν έχει γίνει λάθος στον πίνακα και δεν κλείνει η σούμα, δεν είναι δικό σου θέμα.

Link to comment
Share on other sites

@klimakometro H ερώτηση που κάνεις χωρίς να μας δίνεις πλήρη περιγραφή δεν χωράει απάντησης. Η αλλαγή ποσοστού συνιδιοκτησίας γίνεται μόνο με τροποποίηση της Π.Σ.Ο.Ι. Αν έχεις ΠΣΟΙ που αναγράφει 100 χιλιοστά και πήρες από το αρχείο της συμβολαιογράφου τον πίνακα που προσαρτάται στην Π.Σ.Ο.Ι (όχι αυτόν που σου έφερε ο ιδιοκτήτης που μπορεί να μην μπήκε καν στο συμβόλαιο) και επειδή αναφέρεις νέο συμβόλαιο, θα πρέπει να διαβάσεις σχολαστικά τους τίτλους και να δεις αν αναφέρεται στην αλληλουχία τους, κάποια τροποποίηση σύστασης. Σε κάθε περίπτωση αν βλέπεις αναντιστοιχία ποσοστού συνιδιοκτησίας μεταξύ πίνακα και αναγραφής συμβολαίου, θα πρέπει αρχικά να ζητήσεις διευκρινίσεις από την Συμβολαιογράφο για το τι έχει συμβεί. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι, βάζω κι εγώ ένα δικό μου ερώτημα, εγκυκλοπαιδικής φύσης, που μου προέκυψε κάνοντας μια ΗΤΚ.

 

Μέχρι στιγμής διαβάζοντας τα αναρτημένα εδώ: Νομοθεσία - ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΚΤΙΡΙΟΥ | TEE 

καθώς και το manual που έχει αναρτηθεί εδω: Εγχειρίδιο Χρήσης - ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΚΤΙΡΙΟΥ | TEE

Έχω καταλάβει οτι:

1) Για κάθε οικόπεδο θα πρέπει να υπάρχει μία ταυτότητα.

2) Αν υποθέσουμε πως έχουμε για παράδειγμα ΣΟΙ , σε αυτήν την μία Ταυτότητα (του οικοπέδου) προσθέτουμε ένα απόσπασμα ανα ΟΙ.

3) Εγώ σαν μηχανικός οταν θέλω να φτιάξω μια ΗΤΚ για μια ΟΙ που μου ανατέθηκε, είμαι υποχρεωμένος να ψαξω στο μητρώο να βρώ αν υπάρχει ήδη Ταυτότητα για το οικόπεδο που με ενδιαφέρει. Αν υπάρχει προσθέτω εκεί το απόσπασμα για την ΟΙ μου, και μόνο αν βρώ οτι δέν υπάρχει φτιάχνω νέα ταυτότητα οικοπέδου.

έχω καταλάβει καλα?

 

Ο λόγος που ρωτάω είναι διότι σήμερα επισκέφθηκα εκ νέου μια ταυτότητα οικοπέδου που είχα δημιουργήσει τον Φεβρουάριο του 2022. Είχα φτιάξει τότε την ταυτότητα οικοπέδου για να καταχωρίσω σε αυτήν απόσπασμα για ένα διαμέρισμα του δευτέρου ορόφου. Τώρα, (Αύγουστος 2023) επισκέφθηκα την ίδια ταυτότητα για να σημιουργήσω απόσπασμα για ένα διαμέρισμα στον τρίτο όροφο που μου ανατέθηκε. Λόγω συνήθειας μπήκα στο μηρώο και έψαξα να βρώ την ταυτότητα οικοπέδου βάσει ΚΑΕΚ, και βλέπω οτι έχουν φτιαχθεί απο συναδέλφους άλλες 2-3 ταυτότητες για το ίδιο οικόπεδο οι οποίες περιέχουν απο ένα απόσπασμα για ΟΙ η κάθε μία για άλλα διαμερίσματα. Αυτό είναι λάθος? ή είναι φυσιολογικό και εγώ δέν έχω καταλάβει καλά?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά. 

Link to comment
Share on other sites

Σωστά καταλάβεις ΜΙα δημιουργία για κάθε οικόπεδο, αλλά το σύστημα έχει αδυναμίες στη ανεύρεση ήδη καταχωρημένων οικοπέδων οπότε τέτοιες περιπτώσεις πολλών εγγραφών είναι πάμπολλες και μάλιστα δε διαγράφονται 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@V.Chlorok. Στο ίδιο οικόπεδο "χτίζονται" οι ΗΤΚ για τις ιδιοκτησίες του. Σε μια πολυκατοικία με ΠΣΟΙ θα γίνουν ΗΤ για όλες τις οριζόντιες, αλλά πολλές φορές θα δεις και τροποποιήσεις των αρχικών ΗΤ για διάφορους λόγους.  Η πλατφόρμα έτσι λειτουργεί. Δεντρικά. Πάνω σε ένα οικόπεδο (το φτιάχνει ένας από εμάς) "κρεμάμε" τις Η.Τ για όλες τις ιδιοκτησίες του (+1 για τα κοινόχρηστα όταν μας τα αναθέσουν φυσικά).

Edited by Pavlos33
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@Pavlos33 Ακριβώς αυτό. Το ίδιο λέω και εγώ. Η ερώτηση μου ουσιαστικά απαντήθηκε απο τον @ΚΑΝΑ, οτι δηλαδή καλα έχω καταλάβει και οτι κανονικά θα έπρεπε οι συνάδελφοι να βρουν την δική μου ταυτότητα οικοπέδου (πχ αν ψάξεις βασει ΚΑΕΚ είναι πολύ ευκολο και σίγουρο αποτέλεσμα) και να προσθέσουν εκεί τα αποσπάσματα για τις ΟΙ που είχαν αναλάβει. Το ίδιο κάνω και εγώ αλλωστε, πηγαίνω και προσθέτω τα αποσπάσματα ΗΤΚ για ΟΙ σε ήδη υπάρχουσα ταυτότητα οικοπέδου αν την βρώ έτοιμη απο άλλο μηχανικό. 

Το οτι υπάρχουν πολλαπλές καταχωρήσεις για το ίδιο οικόπεδο είναι απλά συνέπεια κάποιας αδυναμίας στην αναζήτηση, είτε του συστήματος, είτε του συναδέλφου που κάνει την αναζήτηση.

Στο πλαίσιο του διαλόγου πάντως πάνω σε αυτό, και προς διευκόλυνση όλων μας, πιστεύω θα ήταν πολύ απλή η εφαρμογή ενός εσωτερικού ελέγχου στο σύστημα, οπου θα μπορούσε να ελέγχεται αν έχουν γίνει άλλες ΗΤΚ με τον ίδιο ΚΑΕΚ για παράδειγμα, ωστε να αποφεύγονται οι διπλές καταχωρήσεις. Δέν ξέρω αν έχει νόημα να απευθυνθούμε στο ΤΕΕ για να εφαρμόσει κάτι τέτοιο σε κάποια απο τις επόμενες αναβαθμίσεις της πλαφτόρμας (ενδεχομένως μαζί με την διόρθωση του σφάλματος στα πολλαπλά uploads - μεταφορτώσεις αρχείων, που έχει παψει να λειτουργεί σωστά μετά την τελευταία ενημέρωση).

 

Εν πάσει περιπτώσει, καλές διακοπές σε όλους!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.