Μετάβαση στο περιεχόμενο

4Μ vs TiSoft


Stelios.A

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 80
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είναι απαράδεκτοι.

 

Έχω δώσει αρκετές χιλιάδες ευρώ για τα προγράμματα της 4Μ και το αποτέλεσμα είναι να μην συνεργάζονται. Και αγόρασα ειδικά το ΚΕΝΑΚ για να συνεργάζεται με το FINE που είχα ήδη.

 

Και όταν πάρεις τηλέφωνο να ρωτήσεις κάτι σου υπενθυμίζουν πως δεν έχεις κάνει συμβόλαιο συντήρησης...

 

Άσε που όλο βρίσκω bugs. Χθες έχασα αρκετές ώρες για να εκτυπώσω σε word μελέτη ΚΕΝΑΚ που είχα τροποποιήσει λίγο πριν και μου τύπωνε τις καταναλώσεις της προηγούμενης version, ενώ όταν τυπώνω σε PDF τυπώνονται όλα κανονικά.

Edited by JasonK
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα της 4Μ, είναι γενικός κανόνας στην αγορά λογισμικού ότι η παλαιότερη έκδοση δεν ανοίγει απαραίτητα αρχεία που έχουν αποθηκευτεί με επόμενη έκδοση του λογισμικού. Βλέπε π.χ. Word, Excel, Autocad.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ποια από τις 2 εταιρείες θεωρείται πιο αξιοπιστη και ενημερωμενη σε σχεδίαση (π.χ. ηλεκτρολογικη μελετη, ενεργητικη πυροπροστασια) ειδικων κτιρίων όπως συνεργεια πρατήρια βιομηχανιες?

Link to comment
Share on other sites

Αλίμονο αν χρησιμοποιείτε software για την μελέτη παθητικής ή ενεργητικής πυροπροστασίας. Οι 3 σελίδες  του κανονισμού και  το σχεδιαστικό σας πρόγραμμα αρκούν.

Ομοίως για τα ηλεκτρικά. Καμμία σχέση με τον κανονισμό δεν έχουν (υπολογισμό καλωδίων, υπολογισμό φωτιστικών, αυτομάτων διακοπτών κλπ).  Αρκεί το autocad, με τυποποιημένα σύμβολα ρευματοδοτών κλπ. και ο κανονισμός. Μη πετάτε τα λεφτά σας.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάει μάλλον για πιο απλές μελέτες κατοικιών ο συνάδελφος και όχι απαραίτητα για μόνιμα υδροδοτικα δίκτυα κλπ.

 

Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω της 4Μ, γιατί το έχω μάθει, ξέρω τις αδυναμίες του και με βοηθάει και το σχεδιαστικό.

 

Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το 4Μ-ΚΕΝΑΚ, αλλά την έκδοση του '12 και ο διάλογος εκτύπωσης είναι τραγικός. Επειδή συνεργάζομαι με συγγενή μηχανολόγο και ασχολούμαστε με Η-Μ ζήτησα προσφορά από την 4Μ για όλο το πακέτο Η-Μ και αναβάθμιση του ΚΕΝΑΚ για να συνεργάζονται. Όμως οι τιμές είναι ανταγωνιστικές για να αγοράσω ολόκληρο το πακέτο της tisoft οπότε το σκέφτομαι. Ο διάλογος εκτύπωσης είναι λίγο τραγικός, αλλά ξέρω ότι τον άλλαξαν στην επόμενη έκδοση. Είδα το βίντεο της tisoft και δείχνει ότι όλα τα σχέδια της ΜΕΑ βγαίνουν αυτόματα και δε χρειάζεται να πειράξεις σχεδόν τίποτα. Μου φαίνεται μεγάλο πλεονέκτημα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.