Μετάβαση στο περιεχόμενο

4Μ vs TiSoft


Stelios.A

Recommended Posts

Λογικα η εκπτωση θα ισχυει και για αναβαθμισεις απο την απλη εκδοση (που εχω εγω) στην Pro.

 

Κατσε να δοκιμασω...

 

Χμμ, δεν υπαρχει η επιλογη, αλλα θα παρω τη Δευτερα τηλεφωνο.

 

 

Κατεβασε την δοκιμαστικη εκδοση να δεις πω ειναι.

Πιστευω οτι θα σε καλυψει.

Το μονο μειον (αν μπορει να το πει κανεις) ειναι οτι δεν εχει καποιο σχεδιαστικο προγραμμα οπως της 4Μ.

Ολα το κτηριο το σχεδιαζεις στο ιδιο το λογισμικο (σε 3 διαστασεις) με απλο τροπο.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 80
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για το demo σου στέλνουν το αρχείο εγκατάστασης αφού συμπληρώσεις την αίτηση? Αν πχ ενδιαφέρομαι για demo epacad+H/M παίζει να με γειώσουν? 

Link to comment
Share on other sites

Το EpaCAD θα υποστηρίζει τη νέα έκδοση του λογισμικού ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ 1.30. που αναμένεται να κυκλοφορήσει εντός του 2014."

 

η τακτικη των αναβαθμισεων που ακολουθουν ειναι μαφιοζικη

ο ενας σπρωχνει τον αλλο .... λες και αλλαξε κατι στηνν τοτεε!!!

σου λεει αναβαθμισε το τεεκενακ σε 1.30 ωστε να αναβαθμισουν και οι αλλοι

τα εμπορικα.

 

τεσπα ουτως η αλλως τελικα μετα απο 2 χρ χρησης το 4μ για πιστοποιητικα

το θεωρω πολυ αβολο και ασαφες σε καποια σημεια οποτε τουλαχιστον για πεα

μονο το τεεκενακ θα λειτουργω

 

ελπιζω σε οσους εχουν το παλιο να ναι τσαμπα το νεο περασμα

Link to comment
Share on other sites

Για το demo σου στέλνουν το αρχείο εγκατάστασης αφού συμπληρώσεις την αίτηση? Αν πχ ενδιαφέρομαι για demo epacad+H/M παίζει να με γειώσουν? 

 

Μολις συμπληρωσεις τη φορμα, το καταβαζεις αμεσως.

Αν θυμαμαι καλα ειναι ενα αρχειο εγκαταστασεις και εχει ολα τα λογισμικα μεσα.

Δεν ξερω αν ειναι οι τελευταιες εκδοσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

εγω απο το 2000-2004 στην εταιρια που δουλευα στην αρχη τα εκανα στο χέρι ,κομπιουτερακι και συμπλήρωμα φορμων (π.χ. θερμανση). Οταν εψαχνα τροπους να διευκολυνω και να απλοποιησω την δουλεια μου εκανα excel-ακια με πινακες και μακροεντολες μετεπειτα και συμπληρωνα τα αποτελεσματα που εβγαζα σε word που περιειχε τα μπλα-μπλα. Με βολεψε αρκετα αλλα η πραγματική επανασταση ηρθε μετα το 2004 οπου με την 4Μ που σε μελετες πολεοδομιας (και μονο...) ηταν το απολυτο εργαλειο...αρε εποχες...

 

Λοιπον φιλος ολα τα Η/Μ μπορεις να τα κανεις με το 4Μ του 2010 εκτος της μελετης ΚΕΝΑΚ , υποψη οτι η θερμανση σ'αυτη την εκδοση βασιζεται σε αλλο προτυπο που δεν λαμβανει υποψη του θερμογεφυρες αλλα δεν σημαινει οτι ειναι και λαθος κατ'αναγκη...Τωρα τα υπολοιπα μαλλον μπορεις να τα κανεις με το χερι βασει παραδειγματων...

 

Οσο για το ξεροκοματο των 2000€ αν αφορα μονο τις μελέτες Η/Μ (χωρις επιβλεψη) μην το πεις ουτε του παπα... :grin:

Link to comment
Share on other sites

Έτσι θα κάνω. Θα δουλέψω ότι μπορώ στο ADAPT και τον ΚΕΝΑΚ στο χέρι. Πόσο να θέλει? Το πολύ να κάνω συνολικά δύο εβδομάδες.

Ας ελπίζω μόνο να μην μου αλλάζουν συνέχεια παράθυρα, μονώσεις κτλ και τρελαθώ στις διορθώσεις...

ΥΓ: Σε κάτι προγράμματα υπολογισμού αμοιβών, βλέπω ότι για όλη την άδεια απαιτούνται κοντά στα 20000Ε, μελέτη-επίβλεψη με φόρους, ΤΣΜΕΔΕ κτλ.

Είναι κρίμα να παίρνει ο πολ μηχ τα 18000Ε και ο μηχ μηχ τα 2000Ε. Σε πηγάδι εμείς...???

Link to comment
Share on other sites

1. Δε μίλησες για επίβλεψη.

2. Δεν ελέγχουν τίποτα στην πολεοδομία. Εσύ υπογράφεις τις μελέτες. Το πολύ πολύ να ρίξουν μία ματιά στην κατάταξη.

3. Μη δίνεις πολύ σημασία στις αμοιβές του ΤΕΕ, θα απογοητευτείς!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

 

θα ήθελα να ρωτήσω ποιο πρόγραμμα είναι καλύτερο και πιο εύχρηστο, καθώς θα ήθελα να αγοράσω ένα πρόγραμμα ηλεκτρομηχανολογικό, αλλά δεν ξέρω ποιο.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

4M και ΤΕΛΟΣ!!!

ΟΛΟ το Η/Μ πακέτο όμως. Όχι τσιγκουνιές, γιατί αλληλοσυνδέονται. Και το ΚΕΝΑΚ πάντα μέσα πλήρες.

Μην κάνεις το λάθος που έκανα εγώ και το πλήρωσα "παπορίσιο"!!!

Να το βάλεις στο ΕΣΠΑ και να σου έρθει στη μισή τιμή.

Αν δε θέλεις να επενδύσεις πολλά, να βρεις φίλους συναδέλφους που ενδιαφέρονται για Plotter κτλ μιας και υπάρχει πλαφόν για το ΕΣΠΑ 20.000+ΦΠΑ.

Εγώ αυτό θα έκανα. Είναι κρίμα να τα πληρώσεις στο ακέραιο, αν μπορείς να γλιτώσεις τα μισά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.