Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Τα ξέρω τα ευτράπελα της ΗΤΚ...

Ειδικά αυτό με την εισαγωγή, την αρχειοθέτηση και την επαναεισαγωηη είναι ότι να'ναι...

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Μιας και μου φαίνεται σχετικό το παρόν θέμα δεν ανοίγω άλλο.

Έχουμε κάποια εξέλιξη για την δυνατότητα ή μη έκδοσης ΗΤΚ, για τα εξ αδιαιρέτου που οι συνιδιοκτήτες είναι είτε άφαντοι είτε αρνούνται να υπογράψουν εξουσιοδότηση?

Ευχαριστώ

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Τα ποσοστά ιδιοκτησίας που γράφουμε στους ιδιοκτήτες πως αποδεικνύονται γραπτά- δηλ. τι πρέπει να ανεβάσουμε μέσα στο σύστημα; Στην υπ. δήλωση δεν μου τα συμπλήρωσαν οι ιδιοκτήτες(πλήρης συν ψιλή συν επικαρπίες) και απ ότι βλέπω αλλά γράφουμε λόγω του συστημικού προβλήματος του 100%

Link to comment
Share on other sites

Αν π.χ μέσω κάποιου συμβολαίου έχεις πλήρη εικόνα του 100% των συνιδιοκτητών έχει καλώς. Τους αναγράφεις. Αν όχι, γράφεις μόνο τον εντολέα σου με το ποσοστό του και σύμφωνα με την ερωτοαπάντηση από κάτω γράφεις λοιποί συνιδιοκτήτες με το υπολειπόμενο ποσοστό μέχρι το 100%. 

Link to comment
Share on other sites

Εχω εικόνα πλήρη από συμβόλαια, απλά δεν μου έγραψαν οι ιδιοκτήτες στις υπ. δηλώσεις/εξουσιοδοτήσεις προς εμένα τα ποσοστά. Και απ  ότι θυμάμαι δεν ανεβάζουμε συμβόλαια ιδιοκτησίας κτλ. Οπότε ουσιαστικά βάζουμε εμείς ελευθερως ενα ποσοστό με απώτερο στόχο το άθροισμα 100%;

Υγ: ποια ερωτοαπαντηση;

Link to comment
Share on other sites

TEE - ΙΟΥΝΙΟΣ 2022       5 
 

20. Πως συμπληρώνεται η καρτέλα «Υπόχρεος», όταν εντολέας καταχώρισης ΗΤΚ  αυτοτελούς ιδιοκτησίας είναι ένας εκ των συνιδιοκτητών, και δεν είναι γνωστά τα  στοιχεία των υπολοίπων; 

Στην  καρτέλα  «Υπόχρεος»,  εκτός  από  την  καταχώριση  των  στοιχείων  και  της  ιδιότητας  του  εντολέα με το ποσοστό του, και, προκειμένου να καλυφθεί το σύνολο του 100%, μπορείτε να  εισάγετε  τους  υπόλοιπους  ιδιοκτήτες  ως  μη  υπόχρεους, με  το  υπολειπόμενο  ποσοστό.  Στο  πεδίο «Επώνυμο/ία» αναγράφετε  ΛΟΙΠΟΙ ΣΥΝΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ, στα πεδία «Όνομα» και «Όνομα πατέρα»  εισάγετε  παύλα  (-),  και  στο  πεδίο  «ΑΦΜ  εξωτερικού»  καταχωρίζετε  «ΑΦΜ ΣΥΝΙΔΙΟΚΤΗΤΩΝ».  
 

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, απλά επειδή υπεισέρχεται και το θέμα της επικαρπίας, ψιλής κυριότητας, τα ποσοστά βγαίνουν πάνω από 100%. Συνεπώς τα τροποποιούμε εν μέρει για να βγουν 100%;

Επίσης βάζουμε κάποιο επίσημο έγγραφο με τα ποσοστά και είδος ιδιοκτησίας στο σύστημα;

Link to comment
Share on other sites

Αν από την πλήρη κυριότητα δεσμευτεί η επικαρπία τότε προκύπτει η ψιλή κυριότητα. Τα ποσοστά της συνιδιοκτησίας (δικαιώματα πλήρους κυριότητας εξ αδιαιρέτου) θα πρέπει να αθροίζονται ως 100%.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.