Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

4 hours ago, ppanag said:

Σωστά. Βάζεις και τους δύο ως ιδιοκτήτες. Υπόχρεη μόνο η μητέρα ή και οι δύο, ανάλογα ποιος αναθέτει.

Υποχρεο δεν βαζω και για την εξουσιοδοτηση τον γιο που μου το αναθετει? Ευχαριστω για την απαντηση

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, έχω περίπτωση ακινήτου με ψιλό κύριο και επικαρπωτή. Ο ψιλός κύριος θέλει να μεταβιβάσει το δικαίωμα του στο ακίνητο σε τρίτο πρόσωπο. Άρα υπόχρεος είναι ο ψιλός κύριος και μπορώ να επισυνάψω εξουσιοδότηση μόνο από αυτόν ή πρέπει να έχω και του επικαρπωτή;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλησπέρα, θέλω να ρωτήσω για ΗΤΚ που πραγματοποιήθηκε για μεταβίβαση. Κάνετε ενημέρωση για να μπει ο νέος ιδιοκτήτης; Έχει κάποιο κόστος;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν παρέχουμε δωρεάν υπηρεσίες. Υποχρέωση για ενημέρωση έχει ο νέος κύριος του ακινήτου. Αυτός θα δώσει την εξουσιοδότηση για τροποποίηση προκειμένου να αναγραφούν τα νέα στοιχεία του ακινήτου και το νέα στοιχεία του υπόχρεου.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με  @Pavlos33 αλλά να προσθέσω πως η ενημέρωση δεν έχει χρονική υποχρέωση αλλά μπορεί να γίνει όταν απαιτηθεί η έκδοση νέου ΠΠ (Α4§2  ΦΕΚ 334Β/2021)

Όσον αφορά την αμοιβή, προφανώς και πρέπει να υπάρχει αμοιβή αφού γενικώς δεν παρέχουμε δωρεάν υπηρεσίες....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα. Όταν υπόχρεος είναι ο Δήμος, τότε εξουσιοδότηση κάνει ο νόμιμος εκπρόσωπος (Δήμαρχος) και στην ταυτότητα  συμπληρώνουμε τα στοιχεία του Δήμου;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αναλογία με την ερωτοπάντηση 17. Μικρή σημασία έχει το τι θα συμπληρωθεί αφού όλα γίνονται για συστημικούς λόγους εφαρμογής. Εξουσιοδότηση αν κάνει ο Δήμαρχος ακόμη καλύτερα.

 

17. Πως καταχωρίζονται τα στοιχεία του υπόχρεου όταν είναι νομικό πρόσωπο;  

Φυσικά  και  νομικά  πρόσωπα  αντιμετωπίζονται  με  τον  ίδιο  τρόπο.  Εάν  το  νομικό  πρόσωπο 
είναι  ιδιοκτήτης  ή  μισθωτής,  στο  πεδίο  «Ιδιότητα»  επιλέγετε  το  αντίστοιχο  πεδίο.  Σε 
περίπτωση  που  ο  Υπόχρεος  για  τη  συμπλήρωση  της  ΗΤΚ  είναι  εξουσιοδοτημένος  (πχ. 
εργολάβος μέσω προσυμφώνου), επιλέγετε «Εξουσιοδοτημένο πρόσωπο» και συμπληρώνετε 
τα στοιχεία του, επιπλέον αυτών των ιδιοκτητών. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.