Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Αντίστοιχα, επειδή ο καθένας από τους δύο συνιδιοκτήτες κατέχει το ποσοστό του με διαφορετικό Τίτλο ιδιοκτησίας τότε αναγράφω τα στοιχεία και αναρτώ μόνο τον Τίτλο του ενός?

Επίσης, ο πωλητής έχει τη ψιλή κυριότητα η οποία συνενώθηκε με την επικαρπία και έγινε πλήρης, λόγω θανάτου του επικαρπωτή. Στα στοιχεία Τίτλου σημειώνω και το 'έτος/αριθμό' της Ληξιαρχικής Πράξης θανάτου ή απλά την αναρτώ στα έγγραφα?

 

Edited by dadabook
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα,

για επαγγελματικό κτίριο με χρήση αποθήκης υποχρέωση σύνταξης ηλεκτρονικής ταυτότητας υπάρχει μόνο κατά τη μεταβίβαση χωρίς χρονικό περιορισμό?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το άρθρο 55 ν. 4495 η χρήση επαγγελματικής αποθήκης δεν ανήκει στην κατηγορία κτιρίων Ι για τα οποία απαιτείται να εκδοθεί ΗΤΚ εντός πενταετίας. Επομένως, το κτίριο ανήκει στην κατηγορία ΙΙ του ανωτέρω άρθρου και η ΗΤΚ συντάσσεται κατά την μεταβίβαση όπως αναφέρεται στην παράγραφο 2 του ίδιου άρθρου.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας.

Ο ιδιοκτήτης του ακινήτου για το οποίο πραγματοποιώ την ταυτότητα έχει κάνει πληρεξούσιο σε φυσικό πρόσωπο για όλες τις ενέργειες αγοραπωλησίας του ακινήτου.

Επομένως η εξουσιοδότηση για την ΗΤΚ έγινε από το πρόσωπο αυτό. Επομένως σαν υπόχρεο, θα βάλω μόνο αυτό το πρόσωπο με ποσοστό 100% ; Η πρέπει να προστεθεί και ο ιδιοκτήτης; Αν ναι τι ποσοστά βάζω στον καθένα; 

*το ρωτάω γιατί παρόλο που έχω βάλει ποσοστό 100% στο εξουσιοδοτημένο πρόσωπο, κατά την οριστική καταχώριση ιδιοκτησίας μου εμφανίζεται το εξής μήνυμα: "Απαιτείται άθροισμα 100% στα ποσοστά των ιδιοκτητών (Πλήρης κύριος, Ψιλός κύριος, Επικαρπωτής)"

 

H ίδια δημοσίευση σε διαφορετικά θέματα και ενότητες του φόρουμ δεν επιτρέπεται. Παραμένει σε ισχύ μόνο η παρούσα. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ. - akis73

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ΒικτώριαΜ said:

Καλησπέρα σας.

Ο ιδιοκτήτης του ακινήτου για το οποίο πραγματοποιώ την ταυτότητα έχει κάνει πληρεξούσιο σε φυσικό πρόσωπο για όλες τις ενέργειες αγοραπωλησίας του ακινήτου.

Επομένως η εξουσιοδότηση για την ΗΤΚ έγινε από το πρόσωπο αυτό. Επομένως σαν υπόχρεο, θα βάλω μόνο αυτό το πρόσωπο με ποσοστό 100% ; Η πρέπει να προστεθεί και ο ιδιοκτήτης; Αν ναι τι ποσοστά βάζω στον καθένα; 

*το ρωτάω γιατί παρόλο που έχω βάλει ποσοστό 100% στο εξουσιοδοτημένο πρόσωπο, κατά την οριστική καταχώριση ιδιοκτησίας μου εμφανίζεται το εξής μήνυμα: "Απαιτείται άθροισμα 100% στα ποσοστά των ιδιοκτητών (Πλήρης κύριος, Ψιλός κύριος, Επικαρπωτής)"

 

H ίδια δημοσίευση σε διαφορετικά θέματα και ενότητες του φόρουμ δεν επιτρέπεται. Παραμένει σε ισχύ μόνο η παρούσα. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ. - akis73

Στην ΗΤΑ βάζεις τον ιδιοκτήτη ή τουλάχιστον έναν από αυτούς, όπως και να έχει. Η εξουσιοδότηση που θα ανεβάσεις είναι αυτήν που έχεις πάρει, ιδανικά μαζί με το πληρεξούσιο. Σε προσωπική μου περίπτωση, σε ακίνητο που άνηκε σε εταιρεία και εκτελούσε όλες τις διαδικασίες ο νόμιμος εκπρόσωπος, μου ζητήθηκε από τον συμβολαιογράφο, να καταχωρηθεί η εταιρεία ως ιδιοκτήτης με 100% και ο νόμιμος εκπρόσωπος ως νόμιμος εκπρόσωπος με 0%. Αναλόγως μπορείς να πράξεις και στην περίπτωσή σου. Μου φαντάζει το πιο λογικό και σωστό. Μπορείς όμως να βάλεις και μόνο τον ιδιοκτήτη. Και πάλι σωστό είναι. Αλλά σίγουρα θα βάλεις ιδιοκτήτη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, smartos11 said:

Στην ΗΤΑ βάζεις τον ιδιοκτήτη ή τουλάχιστον έναν από αυτούς, όπως και να έχει. Η εξουσιοδότηση που θα ανεβάσεις είναι αυτήν που έχεις πάρει, ιδανικά μαζί με το πληρεξούσιο. Σε προσωπική μου περίπτωση, σε ακίνητο που άνηκε σε εταιρεία και εκτελούσε όλες τις διαδικασίες ο νόμιμος εκπρόσωπος, μου ζητήθηκε από τον συμβολαιογράφο, να καταχωρηθεί η εταιρεία ως ιδιοκτήτης με 100% και ο νόμιμος εκπρόσωπος ως νόμιμος εκπρόσωπος με 0%. Αναλόγως μπορείς να πράξεις και στην περίπτωσή σου. Μου φαντάζει το πιο λογικό και σωστό. Μπορείς όμως να βάλεις και μόνο τον ιδιοκτήτη. Και πάλι σωστό είναι. Αλλά σίγουρα θα βάλεις ιδιοκτήτη.

Κατάλαβα και μου φαίνεται απολύτως λογικό και σωστό. Ευχαριστώ πάρα πολυ!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σας. Μια ερώτηση περισσότερο για επαλήθευση θα ήθελα να κάνω.

Θα εκδόσω ΗΤΚ για σύνταξη συμβολαίου Γονικής παροχής. Η μητρέρα εχει το 25% και θα το μεταβιβάσει στον γιό που έχει το 75% χωρίς να έχει υπάρξει κάποιο συμβόλαιο σύστασης κτλπ. Απλά στην καρτέλα υπόχρεος, δεν θα βάλω δυο ιδιοκτήτες ως πλήρης κύριος με τα στοιχεία του γιου και ποσοστό 75% και τα στοιχεία της μητέρας και 25%???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.