Μετάβαση στο περιεχόμενο

Όταν ο ιδιοκτήτης επιμένει


pap81

Recommended Posts

Ανοίγω το θέμα αυτό, διότι με απασχολεί μια περίπτωση, από τη οποία θέλω να απεμπλακώ. Όσο πιο συνοπτικά παραθέτω την ιστορία:

Πελάτης μου ζήτησε ενημέρωση φακέλου σε άδεια του 73, όπου έγινε αυθαίρετη αλλαγή διαρρύθμισης. Όταν μου προσκόμισε συμβόλαια κλπ στοιχεία, μελετώντας τα διαπίστωσα ότι τα συμβόλαια (που έγιναν το 1997) περιέγραφαν μια κατάσταση διαφορετική στα εμβαδά, τόσο σε σχέση με την αρχική άδεια όσο και με τη σημερινή κατάσταση.

Ενημέρωσα, ως όφειλα, ότι δεν είναι δυνατή η ενημέρωση (τακτοποίηση) φακέλου λόγω του ότι θα κολλήσει στα συμβόλαια και πρότεινα αλλαγή συμβολαίων ή άδεια αλλαγής διαρρύθμισης. Η απάντηση που πήρα ήταν ότι δεν είναι δυνατή η αλλαγή συμβολαίων τόσο λόγω κόστους όσο και λόγω άρνησης του συμβολαιογράφου. Όσο για την άδεια αλλαγής διαρρύθμισης του "φοβήθηκε" το κόστος της άδειας και το "μπλέξιμο" με Η/Μ μελέτες κλπ.

Έτσι, αφού επέμεναν κατέθεσα φάκελο για τακτοποίηση (λάθος μου), ο οποίος φυσικά κόλλησε στα συμβόλαια. Ενημέρωσα τους ιδιοκτήτες για την εξέλιξη, αλλά επέμεναν ότι μπορούσε να προχωρήσει, ώσπου μια μέρα βάζουν έναν συνάδελφο να με καθοδηγήσει για το πώς πρέπει να κινηθώ. Ο συνάδελφος "ως εκ θαύματος" μου είπε ότι ακριβώς είχα πει εγώ στον ιδιοκτήτη εξ' αρχής. Στο τέλος πείστηκε ο ιδιοκτήτης ότι η μόνη λύση είναι η αλλαγή διαρρύθμισης και μου ζήτησε να την προχωρήσω.

Επειδή, όμως, την παρέμβαση του συναδέλφου τη θεώρησα τουλάχιστον προσβλητική (από πλευράς ιδιοκτήτη) αρνήθηκα να συνεργαστώ εκ νέου μαζί του.

Αφού παραιτήθηκα από την άδεια και μου επεστράφη ο φάκελος απο την πολεοδομία, τον έστειλα στον ιδιοκτήτη, ο οποίος μου ζητάει να του επιστρέψω και την αμοιβή για την τακτοποίηση φακέλου (ελαχίστη).

Θα με βοηθούσε η άποψή σας για το πως θα αντιδρούσατε εσείς σε μια τέτοια περίπτωση. Από τη μια θέλω να την επιστρέψω για να μηγυρίσουν και μου πουν ότι έφαγε λεφτά και δεν έκανε τίποτα, από την άλλη με πιάνει το πείσμα γιατί για την υπόθεση αυτή έτρεξα 6 μήνες περίπου, ενημέρωσα εξαρχής για τις κινήσεις που έπρεπε να γίνουν και στην τελική με αμφισβήτησαν και ως μηχανικό μιας και έβαλαν έμπειρο συνάδερφο να με συμβουλέψει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 31
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φίλε συνάδελφε

 

Κανόνες επαγγέλματος που ταιριάζουν στην περίπτωσή σου:

 

1.Δεν κάνουμε τα καπρίτσια του ιδιοκτήτη αν δεν είμαστε κατοχυρωμένοι.Αν είμαστε σίγουροι για τη γνώμη μας,τότε προτιμάμε να μην πάρουμε τη δουλειά εξ' αρχής.Όπως πολύ σωστά είπες,ήταν λάθος σου να προχωρήσεις την υπόθεση με την καθοδήγηση του εργοδότη,εκτός κ αν προνοούσες να φτιάξεις κάποιο ειδικό συμφωνητικό μαζί του που να τον υποχρέωνε να πληρώνει τα καπρίτσια του.

 

2.Συνεργαζόμαστε με κάθε λογής άνθρωπο προκειμένου να τελειώσει η δουλειά,ειδικά αν είμαστε ελεύθεροι επαγγελματίες.Έχω συνεργαστεί με τους χειρότερους μαλάκες χαρακτήρες που ευχαρίστως θα ξαναέκανα δουλειά μαζί τους κ έχω συνεργαστεί με κολλητούς που στη δουλειά δεν θέλω να τους ξαναδώ ποτέ.Στην περίπτωσή σου,θα σου πρότεινα να ρίξεις τα μούτρα σου απέναντι στο συμβ/φο κ να τελειώσεις τη δουλειά.Θα σου μείνει το πάθημα-μάθημα,οπότε κερδισμένος θα βγεις έτσι κ αλλιώς.

 

3.Το αν θα επιστρέψεις ή όχι την αμοιβή προκειμένου να απεμπλακείς είναι αποκλειστικά προσωπικό σου θέμα.Έτσι κ αλλιώς την αξιοπιστία σου δεν την έχεις χάσει ακόμα,απλά θα χάσεις τη φήμη σου αν δεν τελειώσεις τη δουλειά κ δεν επιστρέψεις ένα ποσοστό των χρημάτων.Μην ξεχνάς ότι τα φορολογείσαι,οπότε θεωρώ ένα 30% πρέπει να το επιστρέψεις να θες να απεμπλακείς.Πρέπει να αμοιφθείς για την εργασία σου,αλλά μην ξεχνάς ότι ήταν δικό σου λάθος που δεν προνόησες συμφωνία αμοιβής κ προχώρησες εσκεμμένα κ εν γνώσει σου σε λάθος διαδικασία.

 

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Αφού παραιτήθηκες, μείνε σ'αυτό.

 

Τρίψ'του όλα τα λεφτά στη μούρη και φύγε με ψηλά το κεφάλι.

 

Ειδικά ο "παληός" συνάδελφος (που πιθανολογώ οτι σ' έχει ήδη θάψει) θα φορτωθεί με δουλειά που δε γουστάρει κι αυτό είναι που γουστάρω περισσότερο :twisted:

 

Η περηφάνεια σου εκτιμάται και δεν αποτιμάται.

Link to comment
Share on other sites

Όλες τις ενημερώσεις που έχεις κάνει στον πελάτη τις έχεις γραπτώς; (φαξ μειλ κλπ). Αν ναι τότε τρίψτου αυτά στην μούρη αλλιώς τα λεφτά. Και στις δύο περιπτώσεις αποχωρείς με το κεφάλι ψηλά!

Link to comment
Share on other sites

2.Συνεργαζόμαστε με κάθε λογής άνθρωπο προκειμένου να τελειώσει η δουλειά,ειδικά αν είμαστε ελεύθεροι επαγγελματίες.Έχω συνεργαστεί με τους χειρότερους μαλάκες χαρακτήρες που ευχαρίστως θα ξαναέκανα δουλειά μαζί τους κ έχω συνεργαστεί με κολλητούς που στη δουλειά δεν θέλω να τους ξαναδώ ποτέ.Στην περίπτωσή σου,θα σου πρότεινα να ρίξεις τα μούτρα σου απέναντι στο συμβ/φο κ να τελειώσεις τη δουλειά.Θα σου μείνει το πάθημα-μάθημα,οπότε κερδισμένος θα βγεις έτσι κ αλλιώς.

συμφωνώ με αυτό

και δε ρίχνεις τα μούτρα σου

απαντάς

"ή σας επιστρέφω το φάκελο και κρατώ την αμοιβή μου ή προχωρούμε τη δουλειά με την αμοιβή και απο εδώ και πέρα σούζα"

 

αν αρχίσουν τα μα μου :

λες ξερά:

"είναι θέμα αρχής και είναι αδύνατο να συμβεί κάτι διαφορετικό"

Link to comment
Share on other sites

Εκτιμηση μου ειναι ριξε λιγο νερο στην φωτια και συνεχισε την δουλεια σου κανονικα, κερδισμενος θα βγεις και χωρις να χασεις απολυτως τπτ !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

για παρόμοια περίπτωση είχα ρωτήσει το ΤΕΕ αν οφείλω να επιστρέψω τα χρήματα στον εργοδότη, το οποίο μου απάντησε ότι

"σε καμμία περίπτωση δεν οφείλω να επιστρέψω πίσω την αμοιβή μου, καθώς η αμοιβή αυτή είναι για τη μελέτη (η οποία προηγήθηκε και πραγματοποιήθηκε) και δεν αφορά το αν τελικά θα εκδοθεί ή όχι η άδεια."

 

Γι' αυτό άλλωστε πληρωνόμαστε ΠΡΙΝ την κατάθεση φακέλλου.

 

Επίσης εγώ, θα θεωρούσα την παρέμβαση του συναδέλφου τουλάχιστον προσβλητική, από πλευράς συναδέλφου. Εφόσον υπήρχε μηχανικός ο οποίος ασχολούνταν με την υπόθεση, προς τι η παρέμβαση? Εκτός αν αν αναγκάστηκε να το κάνει, και πριν σου πει οτιδήποτε, απολογήθηκε γι' αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

για παρόμοια περίπτωση είχα ρωτήσει το ΤΕΕ αν οφείλω να επιστρέψω τα χρήματα στον εργοδότη, το οποίο μου απάντησε ότι

"σε καμμία περίπτωση δεν οφείλω να επιστρέψω πίσω την αμοιβή μου, καθώς η αμοιβή αυτή είναι για τη μελέτη (η οποία προηγήθηκε και πραγματοποιήθηκε) και δεν αφορά το αν τελικά θα εκδοθεί ή όχι η άδεια."

Έτσι είναι!

Αυτό που λέει ο Demoiselle είναι πολύ σημαντικό!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.