Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

το Ε9 γραφει αυτα που γραφει

Οπότε

ή τακτοποιεις ολα  σαν 1950

 

ή λες

 

εγω βλεπω ενα 1950 και ενα προ 75 και ετσι θα τα γραψω

 

[προηγουμενως τα συζητας με την συμβ/φο...

αν θελει ας αλλαξει την αποδοχη.]

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει όμως ενα λάθος, λέει ναι μεν όροφος 1 (δηλ ισόγειο-πρώτος) αλλά στην κατηγορία έχει πάλι 1 (δηλ διαμέρισμα) ενω έπρεπε να γραφει 2 (δηλ μονοκατοικία).

Τέσπα...πιάσε το αυγό και κούρευτο..

Link to comment
Share on other sites

- τι κτισμα ειναι?

- σε τι το χρησιμοποιει?

-υπαρχει καποιος τιτλος?

- αν το εχει πριν 75, τι -και γιατι- εγραφε κατι διαφορετικο μεχρι σημερα?

 

-εσυ τί  βλεπεις, με βαση τα υλικα κατασκευης?

πετρόχτιστο κτίσμα όπως το σύνολο των σπιτιών στο παλαιό κέντρο του οικισμού

χρήση κατοικία

τίτλος ιδιοκτησίας συνήθως υπάρχει αλλά δε περιγράφει χρόνο κατασκευής και κατά κύριο λόγο το συμβόλαιο είναι τελευταίας 20ετίας

στο Ε9 συνήθως δε δηλωνόταν έτος κατασκευής είτε έβαζαν κάποια χρονολογία πριν το 80'

από τα υλικά κατασκευής και μόνο διαπιστώνει κανείς εύκολα οτι είναι πριν το 75'

Εμένα αυτό που με απασχολεί κυρίως είναι το κατά πόσο εγώ σαν μηχανικός είμαι "καλυμμένος" για την υποβολή από τη δήλωση του ιδιοκτήτη και το Ε9. Ευχαριστώ πολύ συνάδερφοι για το χρόνο που διαθέσατε.

Link to comment
Share on other sites

επομενως

-εχεις συμβολαιο προ  20 ετιας

- δηλωνει εκει σαν ετος κατασκευης αυτο που δηλωνει [διοτι επρεπε να υπολογισθει ο αντικειμενικος]

-βλεπεις και την ηλεκτροδοτηση

-εχεις και το Ε9 που "αντιστοιχει" και σε  οσα λενε

-και με οσα βλεπεις εσυ,  σαν ενα παληο και χωρις "νεωτερες" δομικες επεμβασεις  που να το αλλοιωνουν

 

προχωρας κανονικα..

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη,

 

Διάβασα όλες τις προηγούμενες αναρτήσεις για την απόδειξη παλαιότητας και έχω καταλάβει προς τα που θα κινηθώ περίπου. Έχω λοιπόν ένα κλείσιμο πυλωτης το 1995 με τον πελάτη να μην έχει δηλώσει πουθενά την αυθαρεσία. Από ότι καταλαβαίνω ο μόνος τρόπος είναι να του ζητήσω να αλλάξει το Ε9 του 2010(αυτόματη αλλαγή όλων των επόμενω Ε9) ώστε να δείξει τα πραγματικά τ.μ. Τα ερωτήματα μου είναι τα εξής:

α) Πως θα φαίνεται στο Ε9 ότι τα επιπλέον τετραγωνικά αφορούν την πυλωτή καθ΄ αυτή(αφού αποτυπώνονται μόνο τ.μ. κ.χ και β.χ)?

β) Απο που θα φαίνεται στο Ε9(2010) ότι η αυθαιρεσία έχει γίνει το 1995?

γ) Τι πρόστιμο πληρώνει για την τροποποίηση του Ε9?

δ) Αν αρνηθεί λόγω προστίμου υπάρχει άλλη λύση?

Link to comment
Share on other sites

εσυ χρειαζεσαι το "τελευταιο" όπου φαινεται σαν ετος κατασκευης το..."2010"....1995

είτε αυτο ειναι το περυσινο  ειτε το "διορθωμενο" σημερινο.

 

τα λοιπα αφορουν τον λογιστη του

 

[εκανες καποια βολτα στο γκουγκλ στριιτ?]

 

εδιτ

αν διαβασεις ενα εντυπο Ε9  λεει και οροφο και ετος κατασκευης και τμ κλπκλπ  στοιχεια

 

δες στο ανω #20, ενα "τμημα απο Ε9"

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Δημήτρη για την απάντηση σου,

 

δεν είχα καταλάβει τι ακριβώς ισχύει με το Ε9, μου το διαλεύκανες. Όσο για το google street, έχει μόνο φωτογραφίες απ' το 2011 και μετά. Πως θα μπορέσω να αποδείξω ότι έγινε το 1995? Η αλήθεια είναι πως δεν έχω δει Ε9 που να δείχνει αυθαίρετες κατασκευές που δεν έχουν τακτοποιηθεί ή νομιμοποιηθεί? Αναγράφονται ξεχωριστά, όπως π.χ οι υπόγειες αποθήκες σε πολυκατοικίες? Και κάτι άσχετο σε ένα Ε9 που βρήκα ως παράδειγμα, οι υπόγειες αποθήκες είναι δυνατόν να δηλώνονται ως τ.μ κ.χ.?

Link to comment
Share on other sites

αφου  στο γκουκλ  το δειχνει  απο το 2011 και μετα

αρα υπαρχει ηδη το κλεισιμο

 

ενας ποντος υπερ

 

συν το καλο  Ε9

αλλος ενας ποντος

 

"κατακυρωνεται με 2-0"

 

αν θες να δεις τα περι Ε9

ζητα στο ...ιντερνετ την ΠΟΛ 1237/14

 

και

καλωσορισες...

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστός! Και πάλι ευχαριστώ Δημήτρη! Είναι το πρώτο μου αυθαίρετο και η αλήθεια είναι πως θέλω να είμαι ακριβής και σωστός προς τον πελάτη μου, ως προς το τι θα του ζητήσω και τι δουλεια θα του προσφέρω.

 

Καλώς σας βρήκα!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.