Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Θα εντάξετε το ακίνητο ως αυθαίρετη κατοικία, ακολούθως θα προβείτε σε αλλαγή του Ε9 ώστε να απεικονίζεται το ακίνητο με την σωστή επιφάνεια, χρήση "κωδικός 1 για κατοικία" και έτος κατασκευής 1962-64. Θα περαιώστε την δήλωση με το μηχανικό σας ανεβάζοντας όλα τα δικαιολογητικά, ως αποδεικτικό παλαιότητας αρκεί το ενημερωμένο Ε9. Στη συνέχεια με την ρύθμιση και τον λογαριασμό ΔΕΗ και ότι άλλο χρειάζεται (πχ. τίτλος ιδιοκτησίας) θα πάτε στο Δήμο (τμήμα Δημοτικών τελών) να αλλάξετε την χρήση από επαγγελματική σε κατοικία και στο τέλος θα πάτε από ΔΕΔΔΗΕ ώστε να γίνει και η αλλαγή στο ρολόι της ΔΕΗ σε κατοικία.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

53 λεπτά πριν, akis73 said:

Θα εντάξετε το ακίνητο ως αυθαίρετη κατοικία, ακολούθως θα προβείτε σε αλλαγή του Ε9 ώστε να απεικονίζεται το ακίνητο με την σωστή επιφάνεια, χρήση "κωδικός 1 για κατοικία" και έτος κατασκευής 1962-64. Θα περαιώστε την δήλωση με το μηχανικό σας ανεβάζοντας όλα τα δικαιολογητικά, ως αποδεικτικό παλαιότητας αρκεί το ενημερωμένο Ε9.

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση Άκη! Συγχωρέστε με, μα δεν έχω καταλάβει την χρονική σειρά της διαδικασίας. Για να ενταχθούμε στον νόμο, δεν πρέπει να καταθέσουμε πρώτα τα αποδεικτικά του χρόνου της αυθαιρεσίας; Θέλω να πω, μήπως να αλλάξουμε το Ε9 πριν την ένταξη, ώστε να το καταθέσουμε κατά την ένταξη; Επίσης, πόσο πίσω προτείνετε ότι πρέπει να αλλάξει το Ε9;

Η σύνδεση με τη ΔΕΗ από μόνη της εκτιμάτε δεν επαρκεί για να το εντάξουμε ως προ του 1970;

Edited by Dimitris792
Link to comment
Share on other sites

Γειά και πάλι, θα πρέπει πρώτα να πληρώσετε το παράβολο του ν.4495/17 (265 ευρώ σύνολο) ώστε το ακίνητο ενταχθεί στο νόμο, αυτό ειναι το 1ο βήμα. Το Ε9 το αλλάζετε όποτε θέλετε, καλό ειναι σχετικά σύντομα με την υπαγωγή, συνεννοηθείτε όμως κα με το φοροτεχνικό σας γιατι υπάρχουν περίοδοι που οι αλλαγές στο ε9 έχουν πρόστιμο, και άλλες που δεν έχουν. Αρκεί το Ε9 με τις διορθώσεις που προανέφερα ως αποδεικτικό παλαιότητας, θα σας τα εξηγήσει καλύτερα και ο μηχανικός στον οποίο θα αναθέσετε.

Link to comment
Share on other sites

με αλλους λογους δδλ.... με λιγους λογους ητοι

χωρις σωστο Ε9 δεν πας στον μηχανικο.

Ακομα υπαρχουν μηχανικοι που  περιμενουν τα Ε9.... και κατι "συναινεσεις"... που καθυστερουν απο χρονια πριν.

Να δουμε αυτοι πώς θα ξεμπλεξουν...

Καλο Πασχα.:grin:

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, akis73 said:

Γειά και πάλι, θα πρέπει πρώτα να πληρώσετε το παράβολο του ν.4495/17 (265 ευρώ σύνολο) ώστε το ακίνητο ενταχθεί στο νόμο, αυτό ειναι το 1ο βήμα. Το Ε9 το αλλάζετε όποτε θέλετε, καλό ειναι σχετικά σύντομα με την υπαγωγή, συνεννοηθείτε όμως κα με το φοροτεχνικό σας γιατι υπάρχουν περίοδοι που οι αλλαγές στο ε9 έχουν πρόστιμο, και άλλες που δεν έχουν. Αρκεί το Ε9 με τις διορθώσεις που προανέφερα ως αποδεικτικό παλαιότητας, θα σας τα εξηγήσει καλύτερα και ο μηχανικός στον οποίο θα αναθέσετε.

Καλησπέρα σας και πάλι. Αν έχω καταλάβει σωστά: 1) κάνει ο μηχανικός τη δήλωση, 2) μετά τη δήλωση πληρώνουμε το παράβολο, 3) κατόπιν καταθέτουμε όλα τα απαιτούμενα έγγραφα, μεταξύ των οποίων το τροποποιημένο Ε9 και τα αποδεικτικά του χρόνου της αυθαιρεσίας, 4) προχωράει ο μηχανικός τη δήλωση και κλείνει την υπόθεση.

Η απορία που έχω εδώ, και εύχομαι να μην σας γίνομαι φορτικός, είναι αν με αυτή τη διαδικασία μπορούμε να ενταχθούμε στον νόμο ως αυθαίρετο προ του 1970. Εφόσον χρησιμοποιηθεί ως αποδεικτικό χρόνου το τροποποιημένο Ε9, τότε απ' ότι αντιλαμβάνομαι θα θεωρηθεί ως έτος αυθαιρεσίας, το έτος που θα αναφέρει το τροποποιημένο Ε9, κι αυτό παρότι λειτουργεί ως διαμέρισμα από το 1967-68;

Από αυτά που μου περιγράφετε, καταλαβαίνω ότι θα πρέπει να ενταχθούμε ως νέο αυθαίρετο (δηλαδή ως αυθαίρετο που έγινε το έτος τροποποίησης του Ε9 και όχι ως παλαιό αυθαίρετο). Έχω καταλάβει σωστά;

 

Κατά τα άλλα, θα τροποποιήσουμε το Ε9 άμεσα (την καλησπέρα μου και στον dimitris GM), το μόνο που προσπαθώ να σχηματίσω εικόνα του προβλήματος πριν απευθυνθώ σε συνάδελφό σας μηχανικό (πολύ σύντομα) και εκτιμώ την βοήθεια που μου προσφέρετε αυτή τη στιγμή.

Και πάλι ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, Dimitris792 said:

Καλησπέρα σας και πάλι. Αν έχω καταλάβει σωστά: 1) κάνει ο μηχανικός τη δήλωση, 2) μετά τη δήλωση πληρώνουμε το παράβολο, 3) κατόπιν καταθέτουμε όλα τα απαιτούμενα έγγραφα, μεταξύ των οποίων το τροποποιημένο Ε9 και τα αποδεικτικά του χρόνου της αυθαιρεσίας, 4) προχωράει ο μηχανικός τη δήλωση και κλείνει την υπόθεση.

Η απορία που έχω εδώ, και εύχομαι να μην σας γίνομαι φορτικός, είναι αν με αυτή τη διαδικασία μπορούμε να ενταχθούμε στον νόμο ως αυθαίρετο προ του 1970. Εφόσον χρησιμοποιηθεί ως αποδεικτικό χρόνου το τροποποιημένο Ε9, τότε απ' ότι αντιλαμβάνομαι θα θεωρηθεί ως έτος αυθαιρεσίας, το έτος που θα αναφέρει το τροποποιημένο Ε9, κι αυτό παρότι λειτουργεί ως διαμέρισμα από το 1967-68;

Από αυτά που μου περιγράφετε, καταλαβαίνω ότι θα πρέπει να ενταχθούμε ως νέο αυθαίρετο (δηλαδή ως αυθαίρετο που έγινε το έτος τροποποίησης του Ε9 και όχι ως παλαιό αυθαίρετο). Έχω καταλάβει σωστά;

 

Κατά τα άλλα, θα τροποποιήσουμε το Ε9 άμεσα (την καλησπέρα μου και στον dimitris GM), το μόνο που προσπαθώ να σχηματίσω εικόνα του προβλήματος πριν απευθυνθώ σε συνάδελφό σας μηχανικό (πολύ σύντομα) και εκτιμώ την βοήθεια που μου προσφέρετε αυτή τη στιγμή.

Και πάλι ευχαριστώ!

Η διαδικασία είναι απλή και θα σας την εξηγήσει μηχανικός. Για το E9 δεν χρειάζεται να αγχώνεστε, τροποποιείτε σήμερα το ε9 με τα σωστά τετ. μέτρα και έτος κατασκευής. Μιλάμε για το τελευταίο ε9, δεν χρειάζετα να διορθώσετε ε9 προηγούμενων ετών και λογικά τα ίδια θα σας πει και ο μηχανικός σας. Αν το ακίνητο εχει αλλάξει χρήση το 1967 από αποθήκη σε κατοικία θα διορθωθεί το τελευταίο E9 με παλαιότητα το έτος 1967 και χρήση κατοικία.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

On 22/4/2022 at 7:05 ΜΜ, akis73 said:

Η διαδικασία είναι απλή και θα σας την εξηγήσει μηχανικός. Για το E9 δεν χρειάζεται να αγχώνεστε, τροποποιείτε σήμερα το ε9 με τα σωστά τετ. μέτρα και έτος κατασκευής. Μιλάμε για το τελευταίο ε9, δεν χρειάζετα να διορθώσετε ε9 προηγούμενων ετών και λογικά τα ίδια θα σας πει και ο μηχανικός σας. Αν το ακίνητο εχει αλλάξει χρήση το 1967 από αποθήκη σε κατοικία θα διορθωθεί το τελευταίο E9 με παλαιότητα το έτος 1967 και χρήση κατοικία.

Καλημέρα σας Άκη και χρόνια πολλά. Εύχομαι υγεία και ευτυχία προσωπική και οικογενειακή. Χρόνια πολλά και ευχές σε όλους στο φόρουμ.

Δείτε, προσπαθώ να καταλάβω τη διαδικασία προκειμένου να αντιλαμβάνομαι (όσο μπορώ) τι συμβαίνει όταν θα συμβεί. Είναι κάτι που το κάνω σε όλα. Με την ίδια λογική αν και δεν είμαι ειδικός στα αυτοκίνητα, δεν θα αγόραζα ένα αυτοκίνητο μόνο επειδή θα ήταν όμορφο. Θα το έψαχνα.

Εδώ στο φόρουμ σας εκφράζονται απόψεις αποκλειστικά από ειδικούς, κάτι που μπορεί να γλυτώσει έναν αδαή από περιπέτειες.

Σε αυτή μου την προσπάθεια αρχικά αναζήτησα και τον σχετικό νόμο (4495) για να τον μελετήσω, αν και αντιλαμβάνομαι πως έχουν γίνει τροποποιήσεις. Όπως ήδη γνωρίζετε εσείς, καθώς είναι η ειδικότητά σας, εκεί εντόπισα άρθρο ειδικά για τον χρόνο κατασκευής των αυθαιρεσιών. Να πω ότι έλυσα όλες τις απορίες μου, δεν θα το πω.

Σε ένα σημείο όμως αναφέρει όσον αφορά το χρόνο της αυθαιρεσίας ότι: "ο χρόνος εγκατάστασης της αλλαγής χρήσης από βοηθητική σε κύρια σε κτίρια με οικοδομική άδεια αποδεικνύεται με έγγραφο φορολογικής ή άλλης δημόσιας αρχής, άλλως λαμβάνεται ο χρόνος θεώρησης της αδείας για την ηλεκτροδότηση του ακινήτου."

Το παραπάνω δεν αναφέρει λεπτομέρειες, λέει "από βοηθητική σε κύρια." Εμείς, όπως σας έχω ήδη αναφέρει, έχουμε μια τέτοια περίπτωση και έχουμε βεβαίωση της ΔΕΗ για κατάστημα (και όχι για κατοικία). Όμως κατάστημα και κατοικία είναι κύριες χρήσεις (αυτό το γνώριζα ήδη αλλά το επιβεβαίωσα και εδώ στο φόρουμ). Εφόσον λοιπόν ο νόμος αναφέρει γενικά "από βοηθητική σε κύρια", θεώρησα πως η βεβαίωση της ΔΕΗ του 1964 για κατάστημα, αρκούσε για να αποδειχθεί ο χρόνος της αυθαιρεσίας ως κατοικία (που έγινε το 1967-68).

Αυτές είναι οι σκέψεις που έκανα, αλλά νομίζω πως έχω αρχίσει να μπαίνω στα χωράφια σας (δηλαδή αυτά του μηχανικού) κι αυτό είναι κάτι που δεν το θέλω και δεν πρέπει να γίνεται. Προσπαθώ όμως να σχηματίσω και άποψη, καθώς θεωρώ ότι ένα λάθος ή μια παράλειψη μπορεί να κοστίσει σε χρήμα και όχι μόνο. Παραλείψεις και λάθη όταν μιλάμε για ακίνητα, είναι πολύ άτιμα πράγματα.

 

Edited by Dimitris792
Link to comment
Share on other sites

37 λεπτά πριν, Dimitris792 said:

Εμείς, όπως σας έχω ήδη αναφέρει, έχουμε μια τέτοια περίπτωση και έχουμε βεβαίωση της ΔΕΗ για κατάστημα (και όχι για κατοικία). Όμως κατάστημα και κατοικία είναι κύριες χρήσεις (αυτό το γνώριζα ήδη αλλά το επιβεβαίωσα και εδώ στο φόρουμ). 

Για την περίπτωση αυτή, ο νόμος λέει:
Ο χρόνος της αλλαγής χρήσης από κύρια χρήση σε άλλη κύρια αποδεικνύεται με έγγραφο φορολογικής ή άλλης δημόσιας αρχής, στο οποίο εμφαίνεται το ακίνητο και η χρήση όπως περιγράφονται κατά την υπαγωγή.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

43 λεπτά πριν, Porter said:

Για την περίπτωση αυτή, ο νόμος λέει:
Ο χρόνος της αλλαγής χρήσης από κύρια χρήση σε άλλη κύρια αποδεικνύεται με έγγραφο φορολογικής ή άλλης δημόσιας αρχής, στο οποίο εμφαίνεται το ακίνητο και η χρήση όπως περιγράφονται κατά την υπαγωγή.

Καλησπέρα Porter και χρόνια πολλά. Το ακίνητο για το οποίο γίνεται η συζήτηση είναι βοηθητική αποθήκη (υπόγειο) βάσει τη άδειας, η οποία το 1964 πήρε ρεύμα ως κατάστημα. Λειτούργησε ως κατάστημα λίγα χρόνια μα από το 1967-68 είναι διαμέρισμα (κατοικία). Οι τότε ιδιοκτήτες δεν άλλαξαν ποτέ το ρεύμα (το οποίο είναι κομμένο κάπου δεκαεπτά χρόνια τώρα) ώστε να αναφέρει κατοικία. Τώρα θέλουμε να μπει στο νόμο για τα αυθαίρετα ως κατοικία.

Edited by Dimitris792
Link to comment
Share on other sites

Το ακίνητο εντάσσεται στη ρύθμιση με την χρήση που έχει, υπό την προϋπόθεση ότι η αυθαίρετη αλλαγή χρήσης έγινε πριν από τις 28.7.2011.
Το έγγραφο που διαθέτεις αποδεικνύει ότι έγινε αλλαγή σε κατάστημα.
Για την αλλαγή σε κατοικία, έχεις κάποια απόδειξη;
Δεν μπορεί να μην υπάρχει κάποιο σχετικό έγγραφο τόσα χρόνια (από το 1968) που είναι διαμέρισμα.

Edited by Porter
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.