Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Να προσέχεις... Σου έγραψα στο προηγούμενο post το τι ακριβώς πρέπει να κάνεις κατά την ταπεινή μου άποψη... Μελέτησε το κι αποκωδικοποίησε το.... Για σένα είναι εύκολο...

Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται με τις αεροφωτογραφίες σήμερα ?Η ΕΚΧΑ εξυπηρετεί? γιατί στα τηλέφωνα δεν απαντάει κανένας!!ούτε σε e-mail.Μπορει να διαφωτίσει κάποιος παρακαλώ?

Edited by atzio11
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα Συνάδελφοι.

Έχω Οικοδομική άδεια 3/1981 και Ε9 του ιδιοκτήτη που δηλώνει όλα τα τετραγωνικά με χρόνο κατασκευής 1981. Αεροφωτογραφια βρίσκω 4/1983. Αρκούν η άδεια (Δημόσιο έγγραφο και το Ε9) για να το βάλω Κατηγορία 2?

Ευχαριστώ πολύ. 

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, teo2 said:

Έχω Οικοδομική άδεια 3/1981 και Ε9 του ιδιοκτήτη που δηλώνει όλα τα τετραγωνικά με χρόνο κατασκευής 1981. Αεροφωτογραφια βρίσκω 4/1983. Αρκούν η άδεια (Δημόσιο έγγραφο και το Ε9) για να το βάλω Κατηγορία 2?

Αρκεί αυτό που έκανα bold. Οπότε, ναι μπορείς.

 

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Βάσει του άρθρου 87, του Ν.4495 «ο χρόνος εγκατάστασης της αλλαγής χρήσης από βοηθητική σε κύρια σε κτίρια με οικοδομική άδεια αποδεικνύεται με έγγραφο φορολογικής ή άλλης δημόσιας αρχής, άλλως λαμβάνεται ο χρόνος θεώρησης της αδείας για την ηλεκτροδότηση του ακινήτου»

Με δεδομένο ότι η άδεια θεωρείται μόνο αν δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες (ή έχουν ήδη ρυθμιστεί) πως έχει λογική να θεωρείται ο χρόνος θεώρησης της αδείας ως αποδεικτικό ότι έχει γίνει η αυθαιρεσία?

Δεν είναι τελέιως παράλογο? Ή εγώ δεν καταλαβαίνω κάτι σωστά?

Πχ. σε κτίριο στο οποίο

  • η Οικ. Άδεια θεωρήθηκε για  ηλεκτροδότηση το 1980 και
  • διαπιστώνουμε αλλαγή χρήσης από βοηθητική σε κύρια στο υπόγειο και
  • δεν υπάρχει δημόσιο έγγραφο από το οποίο να προκύπτει η χρονολογία της αλλαγής χρήσης,

θα πρέπει να καταχωρήσουμε για τον υπολογισμό του προστίμου και την ρύθμιση της αυθαιρεσίας, χρονολογία προ του 1983;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Δημήτρη, ευχαριστώ.

Θεωρείς δηλαδή ότι ο χρόνος θεώρησης της αδείας δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί?

Το Ε9 είναι μια διαφορετική συζήτηση.

Επίσης, επειδή εκτιμώ απεριόριστα την γνώμη σου από όσα (πολλά) έχω διαβάσει εδώ, συμφωνείς για τον παραλογισμό του άρθρου με βάση τον παραπάνω συλλογισμό?

Edited by patches
Link to comment
Share on other sites

οταν γραφει οτι, ελλειψει αλλων στοιχειων,  εξαρκουν "φορολογικα εγγραφα"

-και μεσα σε αυτα ειναι και το Ε9-

θα το χρησιμοποιησεις.

Οπως τα γραφει ο ιασονας λιγο πιο πανω

 

On 29/11/2021 at 8:12 ΜΜ, teo2 said:

Έχω Οικοδομική άδεια 3/1981 και Ε9 του ιδιοκτήτη που δηλώνει όλα τα τετραγωνικά με χρόνο κατασκευής 1981. Αεροφωτογραφια βρίσκω 4/1983. Αρκούν η άδεια (Δημόσιο έγγραφο και το Ε9) για να το βάλω Κατηγορία 2?

Αρκεί αυτό που έκανα bold. Οπότε, ναι μπορείς.

-----------------

και να φτιαξει επι τελους ενα "σωστο" Ε9, και οχι να γραφει "αποθηκη κενη"

και να σου το φερει.

Την χρηση θες να αποδειξεις

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους, 

σε μη οριοθετημένο οικισμό πελάτης μου έχει οικόπεδο 3000τ.μ. με συντελεστή δόμησης 0.80. Στο εν λόγω οικόπεδο εκδόθηκαν δύο άδειες του 1976 (ισόγεια κατοικία) και του 1990 (προσθήκη ορόφου). Η συνολική πραγματοποιθείσα δόμηση των κατοικιών βάσει αδείας και βάσει πραγματικότητας είναι 250τ.μ.. Στις εν λόγω άδειες δεν εμφανίστηκαν ποτέ δύο ισόγειες αποθήκες κατασκευασμένες προ του 1970, συνολικού εμβαδού 200τ.μ.. Μπορώ να τις δηλώσω με παλαιότητα προ του 1975, βάσει αεροφωτογραφίας της ΓΥΣ που φαίνονται ξεκάθαρα ή πρέπει να τις δηλώσω ως κατασκευασμένες μετά το 1990; Επίσης αν μπορέσω να τις δηλώσω ως προ του 1975, δικαιούμαι να τις δηλώσω ως κατηγορία 1 αφού η επικρατούσα χρήση σήμερα είναι κατοικία;  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.