Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Ισογεια αποθηκη εκτος σχεδιου δεν φαινεται σε αεροφωτογραφια κατα τον ιδιοκτητη εχει κατασκευασθει Απριλιο 2010 μπορει να καλυφθει με τροποποιημενο Ε9?

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια περίπτωση ενός κλεισμένο ημιυπαίθριου το 97. Επειδή ουσιαστικά έχει κτιστεί ο τοίχος 0,60 έξω από την θέση που φαίνεται στα σχέδια της άδειας, θεωρώ ότι με μια βεβαίωση αρχικής ηλέκτρισης μπορώ να ισχυριστώ ότι έγινε κατά την φάση ολοκληρωσης της κατασκευής.

Επειδή η διαφορά του πρόστιμου είναι πολύ μικρή εαν το περάσω μετά 2004, η απορία μου είναι σε αυτή την περίπτωση δεν χρειάζεται να προσκομίσω κανένα δικαιολογητικό?

Link to comment
Share on other sites

ενας Η/Χ που δεν εγινε εξ αρχης,  φαινεται, -συνήθως- με εναν ελεγχο στα πατωματα/ηλεκτρολογικα/υδραυλικα.

Αν εσυ το "βλεπεις" οτι ειναι εξ αρχης, αυτο θα γραψεις

[αφου σου φερει ενα Ε9 που να γραφει τα σωστα τμ.]

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Είναι σίγουρα εξαρχής. Απλά επειδή υπάρχει μια δυστοκία του πελάτη με τις αλλαγές στο Ε9, ενώ δέχεται να πληρωσει την διαφορά για να το δηλώσουμε σαν κατασκευή του 2004 ελλείψει αλλων δικαιολογητικών, ήθελα να μάθω εαν σε αυτή την περίπτωση χρειάζεται κάτι άλλο να ανεβάσω στο σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Η βεβαίωση ηλεκτροδότησης δεν δείχνει κάτι άλλο πέραν του έτους που πήρε ρεύμα το διαμέρισμα για πρώτη φορά. Ο λογαριασμός της ΔΕΗ λογικά θα έχει τη νόμιμη επιφάνεια, άρα ούτε από αυτόν θα μπορέσεις να έχεις αποδεικτικό. Η μόνη λύση αυτή που προτείνει ο Δημήτρης (με τις καλημέρες μου).  Μετά την αποτύπωσή σου θα δώσεις το εμβαδόν του διαμερίσματος (νόμιμα+ προς τακτοποίηση τ.μ) και θα το περάσουν στο Ε9 ως μια συνολική επιφάνεια διαμερίσματος με το ανάλογο έτος κατασκευής (2 έτη μετά το χρόνο έκδοσης της Ο.Α)

Ρίξε μια ματιά και στο street view μήπως τον έκλεισε μετά το 2011.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

δξ τι "δυστοκια" εχει...

παντως, ειτε το βάλεις 1997 είτε μετα 2004

τα ίδια θα χρωσταει αναδρομικα

[και  δεν  μπορεί  να γραφει στο Ε9 εναν χωρο 85 τμ. με παλαιοτητα 1997

και μια  "επεκταση" εμβαδου 3 τμ. με παλαιοτητα ...2004.]

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με μπερδεύει στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι ότι το συγκεκριμένο ακίνητο μεταβιβάστηκε το 97 ως ημιτελές. Η άδεια είναι του 84, εφτιαξαν τον φέροντα οργανισμό, το μεταβίβασαν σύμφωνα με τα συμβόλαια που έχω ως ημιτελές και έπειτα στο Ε9 του 97 φαίνεται ότι το ολοκλήρωσαν γιατί μεχρι τότε το δήλωναν με σημείωση ημιτελές. Το τελευταίο Ε9 που έχω δείχνει τα νόμιμα τετραγωνικά με έτος κατασκευής το 84 (που είναι η άδεια). Δεν θα έπρεπε κάπως να φαίνεται το έτος ολοκλήρωσης?

Link to comment
Share on other sites

η παλαιοτητα- για την ΔΟΥ-  αρχιζει δυο χρονια μετα την αδεια

Για τα αυθαιρετα απο το ετος της αδειας.

Ενα "ημιτελες" με συμβολαιο του 1997, μπορουσε να περατωθει μεσα στο 1997 ...

  και πραγματι ετσι εκαναν και ετσι εγραψαν στο Ε9 σαν παλαιοτητα 1997

[το σωστο ηταν 1998, μια και το Ε9 "αφορα" την περιουσια οπως ειναι την 1η καθε Ιανουαριου]

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

image.png.11170d23331de2433f6cdf92f6c931d7.png

Αυτό έχουν δηλώσει στο Ε9. Ετος κατασκευής 1984 (που είναι το έτος έκδοσης της οικοδομικής άδειας).

Απλά πρώτη φορά το δήλωσαν το έτος 98 (έχεις δίκιο). Ενώ μέχρι και το 97 το δήλωναν σε κάποιο άλλο έντυπο Α2 (αν θυμαμαι καλά) με σημείωση ημιτελές.

Η μεταβίβαση έγινε από πατέρα σε κόρη κρατώντας την επικαρπία.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Βαση αδειας του 1981 εχω στο δωμα οικοδομής χωρο 12τ.μ. ως πλυσταριό.

Ο χώρος μεγαλώνει κατά 10τ.μ. κατά την κατασκευή και το 1983 μπαίνει στον 1337/83 και παίρνει εξαίρεση από κατεδάφιση.

Ο χώρος λειτουργικά συνδέεται με εσωτερική σκάλα με το υποκείμενο διαμέρισμα (προκύπτει μεζονέτα) από τότε. 

Το λεκτικό της εξαίρεσης περιγράφει ότι πρόκειται για μικρή παράβαση επομένως απ'ότι καταλαβαίνω δεν υπολογίστηκε η αύξηση δόμησης λόγω μετατροπής του σε δωμάτιο.

Στην κάτοψη του 1337 χαρακτηρίζεται "δωμάτιο" και έχει εξωτερικά ανοίγματα όπως αποτυπώνονται σημερα (περισσότερα δλδ από την άδεια) λειπει όμως η εσωτερική σκαλα .. 

Μπορώ να βάλω παλαιότητα στην αλλαγή χρήσης από το 1983;  

Αν δεν υπηρχε ο 1337 και κατεθετα μια αεροφωτογραφία του 1983 που απλά δειχνει το μεγαλωμα του χωρου από τοτε θα ήμουν ασφαλής ενώ τωρα οχι;

Edited by freecat
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.