Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έκδοση Η.Τ.Κ σε διαμέρισμα με μη τακτοποιημένες αυθαιρεσίες κατηγορίας 3


Recommended Posts

Νομίζω ότι η απόκλιση 2% έχει όριο τα 20 εκατοστά, άρα εάν η διάσταση είναι 40 εκατοστά μεγαλύτερη, όπως γράφεις,

χρειάζεται τακτοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, jkanel said:

Νομίζω ότι η απόκλιση 2% έχει όριο τα 20 εκατοστά, άρα εάν η διάσταση είναι 40 εκατοστά μεγαλύτερη, όπως γράφεις,

χρειάζεται τακτοποίηση.

Ακριβώς έτσι... 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

Σε διαμέρισμα έγινε πέρυσι ΗΤΚ για γονική παροχή. Τώρα, ο ιδιοκτήτης που έχει το διαμέρισμα επιθυμεί να το πουλήσει. Στην αυτοψία παρατηρήθηκαν μικρές αποκλίσεις εσωτερικής διαρρύθμισης, οι οποίες θεωρώ δεν δημιουργούν πρόβλημα, αλλά παρατηρήθηκε μετατόπιση ενός παραθύρου από την θέση που φαίνεται στο σχέδιο της Ο.Α., κατά 25 περίπου πόντους. Τα υπόλοιπα ανοίγματα έχουν σωστές διαστάσεις και είναι στις σωστές θέσεις. Ο ενδιαφερόμενος πωλητής έχει αναφέρει ότι θέλει μελλοντικά να κάνει αίτηση στο εξοικονομώ.

Να εκδώσω κανονικά πιστοποιητικό πληρότητας και βεβαίωση, ακολουθώντας όσα έκανε ο προηγούμενος από εμένα συνάδελφος (ως εξαίρεση του άρθρου 82, παρ.2, περίπτωση θ) ή θα υπάρχει μελλοντικά πρόβλημα για το εξοικονομώ; Αν υπάρχει πρόβλημα, μπορώ να κάνω τώρα ρύθμιση για κατηγορία 3, παρότι υπάρχει περσυνή ΗΤΚ;

Link to comment
Share on other sites

@Tim22 μπορεί να γίνει ρύθμιση και τώρα.
Ακόμα και να εκδοθεί εκ νέου πιστοποιητικό πληρότητας με εξαιρέσεις, μπορεί να τακτοποιηθεί αργότερα η μετατόπιση του ανοίγματος.

  • Thanks 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν το διατύπωσα καλά, εννοώ ότι ο συνάδελφος που έκανε την ΗΤΚ πέρυσι και έβγαλε το πιστοποιητικό πληρότητας προφανώς πήγε με τύπο βεβαίωσης 1 (νόμιμο). Το πιστοποιητικό βγήκε σύμφωνα με το άρθρο 83, παρ.2, περίπτωση β 

"στο ακίνητο ή στη διακεκριμένη αυτοτελή οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία, μη συμπεριλαμβανομένων των κοινόκτητων ή κοινοχρήστων χώρων του ακινήτου, δεν έχουν εκτελεστεί αυθαίρετες κατασκευές καθ’ υπέρβαση της δόμησης, της κάλυψης και του ύψους της ιδιοκτησίας, καθώς και ότι δεν έχουν εγκατασταθεί χρήσεις χωρίς άδεια"

Συνεπώς το πιστοποιητικό πληρότητας δεν βγήκε με εξαιρέσεις. Μπορεί να γίνει ρύθμιση τώρα ή να εκδοθεί πιστοποιητικό πληρότητας με τύπο βεβαίωσης 2 (ρυθμισμένο), σύμφωνα με το άρθρο 82 παρ.2., περ. θ;

Link to comment
Share on other sites

Θα έπρεπε να είχε εκδοθεί βεβαίωση με εξαιρέσεις, αλλά δεν έγινε και τίποτα φοβερό.
Η διατύπωση του κειμένου σε καλύπτει· αυτό που βεβαιώθηκε είναι αληθές. 
Εξακολουθείς να έχεις δύο επιλογές· είτε εκδίδεις βεβαίωση με εξαιρέσεις είτε προχωράς σε ρύθμιση.
Ο μελλοντικός ιδιοκτήτης μπορεί να προβεί και αργότερα σε τακτοποίηση για την ένταξη σε πρόγραμμα.

  • Thanks 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Επανέρχομαι γιατί όταν είχα κάνει το ερώτημα στο φόρουμ παράλληλα είχα κάνει και το ίδιο ερώτημα στο ΤΕΕ και μου απάντησαν σήμερα. Ό,τι εφόσον βγήκε πιστοποιητικό πληρότητας με βεβαίωση τύπου 1 (νόμιμο) δεν μπορεί τώρα να εκδοθεί βεβαίωση τύπου 2 (που αφορά και τις εξαιρέσεις) και ότι αυτό ίσχυε για τις βεβαιώσεις μηχανικού πριν την εφαρμογή της ΗΤΚ.

Η λύση που μου πρότειναν ήταν ή η ρύθμιση τώρα για κατ.3 με αναλυτική τεχνική έκθεση που θα περιγράφεται ότι πρόκειται για παράβαση που εμπίπτει στις εξαιρέσεις για να μην κολλήσει η μεταγραφή στο υποθηκοφυλακείο, εάν δουν εκ των υστέρων τακτοποίηση ή η επανάληψη των συμβολαίων, λύση που δύσκολα θα ακολουθήσουν οι ιδιοκτήτες.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Tim22 said:

Καλημέρα,

Επανέρχομαι γιατί όταν είχα κάνει το ερώτημα στο φόρουμ παράλληλα είχα κάνει και το ίδιο ερώτημα στο ΤΕΕ και μου απάντησαν σήμερα. Ό,τι εφόσον βγήκε πιστοποιητικό πληρότητας με βεβαίωση τύπου 1 (νόμιμο) δεν μπορεί τώρα να εκδοθεί βεβαίωση τύπου 2 (που αφορά και τις εξαιρέσεις) και ότι αυτό ίσχυε για τις βεβαιώσεις μηχανικού πριν την εφαρμογή της ΗΤΚ.

Η λύση που μου πρότειναν ήταν ή η ρύθμιση τώρα για κατ.3 με αναλυτική τεχνική έκθεση που θα περιγράφεται ότι πρόκειται για παράβαση που εμπίπτει στις εξαιρέσεις για να μην κολλήσει η μεταγραφή στο υποθηκοφυλακείο, εάν δουν εκ των υστέρων τακτοποίηση ή η επανάληψη των συμβολαίων, λύση που δύσκολα θα ακολουθήσουν οι ιδιοκτήτες.

Το ΤΕΕ συνεχίζει να είναι άσχετο. Το υποθηκοφυλάκειο δεν το ενδιαφέρει αν η κατηγορία είναι 1, 2, 3 ή 18. Άπαξ και υφίστανται αυθαιρεσίες η βεβαίωση πρέπει να είναι τύπου 2. Στην περίπτωση σου εάν και εφόσον κάνεις τακτοποίηση, θα χρειαστεί επανάληψη συμβολαίου ώστε να συμφωνούν οι δύο βεβαιώσεις. Να σημειώσω πως η βεβαίωση του 1ου συναδέλφου δεν έχει νομικά κανένα πρόβλημα αφού δεν υφίστανται παραβάσεις δόμησης, κάλυψης και ύψους. Δηλαδή την φασαρία θα την τραβήξουν οι συμβαλλόμενοι του πρώτου συμβολαίου. Κάνε μία ενημέρωση την οικοδομική άδεια για εσωτερικές διαρρυθμίσεις και αλλαγή θέσης παραθύρου. Και θα βγάλεις μετά βεβαίωση τύπου 1 κι όλα καλά. Βέβαια για μετατόπιση παραθύρου 25 εκ. νομίζω πως υπερβάλουμε λίγο. Δεν χρειάζεται να γινόμαστε Ιαβέρηδες.

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Βγάλε μια ΕΕΔΜΚ για τις διαρρυθμίσεις και για το παράθυρο. Την καταχωρείς στην ΗΤΚ και όλα καλά. Κανένα πρόβλημα και με την προηγούμενη βεβαίωση. Μοναδικό πρόβλημα πως για το παράθυρο θα χρειαστείς συναίνεση συνιδιοκτητών. 

  • Upvote 6
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 21/11/2023 at 9:16 ΠΜ, thstam said:

Βγάλε μια ΕΕΔΜΚ για τις διαρρυθμίσεις και για το παράθυρο. Την καταχωρείς στην ΗΤΚ και όλα καλά. Κανένα πρόβλημα και με την προηγούμενη βεβαίωση. Μοναδικό πρόβλημα πως για το παράθυρο θα χρειαστείς συναίνεση συνιδιοκτητών. 

Κι αυτό είναι μία καλή λύση. Αν και θα έχει ένα κόστος και μια διαδικασία με ένσημα, ΣΔΑ κλπ. Όμως θέλω να σχολιάσω κάτι άλλο. Αφού χρειάζεται συναίνεση για την ΕΕΜΚ (όπως και για την τακτοποίηση) τότε πρόκειται για κοινόχρηστη παρέμβαση. Συνεπώς δεν συμπεριλαμβάνεται και στην βεβαίωση που εκδίδουμε (εκτός κοινόχρηστων και κοινόκτητων χώρων). Άρα δεν είναι και αυθαιρεσία. Δηλαδή μπορείς να πεις: "Α, άλλαξε ένα παράθυρο. Δεν με αφορά αφού οι όψεις είναι κοινόχρηστες." "Ναι άλλα ανήκει στην ιδιοκτησία." "Ε αφού ανήκει στην ιδιοκτησία γιατί μου ζητάς συναίνεση από τους άλλους?" "Γιατί ανήκει στις όψεις που είναι κοινόχρηστες/κοινόκτητες" "Άρα είναι κοινόχρηστο." "404 error". Καταλαβαίνεις που το πάω. Η τραγωδία του μπλεξίματος αστικών και πολεοδομικών κανονισμών.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.