Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια αρτοποιείου


Recommended Posts

Το w.c. είναι υφιστάμενο και μου το είχαν περάσει απλά τώρα το υγειονομικό ζητάει να αλλάξουμε θέση τα αποδυτήρια.

 

Τώρα ανοίγεις την πόρτα από το ζυμωτήριο και βλέπεις έναν νιπτήρα και την ντουζιέρα, και μέσα σε αυτό το χώρο ανοίγεις άλλη μία πόρτα και μπαίνεις στην τουαλέτα.

 

Εγώ θέλω να "φάω" μερικά τετραγωνικά από το ζυμωτήριο που περισέυουν και να φτιάξω τα αποδυτήρια όπου η είσοδος τους θα είναι από το ζυμωτήριο και θα έχουν μία πόρτα που θα μπαίνεις στο w.c. όπως το περιέγραψα.

 

Όλο αυτό το κάνω γιατί αν δεν μπαίνεις στο w.c. από τα αποδυτήρια πρέπει να γεμίσω το χώρο διαδρόμους που θα μου φάνε τσάμπα τετραγωνικά.

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις να φας τμ απο το ζυμωτηριο και με ποια λογικη λες σου περισσευουν?????????????????

 

πια ηταν τα απαιτουμενα - ποια τα υφισταμενα και ποια τα εγκεκριμενα του ζυμωτηριου?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι καλησπέρα. Σε Αρτοποιείο με εργαστηριο ζαχαροπλαστικής με σκοπό τη λιανική διάθεση υπάρχει δυνατότητα τοποθέτησης μηχανής παρασκευής παγωτού (επίσης με σκοπό τη λιανική διάθεση)? Αν ναι ο χώρος παρασκευής παγωτού απο ποιο φορέα αδειοδοτείται?

Link to comment
Share on other sites

Ναι

Ελέγχεται και εγκρίνεται απο το υγειονομικό και παίρνει απο άδεια απο δ/νση ανάπτυξης (εντάσσεται στο χώρο παρασκευής ζαχαροπλαστικής), αρκεί να υπάρχουν τα απαιτούμενα τμ για το υπάρχον εργαστήριο

Link to comment
Share on other sites

Αν ομως μπει στο πρατηριου αρτου (το οποιο αδειοδοτειται απο τη Δ. Αναπτυξης)??

 

ΥΓ. Μιλαω για αυτοματη μηχανη παγωτου (τυπου  soft).

Link to comment
Share on other sites

Ναι

Ελέγχεται και εγκρίνεται απο το υγειονομικό και παίρνει απο άδεια απο δ/νση ανάπτυξης (εντάσσεται στο χώρο παρασκευής ζαχαροπλαστικής), αρκεί να υπάρχουν τα απαιτούμενα τμ για το υπάρχον εργαστήριο

Συνάδελφε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Τετραγωνικά πέραν του χώρου του αρτοποιείου δεν απαιτούνται πλέον.  Κάνω κάπου λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Σε πρατηριο άρτου ΜΟΝΟ (όχι αρτοποιείο), αν μπεί το μηχάνημα παίρνει άδεια απο δήμο

 

 

Πρέπει να έχει τα απαιτούμενα τμ για την παραγωγή αρτοποιείου + ~30τμ για εργαστήριο ζαχαροπλαστικής

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Η δραστηριότητα της εν λόγω επιχείρησης προορίζεται να είναι αρτοποιείο - εργαστήριο ζαχαροπλαστικής, με πρατήριο λιανικής. Το θέμα είναι αν στην ίδια επιχείρηση μπορεί να συνυπάρχει παρασκευαστήριο παγωτού (όχι soft) .

Τα τ.μ. για το αρτοποιείο είναι οκ.

Ο χώρος για το εργαστήριο ζαχαροπλαστικής είναι 30 τ.μ.(αν και βάσει της νέας Υγ.Διάταξης ερμηνεύω ότι δεν απαιτούνται) και επιπλέον υπάρχει άλλος ένας χώρος 15 τ.μ.που προορίζεται για παρασκευαστήριο παγωτού το οποίο θα διατίθεται στο χώρο λιανικής του καταστήματος, δλδ στο πρατήριο. Η λιανική είναι γύρω στα 70 τ.μ.

 

 

Ως τι, θα παρει αδεια απο το Δημο?

ΚΥΕ - Μηχανη Παγωτου?

Αυτό είναι που με απασχολεί.

Αν για τη συγκεκριμένη επιχείρηση πρέπει να πάρω δύο άδειες. Μια για το αρτοποιείο με εργαστήριο ζαχαροπλαστικής από Βιομηχανίας και μια από Δήμο για μαζικής εστίασης πρόχειρου γεύματος (όπου περιέχεται και το παγωτό). Σε αυτή την περίπτωση όμως έχω πρόβλημα με το χώρο της λιανικής. Μπορεί να γίνει νοητός διαχωρισμός της λιανικής? ΔΛΔ να δείξω στη γενική διάταξη στη μια πλευρά το πρατήριο και στην άλλη τη λιανική του Δήμου .

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Απο το Υγειονομικο μου ειχαν πει οτι δεν γινεται να εχεις ΚΥΕ-Προχειρο Γευμα και Πρατηριο αρτου (το οποιο αδειοδοτειται απο τη Δ. Αναπτυξης) σε ενιαιο χωρο.

Η λυση (κατα τα λεγομενα τους) ηταν να αδειοδοτηθει ΟΛΟ το πρατηριο απο το Δημο, με μικτη χρηση, λιανικο εμποριο + προχειρο γευμα.

 

Απλα μπλεκει παλι το πραγμα, διοτι πρεπει να αλλαξεις την αδειοδοτηση απο τη Δ. Αναπτυξης και πας για στο Δημο για προεγκριση και αδεια λειτουργιας.

Δεν εχω ιδεα αν τα τοπικα συμβουλια συνεδριαζουν ακομα (λογω εκλογων).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.