Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια αρτοποιείου


d1m1tr1s

Recommended Posts

thanx ggeorge

 

Υπαρχει ένα μπλεξιμο μόνο , απο που θα την παρεις αυτη.

Το πιο σωστό (λόγω των αυγών) είναι απο την κτηνιατρική υπηρεσία. Σε πολλες νομαρχίες όμως αναλαμβάνει η Δ/νση Υγείας.

 

χθες έγινα μπαλάκι στις υπηρεσίες τις νομαρχίας εδώ. γύρισα όλο το κτίριο μίλησα με 2-3 διαφορετικές υπηρεσίες, με έναν διευθυντή και πολλούς υπαλλήλους και κανείς δεν ήξερε από που θα πάρω την άδεια...

ένιωσα κανακης εποχή αμάν...τουλάχιστον βγάλαμε αρκετό γέλιο με τους διάφορους υπαλλήλους διασκεδάζοντας την κατάσταση...

σήμερα απεργίες, αύριο ελπίζω να το λύσω:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 4 weeks later...

καλημερα

ποσο μπορει να κοστισει μια αδεια λειτουργειας αρτοποιειου;υπαρχει κατι συγκεκριμενο στην αμοιβη του μηχανικου ή απο τι καθοριζεται το ποσο;

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Ερώτηση

 

Καλησπέρα. Για την έκδοση άδειας λειτουργίας αρτοποιείου μου είπαν πως χρειάζεται άδεια ασκήσεως επαγγέλματος αρτοποιού. Αυτή την άδεια πως μπορεί να την αποκτήσει κάποιος;

 

 

 

Απάντηση

 

 

Απαντάω μόνος μου μιας και ήταν μπροστά στα μάτια μου και δεν το έβλεπα.

 

http://www.nada.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=128&Itemid=184

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Χαίρεται.

 

Είμαι στη διαδικασία έκδοσης άδειας ίδρυσης & λειτουργίας αρτοποιείου εντός σχεδίου σε μικρό οικισμό.

 

Υπέβαλα ερώτηση στην αρμόδια διεύθυνση ανάπτυξης και μου απάντησαν πως χρειάζεται

 

1. ΕΠΟ με συννημένη εγκεκριμένη μελέτη.

2. Μελέτη εγκατάστασης σύμφωνα με το Β Δ 15/21-10-22

3. ΥΔ μηχανικού μιας και είναι υφιστάμενο.

4. Δικαιολογητικά του Ν. 3526/2007

 

Να σημειωθεί πως η ισχύς είναι 13 kW άρα πάμε για απαλλακτικό.

 

Έχω τις εξής απορίες:

 

Για το 1. Θα χρειαστώ μελέτη βόθρου και τι άλλο; Περιβαλλοντική έκθεση μου είπαν και όχι μελέτη.

Για το 2 ότι αναφέρει η ο Ν. 3526/2007 και ότι αφορά περιπτώσεις εργαστηρίου σωστά;

 

To 3 φαντάζομαι θα το δώσει ο μηχανικός που προχωράει την αλλαγή χρήσης.

 

Το 4. είναι ξεκάθαρο.

 

Επίσης επειδή τα μηχανήματα είναι μεταχειρισμένα θα μου ζητηθεί υπεύθυνη σήλωση που θα περιγράφει την ισχύ τους. Μια απλή παράγραφος φαντάζομαι θα χρειασtεί σωστά;

 

 

Edit

 

Επίσης σχετικά με τους ρευματοδότες στο εργαστήριο και όπου υπάρχει απαίτηση όσον αφορά την ασφάλεια θα τοποθετηθούν στεγανοί. Στους χώρους του πρατηρίου ή της αποθήκης αλεύρων δεν υπάρχει απίτηση φαντάζομαι σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι οι Β4 λεγονται εκθεσεις και οχι μελετες...

Το ιδιο εννοείτε και οι δυο παντως... Νομιζω οτι στο φορουμ υπαρχει ενα υποδειγμα καπου

 

Περιγραφεις τα αποβλητα που εχεις στην ουσία και λες πως θα τα διαχειριστεις... Για το βοθρο που λες πρωτη φορα το ακουω . Δε νομιζω να θελει κατι τετοιο...

 

3. Βεβαιωση στατικής επαρκειας μαλλον εννοουν. Υπαρχει υποδειγμα στα δικαιολογητικά του 3325. Μια υπουργικη αποφαση ειναι αν θυμαμαι καλα. Αν δεν την εχεις πες μου να στη στειλω...

 

Αν και θα την ξερει ο Πολιτικός μηχανικός

 

4. Χρειαζονται και αλλα επιπλεον δικαιολογητικά, για τον κλιβανο και υπευθυνες δηλωσεις για τον υπευθυνο αρτοποιείας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση και χρήσιμη απάντηση.

 

1. Ναι έχω ένα υπόδειγμα από αρτοζαχαροπλαστείο από τα downloads. Απλά εκείνο ήταν για εγκατάσταση που έπαιρνε κανονική άδεια λειτουργίας και όχι απαλακτικό και σκέφτηκα μήπως ήταν κάτι πιο απλό.

 

3. Νομίζω πως το έχω

 

4. Για τον εξοπλισμό που είναι μεταχειρισμένος σκέφτομαι να αναφέρω πως δηλώνω υπεύθυνα ..... την μάρκα και ισχύς άντε και διαστάσεις ή οτιδήποτε τεχνικό χαρακτηριστικό μπορώ να αναφέρω.

Link to comment
Share on other sites

αν και ο κλιβανος είναι μεταχειρισμενος πρεπει να κανει ο ιδιοκτητης μια υπευθυνη δήλωση για την παραγωγικότητά του. Υπαρχει τυπος που υπολογιζεται. Κοιτα στον νομο. Αν θυμαμαι μηκος Χ πλατος Χ αριθμός ραφιων Χ220. Αν μπορεις να βρεις βεβαιωση απο τον κατασκευαστη ακομα καλυτερα. Γραψε και τις διαστασεις του στην ΥΔ.

 

Αν ειναι ηλεκτρικός πρεπει να είναι κατω απο 50 Kw (για απαλλακτικο). Αυτο ισχυει μονο στους ηλεκτρικους. Οχι για πετρελαιο κλπ... Οποτε στη βεβαιωση γραψε και τη θερμικη ισχυ του (αν ειναι ηλετρικος)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά

Το 2006 υπέβαλα δικαιολογητικά και το 2007 εξέδωσα οικ άδεια για αρτοποιείο, σε οικ <2000 κατ.

Το κτίριο ολοκληρώθηκε εντελώς (μέχρι και χρωματισμοί)

Η άδεια ίδρυσης όμως έληξε το 2009

Βγήκε και ο Ν.3526/2007/ (ΦΕΚ 24/Α΄/09-02-2007 εν τω μεταξύ

Και τώρα προκειμένου να πάρω την άδεια λειτουργίας

συναντώ 2 προβλήματα

1. Απαιτούνται περισσότερα τετραγωνικά στους προβλεπόμενους χώρους του αρτοποιείου και

2. Ενώ στην αρχική άδεια ίδρυσης προβλέπονταν 3/ετή εμπειρία αρτεργάτη τώρα απαιτείται 6/ετής

Τι γνώμη έχετε;

Είναι ακριβώς έτσι ή ισχύει κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

1. Εφόσον είναι παλιό κτίσμα νομίζω πως πας με τα παλιά εμβαδά. Δες αν γράφει κάτι σχετικό το ΦΕΚ 24/Α΄/09-02-2007

Θυμάμαι σε πολύ παλιό κτίσμα πήγαινα με τα 2/3 του απαιτούμενου εμβαδού σύμφωνα με έναν νόμο του 77.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.