Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έλεγχος αρτιότητας όμορων οικοπέδων


Recommended Posts

Καλησπερα

Ειμαι νεα μηχανικος και θελω να βγαλω μια αδεια ανεγερσης κατοικιας σε αδομητο οικοπεδο. Απο την πολεοδομια μου ζητησαν τοπογραφικο για να ελεγξουν την αρτιοτητα των ομορων. Αυτο γιατι απαιτειται; Το αναφερει καπου στη νομοθεσια;

Ευχαριστω

 

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν το τοπογραφικό είναι το πρώτο πράγμα που θα πρέπει να έχεις στην διάθεσή σου για να πατήσεις πάνω σε αυτό τις μελέτες σου. Ο έλεγχος αφορά και τα όμορα διότι στο άρθρο 7 παρ. 7 Ν. 4067/12 αναφέρεται ότι

7. Δεν επιτρέπεται η δόμηση ακόμη και σε οικόπεδο άρτιο και οικοδομήσιμο, έστω και κατά το Αρθ-25 του Ν-1337/83 όπως εκάστοτε ισχύει, αν για οποιονδήποτε λόγο απαιτείται τακτοποίηση των γειτονικών του οικοπέδων και κατά την κρίση της πολεοδομικής υπηρεσίας, η δόμηση θα παρεμποδίσει ή θα δυσχεράνει με οποιονδήποτε τρόπο την τακτοποίηση. 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν, Dimitraaaa said:

..ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΜΙΑ ΑΔΕΙΑ ΑΝΕΓΕΡΣΗΣ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΣΕ ΑΔΟΜΗΤΟ ΟΙΚΟΠΕΔΟ......

...ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ; ...

Αφού θέλεις να βγάλεις άδεια δόμησης θα απαιτηθεί σε κάθε περίπτωση και Τοπογραφικό Διάγραμμα,,,, (οπότε δίνεις αυτό)

Αν θες όμως για αρχή να έχεις τους όρους Δόμησης που αφορά το Οικόπεδο σου μπορείς να τους λάβεις και με Γεωγραφικό εντοπισμό ή με περίγραμμα ΚΑΕΚ

Αν όμως θες έγκριση για αρτιότητα και οικομησιμότητα και για τα όμορα αυτό το σφραγίζει η ΥΔΟΜ σε Τοπογραφικό

Υ.Γ.

έγραφα παράλληλα. Και τις σωστές επισημάνσεις του Παύλου

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Το θέμα αυτό, εδώ στο φόρουμ, συζητήθηκε αρκετέεεες φορές.

Ο Δημήτρης ανέβασε (δεν ξέρω πόσες φορές) ακόμη και την μπροσούρα από το σεμινάριο "Πράξη τακτοποίησης και αναλογισμού" που έγινε από τον σύλλογο των τοπογράφων και του ΤΕΕ τ.κ.Μ εδώ στην Θεσσαλονίκη και έχει άμεση σχέση με το θέμα σου.

Αφού είσαι νέα στον χώρο τότε καλά είναι να το αναζητήσεις (εδώ στο φόρουμ ή στις σελίδες του www.tkm.gr) και να το διαβάσεις, ή καλύτερα,  να το μελετήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,εχω μια περίπτωση εντος σχεδίου  με όμορα στις 3 πλευρες , δομημένα ,οπου δεν έχουν αρτιότητα λογω εμβαδού  σύμφωνα με την αποτυπωση.Η περιοχη εχει ενταχθει στο σχεδιο πριν το 1983.

Τα   ιδια εμβαδά είναι αναρτημένα  και στην έρευνα του  κτηματολογιου,(δεν υπάρχουν ομως  ανεβασμένα συμβόλαια ομόρων) οπότε για τον έλεγχο του αρθρου 25 οπως ισχυει σήμερα (τις πληρούν τις προυποθέσεις ) πως θα κατοχυρωσω ημερομηνία πριν το 1977?

Edited by pavlos romios
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ζήτημα, βασικά , το έχω παρατηρήσει πάρα πολλές φορές.

Δεν γίνεται να μπαίνει ένα νέο θέμα με ένα κείμενο που δεν είναι ούτε καν ...... δύο αράδες!!

Νομίζω πάντως πως ένας νέος συνάδελφος, αν ψάξει καλά εδώ στο φόρουμ, βρίσκει απαντήσεις για όλα τα θέματα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

είναι μονόδρομος η αναζήτηση των τίτλων των ομόρων ή των οικοδομικών αδειών για να είμαι πλήρως εξασφαλισμένος?

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και γω την ερώτηση μου μιας και είδα το θέμα.

Ας πούμε ότι γίνεται τοπογραφικό και ο μηχανικός αναφέρει πως τα όμορα είναι άρτια και οικοδομήσιμα.
Η πολεοδομία πως επαληθεύει πως αυτό είναι αληθές;

Ρωτάω γιατί ακριβώς δίπλα μου εκδόθηκε άδεια και τα ονόματα των όμορων είναι λανθασμένα. Επομένως σίγουρα δεν έγινε κανένας έλεγχος για συμβόλαια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.