Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιο πρόγραμμα για στατικά (μεταλλικές κατασκευές);


sundance

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 464
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν και καθυστερημένα λόγω απουσίας διάβασα τις απαντήσεις σας και με καλυψαν απόλυτα.

 

Σύμφωνα με το post #211 Steel Edition (μεταλλικά): 2.730€ + ΦΠΑ

Πρόσφατη προσφορά που ζήτησα για το INSTANT + ΕΛΕΓΧΟΣ ΛΕΠΤΟΤΟΙΧΩΝ ΔΙΑΤΟΜΩΝ(CFSD): 2030€ +ΦΠΑ

 

Αν αξίζει η διαφορά στην τιμή δε γνωρίζω αυτό θα στο πούνε όσοι έχουν πρσωπική εμπειρία..

Μίλησα κι εγώ μαζί τους και να σου πω την αλήθεια έκλινα προς το Instant μεχρι που διάβασα το σχόλιο του terry.

 

H τελευταία έκδοση του STEREOSTATIKA (Pi-Suite 6.21) περιέχει την δυνατότητα εισαγωγής μεταλλικών όλων των πρότυπων διατομών. Δεν υπάρχει η δυνατότητα όμως για συνδυασμούς φορτίσεων για μεταλλικά και φυσικά ούτε έλεγχο συνδέσεων. Στη διασύνδεση του με το ETABS, παρουσιάζονται προβλήματα στην αναγνώριση των μεταλλικών μελών που έχουν εισαχθεί από το STEREOSTATIKA. Άλλωστε τα αποτελέσματα του ΕΤΑΒS για συνδυασμούς φορτίσεων για μεταλλικά δεν αναγνωρίζονται από το STEREOSTATIKA. Με βάση τα παραπάνω δεδομένα κατέληξα στη λύση της αγοράς ανεξάρτητου προγράμματος γαι μεταλλικά. Προσωπικά επέλεξα το 3DR-STEEL της 3DR. Έυκολη εισαγωγή και τροποποίηση του φορέα σε περιβάλλον AUTOCAD, γεννήτρια τυπικών μεταλλικών κτιρίων και γενικά καλοστημένο menu. Επίσης πολύ ενδιαφέρον ο έλεγχος των συνδέσεων του προγράμματος. Σε περιβάλλον AUTOCAD μοντελοποιεί τον οποιοδήποτε κόμβο (όχι μόνο τυπικούς) και τον επιλύει με πεπερασμένα στοιχεία. Τιμή 2200€+ ΦΠΑ πριν από ένα μήνα που το αγόρασα.

Έδωσες απάντηση σ'ένα τεράστιο ερωτηματικό μου για το αν είναι εύλογη επιλογή να συνδιάσω το stereostatika με το Etabs ή το EC-Praxis ή να καταφύγω σε ανεξάρτητο πρόγραμμα. Σ'ευχαριστώ!!

 

Εχω δουλεψει το Ινσταντ..

Το εχω αγορασει..

Και το εχω παροπλισει...

ΜΑΚΡΙΑ....!!!

(για κανενα 500Ε και μηδενικη συντηρηση το συζητουσα...)

Σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες, θα εμπιστευτώ τη γνώμη σου. Αν είναι να έχω προβλήματα καλύτερα να καταφυγω σ'ένα αλλο πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

@Ροδόπουλος

Τι μυστικό μωρέ; Όπως τα περισσότερα προγράμματα στη θεμελίωση με EC7 έχουν θεματάκια να λύσουν

 

εν μέρει NAI αλλα επιμένουμε στο STAAD Foundation Advanced.

To STAAD εξακολουθεί να υστερεί στο θέμα των Ευρωκωδίκων.

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Eίμαι απόφοιτη απο τει πολιτικών έργων υποδομής και ενδιαφέρομαι να μάθω κάποιο πρόγραμμα μελέτης μεταλλικής κατασκευής διότι απασχολήθηκα σ αυτό τον τομέα και το βρήκα ενδιαφέρον.Ποιο θα μου προτείνατε σαν πρόγραμμα το οποίο είναι αποτελεσματικό,εύχρηστο και ζητείται από την αγορά;

Link to comment
Share on other sites

Eίμαι απόφοιτη απο τει πολιτικών έργων υποδομής και ενδιαφέρομαι να μάθω κάποιο πρόγραμμα μελέτης μεταλλικής κατασκευής διότι απασχολήθηκα σ αυτό τον τομέα και το βρήκα ενδιαφέρον.Ποιο θα μου προτείνατε σαν πρόγραμμα το οποίο είναι αποτελεσματικό,εύχρηστο και ζητείται από την αγορά;

Ενημερωτικα μονο

Οι αποφοιτοι ΤΕΙ δεν εχουν δικαιωμα εκπονησης στατικης μελετης με σκελετο μεταλλικο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.