Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση σε Κοινή Χρήση - Κυριότητα


Recommended Posts

Και τι λέει ο συμβολαιογράφος που .... ξέχασε να μεταγράψει αυτή την πράξη (όπως αυτή και αν λέγεται). Αν δεν έλαβε γνώση ο δήμος (???) έγινε αυτό που έγινε με το κτηματολόγιο. Αφού, σαν πυκνό, η Ο.Α. βγήκε με την εγκ. 106/87, που χρονικά η έγκριση της έγινε νωρίτερα της Ο.Α., θα έπρεπε ότι συμβόλαιο απαιτούσε η εγκ. 106/87 να μπει στον φάκελο για την Ο.Α.

Άρα τα ερωτήματα είναι πολλαπλά και προς την πολεοδομία.

Από την στιγμή που υπάρχει θεωρημένο- εγκεκριμένο Ρ.Σχ. τα ρυμοτομούμενα ΘΑ είναι και "κοινόχρηστα" και θα μεταγραφούν με την κύρωση της πράξης. 

Πάντως με κάνει εντύπωση πως ΔΕΝ μπήκε στον φάκελο για την Ο.Α. η συμβολαιογραφική Πράξη και με την μεταγραφή της. 

 

(Όσο απομακρυνόμαστε, χρονικά, από την εποχή του Ν.1337 τόσο .... η άγνοια για τα θέματα αυτά μεγαλώνουν. Αυτό μερικές φορές φαίνεται και από τις τοποθετήσεις των συναδέλφων. Ίσως και να είναι και λογικό!)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και ζητώ συγγνώμη που έδωσα το ιστορικό τμηματικά.

Μου κατέστη σαφές τι ισχύει με το ιδιοκτησιακό στην περίπτωση μου. Αν προκύψει κάτι διαφορετικό μετά την επίσκεψη μου στην Υπηρεσία, θα ενημερώσω για την ιστορία..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.