Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδικό πρόγραμμα φ/β ως 10kW σε κτίρια


Stelios.A

Recommended Posts

3,23μ ύψος απο το δώμα?:shock:

Μήπως κάνει κάποιο λάθος 4 πανέλα portrait είναι 4 μ με 30 μοίρες είναι 4sin30=2 πως τα έβγαλες τα 3,32 μέτρα ύψος?

Τώρα σε ότι αφορά το άλλο επουσιώδης η αλλλαγή των δωματίων για τα Φ/Β αλλά Υ/Δ υπογράφεις και εσύ, τι θα πεις σε ενδεχώμενη στραβή ότι ο ιδιοκτήτης μου έκανε Υ/Δ και έκανα και εγώ back 2 back στην ΔΕΗ?

Link to comment
Share on other sites

3,23μ ύψος απο το δώμα?:shock:

Μήπως κάνει κάποιο λάθος 4 πανέλα portrait είναι 4 μ με 30 μοίρες είναι 4sin30=2 πως τα έβγαλες τα 3,32 μέτρα ύψος?

 

Θα εννοείς landscape φαντάζομαι...

Link to comment
Share on other sites

Ναι land scape έχω γράψει το ένα πίσω απο το άλλο. Το θέμα του στηθαιου λύνεται?Και η αλλαγή των σχεδίων που έχει κάνει ο πολιτικός μηχανικός βαραίνει εμένα ή δεν θα μου δημιουργήσει κανένας πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Μιας και η ΔΕΗ είναι κλειστή εδώ και 10 μέρες και ποιος ξέρει πότε θα ξανανοίξει, ας ρωτήσω στο φόρουμ:

 

1. Σε περίπτωση που επιχείρηση υπογράψει σύμβαση συμψηφισμού με τη ΔΕΗ, ενεργοποιήσει την εγκατάσταση, ξεκινάει να πληρώνεται για κάποια έτη αλλά κάποια στιγμή η ίδια η επιχείρηση κλείνει αλλά το κτίριο παραμένει στην ιδιοκτησία του επιχειρηματία. Τι συμβαίνει με τα φωτοβολταϊκά στη στέγη της και την πώληση της ενέργειας? Εξακολουθεί η σύμβαση ή ακυρώνεται? (Η ερώτηση προφανώς αφορά το Ειδικό Πρόγραμμα μέχρι 10kW)

 

2. Επίσης για Ειδικό Πρόγραμμα, σε περίπτωση λήξης του τριμήνου ισχύος των όρων σύνδεσης τι επιλογή έχει ο πελάτης. Να επανεκδώσει η ΔΕΗ τους ίδιους όρους για ένα άλλο τρίμηνο ή κάτι άλλο?

 

3. Και τέλος, τι ισχύει πλέον για φ/β πάρκα σε εντός σχεδίου γήπεδα? Στο ΦΕΚ 583 Β 14.04.2011 αναφέρει:

"Άρθρο 4

Τροποποίηση του άρθρου 1

της υπ’ αριθ. 36720/25.8.2010 (ΦΕΚ Α.Α.Π. 376)

υπουργικής απόφασης

1. Το πρώτο εδάφιο του άρθρου 1 αντικαθίσταται ως

εξής:

«Η εγκατάσταση φωτοβολταϊκών και ηλιακών συστη−

μάτων ψύξης και θέρμανσης χώρου επιτρέπεται μετά

από έγκριση εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας στους

ακάλυπτους χώρους των οικοπέδων που βρίσκονται σε

περιοχές εντός σχεδίου και εντός οικισμών, σύμφωνα

με τις διατάξεις της παραγράφου 2 του άρθρου 3 του 8142 ΕΦΗΜΕΡΙΣ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΣ (ΤΕΥΧΟΣ ΔΕΥΤΕΡΟ)

Ειδικού Χωροταξικού Πλαισίου για τις Α.Π.Ε., με την

επιφύλαξη των διατάξεων του άρθρου 23 του Κτιριο−

δομικού Κανονισμού περί φύτευσης οικοπέδων».

2. Το δεύτερο εδάφιο του άρθρου 1 αντικαθίσταται

ως εξής:

«Δεν δικαιολογείται η τοποθέτηση εγκαταστάσεων σε

αδόμητα οικόπεδα, καθώς αυτές αποτελούν κατασκευές

που χρησιμοποιούνται για την άμεση ή έμμεση εξυπη−

ρέτηση των κτιρίων ή της λειτουργικότητάς τους και

επιπλέον εντάσσονται στο πλαίσιο της ενεργειακής πο−

λιτικής ως ενεργητικά συστήματα εξοικονόμησης ενέρ−

γειας, σύμφωνα με το άρθρο 2 παρ. 19 και 44 του ν. 1577/

1985 «Περί Γενικού Οικοδομικού Κανονισμού» (ΦΕΚ Α΄

210), όπως έχει τροποποιηθεί και ισχύει."

 

Δηλαδή εάν στο οικόπεδο δεν υπάρχει τίποτα δεν επιτρέπεται ενώ εαν έχει χτισμένο μέσα κάποιο σπίτι τότε επιτρέπεται? Ελπίζω να μην καταλαβαίνω σωστά!!!

 

Γιατι δε ρωτας σε μια δεη?

 

Η ΔΕΗ μου είπε πως για το 1) εάν κλείσει η επιχείρηση ακυρώνεται και η σύμβαση με τη ΔΕΗ και για το 2) ότι θέλει πάλι από την αρχή το φάκελο και περιμένεις στην ουρά. Για το 3) δεν είχαν άποψη (λογικό καθώς δεν είναι δικιά τους αρμοδιότητα). Παρόλα αυτά τα ερωτήματα παραμένουν και εδώ στο φόρουμ καθώς καλό είναι να διασταυρώνουμε τις πληροφορίες γιατί δεν είναι δυνατόν να κάνει κάθε τοπική ΔΕΗ τα δικά της.

Link to comment
Share on other sites

Θα εννοείς landscape φαντάζομαι...

Καλά φαντάζασαι, απο κεκτημένη ταχύτητα έγραψα portrait, τα 4 portrait φτάνουν αρκετά ψηλά.

@apolyshow να βοηθήσουμε προσπαθόύμε, τελικά τι ύψος σου βγαίνουν γιατί το 3.23 δεν βγαίνει με 4 landscape.

Πολεοδομικά μάλλον είσαι εκτός ιδεατού στερεού οπότε 1-0,

με το στηθαίο έχει γίνει λίγο γαργάρα αλλά για λόγους ασφαλείας δεν θα πρέπει να έχει κάτι, επίσης το παλιο καλό συμπαγές στηθαίο δεν είναι κάγκελο 2-0

Με την Υ/Δ σου απάντησα πρίν, δεν καλύπτεσαι πιστεύω τις κυρώσεις της δικής σου Υ/Δ τις φέρεις εσύ, ρώτα κάποιο δικηγόρο αλλά μάλλον δεν παίζει, μάλλον 3-0

Τώρα επειδή το πρωτάθλημα είναι σικέ (μπέος, μαρινάκης και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις:D) με 3-0 μπορεί και να μην χάσεις και να μην γίνει και τίποτα, στην θεωρία πάντως έχεις προβλήματα και τυπικά θα είσαι foul

Είδες την μαγική χώρα είμαστε με 3-0 και το ποιό πιθανό είναι να μην τον πιείς...Μόνο αν ο Κούγιας στείλει φωτο απο το έργο στο Μάκη, η ΔΕΗ δεν πρόκειται να ασχοληθεί καθόλου, ούτε με WC Ούτε με στηθαία ούτε με υπερύψωση κατασκευής!

Link to comment
Share on other sites

Ναι land scape έχω γράψει το ένα πίσω απο το άλλο. Το θέμα του στηθαιου λύνεται?Και η αλλαγή των σχεδίων που έχει κάνει ο πολιτικός μηχανικός βαραίνει εμένα ή δεν θα μου δημιουργήσει κανένας πρόβλημα?

 

Για το στηθαίο δες στο thread: http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=8226&page=17

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ τώρα τι να κάνω που ο πελάτης μακακίζεται? Αυτός μου υπόγραψε ότι όλα είναι νόμιθμα...Να του την πάρω την ρήτρα των 2.500 euro που εχει υπογράψει ή να μην την πάρω?

Και να ρωτήσω κάτι? Αφού σχέδια δεν καταθέτουμε πως ξέρουμε ότι είναι νόμιμο το κτίριο?

 

--------------------------[Συγχώνεψη]--------------------------

 

Για το στηθαίο δες στο thread: http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=8226&page=17

 

Το είχα δεί το ξαναείδα, αλλα αν σου πώ ότι δεν έβγαλα τελικά άκρη τι θα μου πείς?

Link to comment
Share on other sites

Η υπευθηνη δηλωση που υπογραφεις αναφερει οτι το κτιριο υφισταται νομιμα.

Αν εχει αδεια τοτε ειναι νομιμο οποτε υπογραφεις.Εσυ δεν μπορεις να ελεγχεις ολες τις παρασπονδιες που μπορει να εχουν γινει κατα την κατασκευη.Δεν ευθηνεσαι αλλωστε αλλα ευθηνεταο ο μηχανικος που οτ κατασκευασε και ο ιδιοκτητης που δεν απαιτησε νε γινουν ολα νομοτυπα.

Ταδε εφη πολεοδομουπαλληλος οταν απευθυνθηκα για εξηγησεις.

Link to comment
Share on other sites

σε περίπτωση ελέγχου , λέμε τώρα εάν και όταν, με ποια στοιχεια μπορουν να αποδειξουν οτι οι παράνομες αλλαγές υφίσταντο κατα την ημερομηνία που υπέγραφες την υπευθυνη δήλωση;

Να το πω αλλιώς ,αν ο ιδιοκτητης κανει αλλάγές μετά την εγκατάσταση του συστήματος,γιατί να φταιει ο μηχανικός γι'άυτές;

Δε λέμε να κάνεις τη στηριξη σε παράνομη πλάκα/στέγη ή σε πλάκα/στεγη κτηριου/χώρου για τα οποια δεν επιτρέπει η νομοθεσία, αυτό ειναι άλλη ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.