Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέος όροφος σε διώροφη οικοδομή


DK4

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Μένουμε στον 2ο όροφο σε διώροφη οικοδομή με ταράτσα και ο αέρας για κατασκευή νέου ορόφου, ανήκει στους ιδιοκτήτες του 1ου ορόφου.

Στην ταράτσα υπάρχει ο ηλιακός θερμοσίφωνας μου. Πρόσφατα ξεκίνησαν εργασίες κτίσης 3ου ορόφου και μου είπαν να βγάλω τον θερμοσίφωνα μου και να το βάλω στην νέα ταράτσα-σκεπή που θα γίνει.

Η ερώτηση μου είναι αν πρέπει να χρεωθώ εγώ την αφαίρεση και εκ νέου τοποθέτηση του ηλιακού μου θερμοσίφωνα ή το σωστό είναι να αναλάβει τα έξοδα αυτός που χτίζει τον 3ο όροφο;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι προτιμότερο να σας πιάνει κρύος ιδρώτας για το εάν θα γίνει σωστή επίβλεψη και μελέτη για την πρόσθήκη παρά τα έξοδα μετακίνισης του ηλιακού ;...............

 

[Εγινε μια μικρη επεμβαση...]

Edited by dimitris GM
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, να το ξαναδούμε λίγο. Οι θερμοσίφωνες κεραίες ΤV κλπ, έχουν τοποθετηθεί σε υφιστάμενο κοινόχρηστο χώρο με έξοδα των ιδιοκτητών των διαμερισμάτων. Το ότι κάποιος ιδιοκτήτης "αέρα" ενεργοποιεί το δικαίωμα ανέγερσης (υποθέτουμε με νόμιμη άδεια) σημαίνει ότι θα πρέπει να τροποποιηθεί η σύσταση και ο κανονισμός και να περιγραφεί ως κοινόχρηστο δώμα η ταράτσα του νεοανεγειρόμενου ορόφου. Γιατί θεωρείτε ότι τα έξοδα, αποξήλωσης και επανατοποθέτησης θα πρέπει να επιβαρύνουν τους υφιστάμενους χρήστες αυτών των εγκαταστάσεων;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω γιατί η ερώτηση απευθύνεται σε μηχανικούς και όχι σε δικηγόρους.

Σε κάθε περίπτωση... η χειρότερη - πιό κοστοβόρα συμφωνία που θα κάνουν μεταξύ τους οι ιδιοκτήτες... θα είναι καλύτερη από την καλύτερη απόφαση του όποιου δικαστηρίου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

θεωρουμε οτι,

ο αγοραστης που εβαλε τον ηλιακο, ειχε λαβει γνωση  με το συμβολαιο του, οτι ο οικοπεδουχος ειχε διακρατησει ποσοστα για την καθ' υψος επεκταση της οικοδομης, και δηλωσε  οτι "θα ανεχεται τις εργασιες ανοικοδομησης νεου οροφου."

Επίσης, δεν γνωριζουμε εάν το δωμα ηταν κοινοχρηστο ή ειχε την αποκλειστικη χρηση ο ιδιοκτητης του "αερα"

οπότε, η  τοποθετηση του ηλιακου μπορει να εγινε με απλη συναινεση του "αερα" ή ποιες αλλες ρητρες ηταν γραμμενες στο συμβολαιο αγορας.

Επομενως ισχυουν τα  παρ'  antloukidis    λεχθεντα

 

Link to comment
Share on other sites

On 22/6/2023 at 6:19 ΜΜ, Pavlos33 said:

Συνάδελφοι, να το ξαναδούμε λίγο. Οι θερμοσίφωνες κεραίες ΤV κλπ, έχουν τοποθετηθεί σε υφιστάμενο κοινόχρηστο χώρο με έξοδα των ιδιοκτητών των διαμερισμάτων. Το ότι κάποιος ιδιοκτήτης "αέρα" ενεργοποιεί το δικαίωμα ανέγερσης (υποθέτουμε με νόμιμη άδεια) σημαίνει ότι θα πρέπει να τροποποιηθεί η σύσταση και ο κανονισμός και να περιγραφεί ως κοινόχρηστο δώμα η ταράτσα του νεοανεγειρόμενου ορόφου. Γιατί θεωρείτε ότι τα έξοδα, αποξήλωσης και επανατοποθέτησης θα πρέπει να επιβαρύνουν τους υφιστάμενους χρήστες αυτών των εγκαταστάσεων;

Ορθότατη άποψη! Προφανώς αυτός που χτίσει, αναλαμβάνει κι όλα τα έξοδα κ.λπ. αποξήλωσης και επανατοποθέτησης στις αντίστοιχες θέσεις στο νέο δώμα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.