Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση


Recommended Posts

Σε αυτή την περίπτωση νομίζω ότι δεν υπάρχει θέμα. Η διαγράμμιση είναι ενδεικτική και δεν καθορίζει το μέτρο της επιφάνειας της θέσης στάθμευσης, αυτό καθορίζεται από τον τίτλο ιδιοκτησίας. Κατά τη γνώμη μου, αν δεν υπάρχει κάποιο σταθερό εμπόδιο, όλα είναι εντάξει. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 σωστα τα περι "διαγραμμισης"

Ομως το ερωτημα ελεγε οτι:

".....ενω απεικονίζονται στην κάτοψη της πολεοδομίας και της σύστασης 4,50 Χ 2,25 m, έχουν μεγαλύτερο εμβαδόν στο συμβόλαιο (στη δική μου περίπτωση 13,4 τ.μ.). "

 

Πώς μπορει να εχει διαφορα το εμβαδον μεταξυ συστασης και συμβολαιου;;;;;;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι ότι στον τίτλο περιλαμβάνεται και ο χώρος εκτός της διαγράμμισης, μεταξύ των υποστυλωμάτων. Αφού δεν υπάρχει στο σχέδιο της άδειας καθορισμός των θέσεων από συνεχή, σταθερά, κατακόρυφα στοιχεία (τοίχους), που να δημιουργούν ανεξάρτητους χώρους, δεν υπάρχει θέμα.

Ωστόσο, μπορεί η κάτοψη των συμβολαίων να διαφέρει από αυτή της άδειας, υπό την έννοια ότι θα πρέπει να υπάρχουν γραμμές επί του σχεδίου, οι οποίες θα καθορίζουν επακριβώς την έκταση των θέσεων στάθμευσης και τα "όριά" τους. Χωρίς βέβαια αυτές οι γραμμές να παράγουν πολεοδομικό αποτέλεσμα.

Edited by ted78
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση και εγώ ότι περιλαμβάνεται χώρος μεταξύ των υποστηλωμάτων ο οποίος όμως δεν απεικονίζεται όπως είπα ούτε στα σχέδια της σύστασης ούτε της πολεοδομίας! Αυτές οι δύο κατόψεις δεν διαφέρουν αναμεταξύ τους, μάλιστα αυτή που επισύναψα είναι της σύστασης (και βλέπετε ότι δείχνει μόνο ένα αυτοκίνητο διαστάσεων 4,5 Χ 2,25. Το ίδιο συμβάινει και σε άλλες 2 θέσεις, που είναι και αυτές μεταξύ υποστηλωμάτων. Και γω μέχρι τώρα ήμουν αρκετά μπερδεμένος για το αν πρέπει να το ρυθμίσω ή όχι, αλλά νομίζω με καλύψατε και σας ευχαριστώ πολυ!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, dimitris GM said:

 σωστα τα περι "διαγραμμισης"

Ομως το ερωτημα ελεγε οτι:

".....ενω απεικονίζονται στην κάτοψη της πολεοδομίας και της σύστασης 4,50 Χ 2,25 m, έχουν μεγαλύτερο εμβαδόν στο συμβόλαιο (στη δική μου περίπτωση 13,4 τ.μ.). "

 

Πώς μπορει να εχει διαφορα το εμβαδον μεταξυ συστασης και συμβολαιου;;;;;;

Δεν εχει διαφορα το εμβαδον μεταξυ συστασης και συμβολαιου, αλλα μεταξυ κατοψης συστασης και συμβολαιου (στην κατοψη φαινεται μονο το αυτοκινητακι που εστειλα), μαλλον δεν εκφραστηκα σωστα! 

Link to comment
Share on other sites

Στις κατόψεις δεν δείχνουμε τον χώρο του συμβολαίου αλλά τον χώρο στάθμευσης με βάση την νομοθεσία.

Κανονικά στο σχέδιο της σύστασης θα έπρεπε να υπάρχει και το περίγραμμα του χώρου που αντιστοιχεί στο εμβαδόν της σύστασης, επισημασμένο με γράμματα ή αριθμούς.

Edited by Faethon11
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/5/2023 at 4:51 ΜΜ, Φάνης 1 said:

να βάλω στα κλιμακοστάσια ΔΔ και στο διαμέρισμα (που είναι σε ξεχωριστή δήλωση) ΔΔ; Σωστά κατάλαβα;

Όχι, δεν κατάλαβες σωστά. Η δ.δ. δηλώνεται μία φορά (ανά όροφο).
 

On 2/5/2023 at 7:32 ΜΜ, Roy_Hobbs said:

αν βάλω σαν ιδιοκτήτη τον ένα μόνο με 100%, τότε θα μπορεί ο δεύτερος να κάνει χρήση της εν λόγω υπαγωγής μελλοντικά για να πουλήσει το διαμέρισμα του?

Ναι, θα μπορεί.
 

On 4/5/2023 at 11:03 ΠΜ, archlandesign said:

θα μπορούσε να γίνει τακτοποίηση αποκλειστικά στην μία Ο.Ι. του ενδιαφερόμενου, με συναίνεση μόνο των ιδιοκτητών των Ο.Ι. που γειτνιάζουν με την υπό τακτοποίηση;

Μόνο αν δεν εμπλέκονται κοινόχρηστοι χώροι.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Ζήνων said:

Όχι, δεν κατάλαβες σωστά. Η δ.δ. δηλώνεται μία φορά (ανά όροφο).
 

Ναι, θα μπορεί.
 

Μόνο αν δεν εμπλέκονται κοινόχρηστοι χώροι.

Να ρωτήσω κάτι για αυτό; Αφού κάνουμε δύο δηλώσεις, μία για τους κοινόχρηστους και μία για κύριους χώρους, σε ποια απο τις δύο δηλώσεις βάζουμε την ΔΔ;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

περίπτωση που έχουμε επέκταση μιας οριζόντιας ιδιοκτησίας εις βάρος της όμορης και πάμε με την πρόσφατη Παρ.9Α του Άρθρου 98 του Ν.4495/17. Θα γίνει μονομερής τροποποίηση της σύστασης (υπάρχει συναίνεση) και μικρή αλλαγή των επιφανειών των 2 διαμερισμάτων.

Ερώτημα: οι ηλεκτρονικές ταυτότητες των 2 όμορων ιδιοκτησιών θα πρέπει χρονικά να προηγηθούν ή να έπονται της μονομερούς τροποποίησης?

ευχαριστώ

Edited by Roy_Hobbs
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.