Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση


Recommended Posts

Ναι έτσι μέτρησα.

Φαντάσου ο μόνος τοίχος σε επαφή με διάδρομο είναι 1μ μήκος της εισόδου που ειναιι και η πορτα. Το υπόλοιπο συνοετευει με ομορα διαμερισματα, φωταγωγους, ακαλυπτους και ομορο οικοπεδο οποτε δεν τιθεται θεμα μετρησης κτλ.

Νίκ φρόντισε λίγο καλύτερα το κείμενό σου. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

 Σε οριζόντια ιδιοκτησία (διαμέρισμα) κατασκευής το ΄90 που τακτοποιώ Η/Χ με τον 4495/17, διαπίστωσα διαφορά στη μία διαστάση του μπάνιου (μικρή μείωση των τ.μ)  σε σχέση με την  Ο.Α. ,την μεσοτοιχία με  το άλλο διαμέρισμα.

Επισυνάπτω την κάτοψη που φαίνεται για να γίνει κατανοητό.Με κόκκινο πλαίσιο έχω σχηματίσει την υπάρχουσα κατάσταση.

Είναι διαφορετική διαμερισμάτωσηscan1.1 (1).pdfscan1.1 (1).pdf;

Θα πρέπει να γίνει μονομερής τροποποίηση Ο.Ι;

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Το "πάρε-δώσε" με το όμορο διαμέρισμα είναι διαφορετική διαμερίσμάτωση όπως αναφέρεις. Έχεις τσεκάρει με βάση την κάτοψη της σύστασης τι συμβαίνει; Μήπως  η κάτοψη της σύστασης συνάδει με την υφιστάμενη κατάσταση;

Για την μονομερή πρέπει να συναινέσουν και οι δυο όμοροι. Δες το άρθρο 98 Ν. 4495.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω τσεκάρει ακόμη με βάση την κάτοψη της σύστασης τι συμβαίνει. Επίσης θα προσπαθήσω να δω και με το όμορο διαμέρισμα τι ακριβώς τι γίνεται γιατι δεν είμαι σίγουρη για το "πάρε-δώσε".(αν έχει κάποια σημασία για την Δ.Δ.)

ευχαριστώ πολύ  

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Κάνε τον έλεγχο όπως συζητήσαμε. Μπορεί με τη νέα μέτρηση να λάβεις διαφορετικά αποτελέσματα. Ό,τι χρειαστείς, εδώ είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Συνάδελφοι καλημέρα σας. Μου ζητήθηκε ταυτότητα κτιρίου για διαμέρισμα. Πρόκειται για τριώροφο κτίριο με τέσσερα διαμερίσματα και δυο καταστήματα στο ισόγειο. Το 2005 ενω έκαναν ανακαίνιση σε δυο διαμερίσματα έγινε καταγγελία και μετα από αυτό έβγαλαν άδεια νομιμοποίησης με τον Ν1512/85. Για το διαμέρισμα που με ενδιαφέρει η κάτοψη που έχουν προσαρτήσει δεν ισχύει ως προς την εσωτερική διαρρύθμιση και την θέση του κλιμακοστασίου..... Γίνεται τακτοποίηση με τον Ν4495; Πως θα κινηθώ; 

Σας ευχαριστώ πολύ! 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

@Christos_poth

Για την αλλαγή της εσωτερικής διαρρύθμισης δεν χρειάζεται να γίνει υπαγωγή.
Πώς επηρεάζει το διαμέρισμα η αλλαγή της θέσης του κοινόχρηστου κλιμακοστασίου;
Έχει αλλάξει και η επιφάνεια ή μόνο η θέση του;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Μου ζητήθηκε έκδοση Η.Τ.Α. για μεταβίβαση οριζόντιας ιδιοκτησίας Α' ορόφου. Η υφιστάμενη κατάσταση του διαμερίσματος ταυτίζεται με τα σχέδια της σύστασης, όχι όμως με τα εγκεκριμένα σχέδια της Ο.Α που έχει η Πολεοδομία. Έχω διαφορετική διαμερισμάτωση.
Κάπου διάβασα ότι αν η πραγματικότητα ταυτίζεται με τα σχέδια της σύστασης, δεν απαιτείται συναίνεση του γείτονα, γιατί ουσιαστικά "συναίνεσε" κατά τη σύνταξη των συμβολαίων. Ισχύει ή πρέπει να επισυνάψω δήλωση συναίνεσης;
Επίσης, για την τακτοποίηση του διαμερίσματος του πελάτη μου, πρέπει να κάνω κάτοψη και για το δίπλα;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Κώστας Μπενίσης said:

.....

Επίσης, για την τακτοποίηση του διαμερίσματος του πελάτη μου, πρέπει να κάνω κάτοψη και για το δίπλα;

Η είσοδος στο όμορο διαμέρισμα, δεν είναι απαιτητή, αλλά πολλές φορές είναι χρήσιμη για την σωστή αποτύπωση. Το όμορο διαμέρισμα δεν χρειάζεται να αποτυπωθεί και να συνταχθεί κάτοψη γι αυτό. Όπως πολύ σωστά αναφέρει ο Δημήτρης, αφού η υφιστάμενη κατάσταση, εμφαίνεται στην κάτοψη της σύστασης, δεν απαιτείται καμία συναίνεση και το διαμέρισμα μπορεί να μεταβιβαστεί χωρίς μονομερή τροποποίηση κατά τα σχετικά αναφερόμενα στο άρθρο 98. Από τις λίγες "τυχερές" περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.