Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση


Recommended Posts

Largy σε ευχαριστώ,

κάποια άποψη για το δεύτερο ερώτημα;Πρέπει με κάποιο τρόπο να μνημονεύσω τον  Α/Α και τον κωδικό της δήλωσης για την διαμερισμάτωση;

Επιτρέπει το σύστημα τέτοιου είδους σχολιασμό στη έκδοση βεβαίωσης;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

θα ήθελα να ρωτήσω για περίπτωση ισογείου καταστήματος το οποίο στην οικοδομική άδεια του 1978 φαίνεται σαν ένα, στην πραγματικότητα έχει γίνει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας και έχει χωριστεί και μεταβιβαστεί σε τρεις ιδιοκτήτες (συμβόλαιο αγοροπωλησίας του 1982 για ένα απ τα τρία). 

Τακτοποιείται με διαμερισμάτωση; Και αν ναι τακτοποιώντας αυτό που μ ενδιαφέρει είναι σα να τακτοποιώ και τα υπόλοιπα επομένως πρέπει να συναινέσουν και οι άλλοι, ή ο καθένας δηλώνει την δική του ΟΙ;

 

Σας ευχαριστώ 

 

ΥΓ Συγγνώμη αν άθελα μου κάνω κάποιο λάθος, δεν έχω ξαναρωτήσει κάτι

Link to comment
Share on other sites

Αν το περίγραμμα του ενιαίου καταστήματος που περιγράφει η άδεια ,συμφωνεί με το άθροισμα σε διαστάσεις και εμβαδό των τριών περιγραμμάτων που έχουν γίνει και

με δεδομένο ότι η σύσταση έχει γίνει, τότε ίσως και μια ενημέρωση είναι αρκετή. 

Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρουμε μέχρι τώρα πως θα αντιμετωπιστούν υφιστάμενες καταστάσεις , που αν γινόντουσαν σήμερα δεν θα χρειαζόταν καμία άδεια.

Σύναίνεση απο την στιγμή που έγινε η σύσταση υπάρχει ήδη. 

Αν θελήσεις να βάλεις διαμερισμάτωση να ξέρεις ότι αυτή αφορά τον όροφο , άρα τακτοποιείς και τα τρία καταστήματα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

karanus...σωστα +1

 

και να συμπληωσουμε το απαραιτητο,  οτι

επειδη-προφανως- εχουν γινει και καποιες εσωτερικες διαρρυθμισεις,

για τις περιπτωσεις αυτες απαιτειται  να γραφεται στη βεβαιωση η παρ. 14 του αρθρου 100

 

"...υπαρχει περιπτωση διαφορετικης εσωτερικης διαρρυθμισης, αλλα υφισταται απαλλαγη   απο την υποχρεωση...κλπ. μεχρι το τελος "

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διώροφη κατοικία με εσωτερική επικοινωνία τόσο στην οικ. Άδεια όσο και στα συμβόλαια και με κατάργηση της εσωτερικής σκάλας με αποτέλεσμα τη δημιουργία δύο αυτοτελών διαμερισμάτων, δηλώνεται ως διαμερισμάτωση ή η διαμερισμάτωση αφορά μόνο ιδιοκτησίες του ίδιου ορόφου? Συγκεκριμένα μου ζήτησε συμβολαιογράφος να συμπληρώσω επιπλέον διαμερισμάτωση στη δήλωση 4495  του εν λόγω ακινήτου προκειμένου να προχωρήσει. Εγώ είχα συμπεριλάβει την κατάργηση του εσωτερικού κλιμακοστασίου μαζί με τις υπόλοιπες λοιπές παραβάσεις. Ποιο είναι σωστό κατά τη γνώμη σας?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.