Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση


Recommended Posts

Όταν μια Ο.Ι. μεγαλώνει εις βάρος κοινόχρηστου χώρου έχουμε ΥΔΚΧ (κατά μία άποψη). Εγώ έχω οροφοδιαμέρισμα όπου το κλιμακοστάσιο μεγάλωσε ελαφρώς και εισέρχεται κατά μια λωρίδα 0,20x3,00 στο διαμέρισμα. Να χρεώσω διαμερισμάτωση ή τίποτα; Διάβασα πιο πίσω σε αντίστοιχη περίπτωση για αναλυτικό, αλλά τι εργασίες θα μπουν εκεί;

 

Μια ακόμη ερώτηση: "μεζονέτα" πολυκατοικίας, ήτοι δύο οροφοδιαμερίσματα στον 3ο και 4ο όροφο με εσωτερική σκαλίτσα (τα κανονικά κλιμακοστάσια με το ασανσέρ παραμένουν κοινόχρηστα γιατί υπάρχουν κι άλλοι όροφοι από πάνω) που "έσπασε" (παλιότερα) συμβολαιογραφικά σε δύο ιδιοκτησίες νομίζω πρέπει να την πάρει την διαμερισμάτωση, σωστά; (Αν μη τι άλλο, εάν το είχαν κάνει με άδεια θα είχαν επιβαρυνθεί με μια επιπλέον θέση στάθμευσης, οπότε κάτι πρέπει να πληρώσουν)

Edited by Alex99
Link to comment
Share on other sites

α] απλα το  γραφεις στις σημειωσεις

 

 

β] δεν καταλαβα τι ακριβως εγραφε  η αδεια

και τι εννοεις οτι "εσπασε"

και τι συμβολαια εγιναν..

 

επανερχεσαι

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ μεζονέτα που διαχωρίστηκε σε δύο ανεξάρτητα οροφοδιαμερίσματα. Προτείνω να χρεωθεί διαμερισμάτωση ας μην βρίσκονται στον ίδιο όροφο.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχεις διαμερισματωση

 

εχεις την μη κατασκευη σκαλας και της τρυπας.

 

η μη σκαλα χρεωνεται στον απο κατω

ή "μη τρυπα"  δξ...

 

[υποθετω οτι τα συμβολαια εχουν γινει σαν ξεχωριστα διαμερισματα....]

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα διαμερισμα με διαφορετικη  διαμερισματωση   (δικο μου κτισμα  )  σε πολυκατοικια με εκδοση αδειας 1970 και κατασκευη εως 1972 οπου στην πολεοδομια δεν υπαρχουν μηχανολογικα σχεδια (ισως τοτε να μην απαιτουταν ) .Πως μπορει να κριθει οτι δεν εχει γινει αλλαγη στα Μηχανολογικα ωστε να αποφευχθει το ποσο των 250 ευρω;; 

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

Λέγοντας διαφορετική διαμερισμάτωση εννοείς πως έχει ανταλλάξει επιφάνεια με κάποιο διπλανό διαμέρισμα, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Λέγοντας διαφορετική διαμερισμάτωση εννοείς πως έχει ανταλλάξει επιφάνεια με κάποιο διπλανό διαμέρισμα, σωστά?

Ακριβως .Στα σχεδια της αδειας ειναι δυαρι -τριαρι και εγιναν τριαρι-δυαρι .Το δικο μου ειναι το σημερινο τριαρι  Δεν αλλοιωθηκαν οι κοινοχρηστοι χωροι (ειναι οπως στην αρχικη αδεια ) Τα συμβολαια στα μ2 ειναι κανονικα οπως η πραγματικοτητα .

Ειμαι καθαρα στην &8 αρθρου 100. Απλα δεν ξερω τι να κανω ,αφου δεν υπαρχουν στην αδεια (ή δεν απαιτουταν να υπαρχουν το 1970 .Οχι το 1970 που εγραψα πριν . ) μηχανολογικα σχεδια, για να δω αν εχουν γινει τροποποιησεις των μηχανολογικων. Βεβαια το απλουστερο ειναι να θεωρησω οτι μεταβληθηκαν και να πληρωσω τα 250 ευρω. Θα προτιμουσα ομως αν γινεται να το αποφυγω αυτο.

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

θα δοσεις τα 250

με πολλη ευχαριστηση

και θα ξεμπερδευεις...

 

κι αν δεις την εγκ.4 παρ. 44

περιλαμβανει στις μηχανολογικες  και οι εγκαταστασεις ποσιμου νερου, ζεστου νερου, αποχετευσεων κλπ]

Link to comment
Share on other sites

Σωστα τα λες για τα 250. Πληρωνεις και ξεμπερδευεις .Αλλα το ερωτημα παραμενει ,αν θελω και γινεται ασφαλως να τα γλυτωσω (δεν ειναι και φραγκοδιφραγκα  ). Πως θα κριθει αν μεταβληθηκαν οι μηχανολογικες κ.λ.π εγκαταστασεις οταν δεν υπηρχουν στο φακελλο της αδειας  ή δεν απαιτουταν να υπαρχουν αρχικα στοιχεια ;;;Ουτε ασφαλως συσταση φακελου μπορεις να κανεις επι μηχανολογικων του 1970 σημερα.

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.