Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση


Recommended Posts

και μέχρι να την πάρουμε τι κάνουμε?υπάρχουν ιδιοκτήτες που πραγματικά καίγονται να πουλήσουν για να πάρουν τα χρήματα, τι λέμε εκεί?

Link to comment
Share on other sites

απο την δημοσιευση του 4495

Οκτωβριος-Νοεμβριος-Δεκεμβριος-Ιανουαριος- Φεβρουαριος -Μαρτης [σελιγο]

 

[και αφου δυο χρονια ταλαιπωρουσαν  το νομο με διαβουλευσεις και 4-5 επιτροπες...

ακομα περιμενουμε τις αποφασεις "υπερθεν..

 

Θα ειναι -λεει- οι τροποποιησεις στο νεο νομο για την θαλασσια χωροταξια

 

[τοσο  "θαλασσα " που τα εκαναν...μονο σε τετοιο  νομο θα εφερναν τις τροποποιησεις] :mrgreen: :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση διώροφου κτίσματος 2 οροφοδιαμερισμάτων, ισογείου και 1ου ορόφου με κοινόχρηστους χώρους κλπ, χωρίς σύσταση οριζοντίου όμως, τίθεται θέμα διαφορετικής διαμερισμάτωσης, όταν αντιμετωπίζεται συνολικά όλο το κτίσμα με το Ν.4495/2017 ή πάμε απλά με διαφορετική διαρρύθμιση και απλά επικαιροποιούμε τα σχέδια?

Link to comment
Share on other sites

αφου ειναι "οροφοδιαμερισματα"

 

τι διαφορετικη διαμερισματωση μπορει να εχουν?

 

[τι αυθαιρεσιες εχεις, δεν λες]

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση διώροφου κτίσματος 2 οροφοδιαμερισμάτων, ισογείου και 1ου ορόφου με κοινόχρηστους χώρους κλπ, χωρίς σύσταση οριζοντίου όμως, τίθεται θέμα διαφορετικής διαμερισμάτωσης, όταν αντιμετωπίζεται συνολικά όλο το κτίσμα με το Ν.4495/2017 ή πάμε απλά με διαφορετική διαρρύθμιση και απλά επικαιροποιούμε τα σχέδια?

Αν και ο νόμος δεν απαιτεί τακτοποίηση σε μια τέτοια περίπτωση (αποτελεί εσωτερική διαρρύθμιση) είναι μια καλή ευκαιρία βάζοντας μια παράβαση αναλυτικού να εισάγεις στο σύστημα (δεν απαιτείται αν έχεις μόνο μια παράβαση με αναλυτικό) την κάτοψη υφιστάμενης κατάστασης, ώστε αυτή να μπορέσει να χρησιμοποιηθεί από τον ιδιοκτήτη στη συνέχεια σε κάθε δικαιοπραξία.

Link to comment
Share on other sites

Παραβάσεις με αναλυτικό έχω.

Το θέμα είναι για ποιό λόγο να βάλω σε αναλυτικό τις εσωτερικές διαρρυθμίσεις οι οποίες δεν αποτελούν αντικείμενο του Νόμου...?

Link to comment
Share on other sites

Δεν απαιτείται να τις βάλεις (δες προηγούμενο μήνυμά μου), πλην όμως κερδίζει ο πελάτης σου με μια τέτοια ενέργεια. Υπάρχει και η υποχρέωση όπως αναφέρει ο νόμος (χωρίς να ορίζει ότι υπάρχει παράβαση) να ενημερωθεί η άδεια όταν θα γίνει η ηλεκτρονική ταυτότητα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο εχω σκοπο να το κανω στις κατοψεις που θα του δωσω (και θα επισυναψω στο πληροφοριακο συστημα) που θα τακτοποιω τα αυθαιρετα μου.

 

Αν εχεις χρονο (και διαθεση βεβαιως βεβαιως) ριξε μια ματια στο θεμα που θιγω στις ΥΠΕΡΒΑΣΕΙΣ ΔΟΜΗΣΗΣ & ΚΑΛΥΨΗΣ ΓΕΝΙΚΑ 

 

http://www.michanikos.gr/topic/50393-αρθρο-100-ν-449517-υπερβάσεις-δόμησης-κάλυψης-γενικά/?p=956562

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο εχω σκοπο να το κανω στις κατοψεις που θα του δωσω (και θα επισυναψω στο πληροφοριακο συστημα) που θα τακτοποιω τα αυθαιρετα μου.

 

 

Πολύ σωστά. Η δική μου αναφορά σχετίζεται στη σπάνια περίπτωση κατά την οποία δεν θα υπήρχε αυθαιρεσία. Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.