Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση


Recommended Posts

άδεια οκ + σύσταση οκ----->έκδοση βεβαίωσης

άδεια λάθος +σύσταση οκ----->τακτοποιείς για να δώσεις βεβαίωση, χωρίς αλλαγή σύστασης

άδεια λάθος+ σύσταση λάθος (ως προς τα υφιστάμενα)---->τακτοποίηση και αλλαγή ΣΟΙ, και περιμένεις και εγκύκλιο(όπως αρκετοί από εμάς)....

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

ενδιαφέρον....μάλλον τροποποίηση σκέτη....γτ βεβαίωση θα εκδόσεις....αφού θα είσαι οκ πολεοδομικά. αλλά θα χρειαστεί τροποποίηση σίγουρα...

Νομίζω δηλαδή...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μάλλον έτσι είναι.... Πρέπει να είναι πολύ σπάνιο βέβαια.

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

Dimitris GM να σου κάνω μια ερώτηση? Αν έχω αύξηση των τετραγωνικών γτ μίκρυναν οι φωταγωγοί, σε όλη την οικοδομή, δεν μπορώ να τακτοποιήσω ως ΥΔ τα περισσότερα τετραγωνικά χωρίς κάτι περαιτέρω? Και να προχωρήσει ο συμβολαιογράφος με μονομερή τροποποίηση?

Καλησπέρα σε όλους!

Λοιπόν, σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με το συμβολαιογράφο για το θέμα που σας είχα ρωτήσει κάποιες σελίδες πρίν, και στο οποίο ο Δημήτρης μου είπε να μην προχωρήσω άνευ εγκυκλίου, ο συμβολαιογράφος μου είπε ότι οι συμβολαιογράφοι το πάνε συνδυαστικά το θέμα του περίφημου άρθρου 98. όχι ότι το έχουν κάπου γραπτά προφανώς αλλά οι ίδιοι έτσι το λένε μεταξύ τους. Και τον ρώτησα"δηλαδή απαιτείτε από εμάς να ελέγχουμε αν η αυθαιρεσία υφισταταί σε όλους τους ορόφους και να κάνουμε αυτοψία παντού?????" και μου είπε είναι παράλογο αλλά ναι!

Λοιπόν, Δημήτρη, εγώ θα σε ακούσω και θα περιμένω εγκύκλιο. Αν η εγκύκλιος πει αυτό, τότε βλέπουμε ξανά....

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η "γραμμή" που έχουν όλοι οι συμβολαιογράφοι για το θέμα του άρθρου 98. Δύο μάλιστα που ρώτησα, δεν ήξεραν και την διαδικασία που πρέπει να γίνει για να κάνουν μονομερή τροποποίηση σύστασης.

Link to comment
Share on other sites

Δική τους γραμμή όμως έτσι?Γιατί δεν το γράφουν πουθενά...εννοώ ούτε καν σε αυτά τα ενημερωτικά που βγάζει ο σύλλογος τους...

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η "γραμμή" που έχουν όλοι οι συμβολαιογράφοι για το θέμα του άρθρου 98. Δύο μάλιστα που ρώτησα, δεν ήξεραν και την διαδικασία που πρέπει να γίνει για να κάνουν μονομερή τροποποίηση σύστασης.

 

 φυσικα και δεν ηξεραν, και οχι μονον αυτοι οι δυο, αλλά και ολοι-  διοτι

- δεν οριζει  ο νομος πώς θα γινει η μονομερης τροποποιηση

- αν θα μεταγραφει μονο στο ονομα του ενδιαφερομενου

- αν θα μεταγραφει στο ονομα των υπολοιπων ιδιοκτητων της οικοδομης

- πώς θα μεταγραφει  εάν καποιοι απο τους αλλους δεν εχουν ακομα τακτοποιησει, αρα απαιτειται πρωτα η τακτοποίηση ολων...

- αν θα γινει απλη σημειωση στις μεριδες των αλλων...για να αποφυγουν την απαιτηση να ειναι ολοι τακτοποιημενοι...

-πώς θα μεταγραφει εάν υπαρχει  "αγνωστος"

ειναι και το θεμα των κτηματογραφικων φυλλων

ειναι και το θεμα του πόσες μεταγραφες/καταχωρησεις   θα γινουν.

 

και, τελικα,  πόσα θα  ειναι τα εξοδα σε μια οικοδομη 20 διαμερισματων,

οπου ο ενας θα κανει "μονομερη τροποποιηση της συστασης"

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

 

Σχετικά με τη διαφορετική χωροθέτηση θέσεων στάθμευσης από τα δεσμευμένα με Ν.1221.

 

Αν έχει καταργηθεί εντελώς η ΘΣ και έχει μετατραπεί σε διαμέρισμα πώς το αντιμετωπίζουμε;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.