Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναθέσεις μελετών δημοσίου


Recommended Posts

Υπάρχει η περίπτωση πραγματικής παροχής υπηρεσιών που δεν μπορεί να καταχωρηθεί ως μελέτη με βάση τον 3316 και να κοστολογηθεί με βάση τον κανονισμό προεκτιμώμενων αμοιβών.

π.χ. θέλει ο Δήμαρχος να του μετρήσεις 5 οικόπεδα, να δεις 3 αυθαίρετα που έχει, να εκτιμήσεις αν είναι επισκευάσιμα ή κατεδαφιστέα, να συντάξεις προυπολογισμούς επισκευής ή κατεδάφισης για να συγκρίνει και να κάνεις και τις νομιμοποιήσεις όπου γίνεται και να περιμένεις και 5ώρες Χ 3 μέρες να έρθουν οι υπάλληλοι της ΤΥΔΚ για να "πουν την γνώμη τους"

Πως κοστολογείται το παραπάνω ως μελέτη?

Link to comment
Share on other sites

@KF, δεν έχω έννομο συμφέρουν (τεί γαρ) αλλιώς πίστεψε με θα το είχα κάνει ήδη. Μάλιστα απο σένα περίμενα απάντηση, μιας και γνωρίζεις καλύτερα όπως φαίνεται. (αν και δεν απήντησες στο πμ μου...). Ο συναίτερος μου δε ΑΤΜ δε θέλει να ασχοληθεί με το θέμα, κακώς κατ'εμέ, διότι πρόκειται για εργασίες στην ευρύτερη περιοχή που εργαζόμαστε.

 

@Γιάννη, δεν αντιλέγω, αλλά γνωρίζεις πως 9/10 περιπτώσεις που "πρέπε"ι να έχιε "αλισβερίσι" ο παλιός τοπογράφος της περιοχής με τη Δήμο, έτσι γινεται. Ανευ ΜΕΛ, επειδή οι παλιότεροι δε βγάζαν ποτέ. Κι επειδή ακριβώς το όριο ανάθεσης μελέτης ειναι πολύ μικρότερο, το παρουσιάζουν σαν εργασίες, που έχουν +10000ε πάνω κάτω όριο απευθείας ανάθεσης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει καμμια σημασια αν εχεις εννομο συμφερον.Ουτε εγω ειχα αφου ειμαι υπαλληλος τεχνικης υπηρεσιας.Ομως η παρανομια υπαρχει και αν την αναφερεις στην αποκεντρωμενη διοικηση ειναι βεβαιο οτι θα ενεργησουν οπως πρεπει.Υπαρχει και ο Εισαγγελεας ξερεις.

Αλλοιμονο αν καθε πολιτης δεν ειχε δικαιωμα να αναφερει μια σκαστη παρανομια.

Συναδελφε Γιαννη.

Η καταμετρηση οικοπεδων ειναι σαφως μελετη.Αλλα και η παροχη υπηρεσιας κατα 3316/05 απαιτει αναλογο μελετητη.

Οσο αφορα την εννοια "εργασια" σε αντιδιαστολη με την εννοια "μελετη ή εργο" τις πιο πολλες φορες ειναι προφανης η διαφορα (π.χ η αναθεση καθαρισμου ειναι εργασια και οχι εργο).Εν παση περιπτωση η περιπτωση του συναδελγου Kane ειναι σαφως μελετη.

Η συγκεκριμμενη δε περιπτωση που λες σαφως κοστολογειται συμφωνα με την ΔΜΕΟ/α/ο/1257/9-8-2005 αποφαση (ΦΕΚ Β 1162/22.8.05) που ανεφερες.

Μην ξεχναμε συναδελφοι οτι προκειται για δημοσιο εργο και οχι ιδιωτικο και ως εκ τουτου οφειλουν ολοι οι εμπλεκομενοι να ακολουθησουν τη σχετικη νομοθεσια.

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

Kαι πάλι σου δίνω δίκιο. Διότι αν κάναμε όλοι μας αυτό που προβλέπεται δε θα είχαμε τα γνωστά φαινόμενα...

 

Ξέρεις ομως πόσο μεγάλη διαφορά έχει απο ένα απλό πολίτη να κάνει αυτή τη καταγγελία, απο εσένα που είσαι Δ.Υ. και απο μένα που είμαι ιδιώτης ; Εάν κινήσω τέτοια διαδικασία, έχω μπεί στη μαύρη λίστα αυτού του Δήμου. Ξέρω, πως αυτό δεν είναι δικαιολογία, αλλά δυστυχώς δε μπορούμε να κάνουμε το σωστό πάντα.

Αυτό πάλι ειναι μια τεράστια κουβέντα, που γνωρίζω την κατάληξη της. Πάντοτε στα φόρουμς, διαφαίνεται ένας υπέρμετρος ηρωισμός, μια ουτοπία, που ολοι ειναι υπέρ, αλλά όταν ερθει η ώρα τον πράξεων...τζίφος. Δεν το αναφέρω με την κακη έννοια, αλλά δυστυχώς είναι γνώρισμα του νεοέλληνα...Βάζω και εμένα μέσα φυσικά, που απο την παραπάνω περίπτωση δε κάνω τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις απολυτο δικαιο.Πιθανα και εγω αν ημουν ελευθερος επαγγελματιας ή υπαλληλος του εν λογω δημου το ιδιο θα εκανα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Μπορεί κάποιος ιδιώτης μηχανικός να δηλώσει στο σύστημα των αυθαιρέτων και να τακτοποιήσει αυθαίρετο κτίσμα του Δημοσίου και να το νομιμοποιήσει χωρίς να έχει μελετητικό πτυχίο ?

Link to comment
Share on other sites

ΧΑΧΑΧΑ!!! Ωραίο ερώτημα έθεσες! Μέτρα πόσα ευτράπελα υπάρχουν:

1) Αυθαίρετο κτίσμα του Δημοσίου!

2) Να τακτοποιήσει το Δημόσιο;;;; Και για 30 χρόνια; Πόσοι είναι οι συνιδιοκτήτες; Ποιών συναινέσεις θα πάρεις; Και μετά τα 30 χρόνια;

3) Μελετητικό πτυχίο απαιτείται στις μελέτες Δημοσίου. Αν δεν απαιτείται, να πάμε να χτυπήσουμε μια πόρτα κάποιου υπουργείου και να πούμε στον υπουργο "έλα να σου τακτοποιήσω το αυθαίρετο του υπουεργείου σου"; Έγινε προκήρυξη και αν ναι τι τάξης πτυχίο ζητήθηκε; Θα γίνει απευθείας ανάθεση; Αν πάλι δεν σου ζητηθεί μελετητικό πτυχίο για αυτή τη δουλειά, σημαίνει σαφή παραδοχή ότι η δουλειά αυτή της "τακτοποίησης" δεν είναι μελέτη. Και άρα κακώς υπάρχουν εν γένει οι υποχρεώσεις των μελετών (κρατήσεις) σε όλες τις τακτοποιήσεις και σε ακίνητα ιδιωτών!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Τα αυθαίρετα του δημοσίου μπορούν να τα τακτοποιήσουν και οι ίδιοι υπάλληλοι των τεχνικών υπηρεσιών. Πολλές φορές το πρόστιμο είναι μηδενικό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.