Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έρκερ-Υπολογισμός του 20 %


Recommended Posts

Προσωπική μου άποψη: Το έρκερ, εξ ορισμού εξέχει της όψης. Εάν αυτο το ροζ τμημα επαναλαμβάνεται σε κάθε όροφο τότε δεν ειναι έρκερ. Εάν υπάρχει μόνο σε κάποιον-ους ορόφους ώστε το αντιστοιχο τμημα του σε όψη να είναι < 20% της συνολικής όψης , τότε είναι έρκερ, ακόμα κι αν δίπλα έχει ημιυπαίθριο η εξώστη. Η θέση δοκαριών είναι άσχετη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Απο τις απαντήσεις που διάβασα, καταλαβαίνω οτι εξαρτάται από τη κάθε πολεοδομία αν θα το δεχτεί ή όχι.

Ομως με τον ν.4759/20 προστέθηκε η λέξη "ορόφου" στο περίγραμμα κάλυψης. Αρα δεν μιλάμε γενικά για το περίγραμμα κάλυψης αλλά για το  περίγραμμα κάλυψης του κάθε ορόφου. Οπότε η αναφορά στη κάλυψη κτιρίου δεν έχει νόημα.

Συνεπώς έρκερ στην όψη ορόφων σε υποχώρηση, νομίζω οτι μπορούν να γίνουν φτάνει να αρχίζουν από τη πλάκα του ορόφου πάνω από το δώμα που δημιουργείται...

image.thumb.png.81699fabef04a0ecaf490bfa36e78f1d.png

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μιλώντας με υπάλληλο πολεοδομίας που έχει φήμη τυπικού, ειπώθηκε ότι το έρκερ σε δώμα ορόφου, αρκεί να είναι κάποια εκατοστά πάνω από την πλάκα. Να μην ακουμπάει σε αυτή δηλαδή. Κάτι ανάλογο λέει και ο ΝΟΚ για έρκερ στην πρασιά. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν μπορώ να το βρώ αν έχει απαντηθεί.

Βάσει Αρθρου 2 Παρ 56: "Στις όψεις του κτιρίου συμμετέχουν οι επιφάνειες των εξωτερικών θερμομονώσεων"

Αρα μετράμε το ερκερ απο μόνωση σε μόνωση.

Ερώτηση: αν έχω μόνωση 10cm μπορεί η πλάκα έδρασης του ερκερ να είναι στα 0.90;

Θα κάνει θερμογέφυρα εννοείται. 

Δηλ η πλάκα θα είναι στα 90cm και απο πάνω θα στηρίζεται 10cm μόνωση και από μέσα η τοιχοποιία.

?

Link to comment
Share on other sites

On 1/11/2023 at 5:12 ΜΜ, BAS said:

Μιλώντας με υπάλληλο πολεοδομίας που έχει φήμη τυπικού, ειπώθηκε ότι το έρκερ σε δώμα ορόφου, αρκεί να είναι κάποια εκατοστά πάνω από την πλάκα. Να μην ακουμπάει σε αυτή δηλαδή. Κάτι ανάλογο λέει και ο ΝΟΚ για έρκερ στην πρασιά. 

Σε καμία περίπτωση. Μην ξεχνάμε ότι το έρκερ είναι Εξώστης - ορισμός αρ. 2 παρ. 38. "Κλειστός εξώστης («έρκερ»)..."  Σε κανένα ουράνιο και τόξο αυτό που περιγράφεις συνάδελφε δεν είναι εξώστης.

 


Το σχήμα που έχει πιο πάνω ο συνάδελφος και αυτό που αναφέρει είναι το ορθό:

 

On 31/10/2023 at 2:58 ΜΜ, petros71 said:

Συνεπώς έρκερ στην όψη ορόφων σε υποχώρηση, νομίζω οτι μπορούν να γίνουν φτάνει να αρχίζουν από τη πλάκα του ορόφου πάνω από το δώμα που δημιουργείται...

 

Edited by Latg
Link to comment
Share on other sites

O συγκεκριμένος που μου το είπε, είναι πολλά χρόνια σε πολύ μεγάλη πολεοδομία και γενικά είναι στις ερμηνείες του πολύ τυπικός, έως και στενάχωρος. 

Οπότε η άποψη του δεν μπαίνει σε συζήτηση. 

Είπε ότι πρέπει το έρκερ να είναι σε πρόβολο και να μην έχει επαφή με την πλάκα, ας είναι 20-30 εκ πάνω από αυτή. 

Σε αυτό το κομμάτι έρχεται και το άρθρο 16 παρ. 5 δ που λέει

 

δ) Οι κλειστοί εξώστες επιτρέπονται εντός των, υποχρεωτικών ακαλύπτων, σε ύψος άνω των 3,00 μ. και όταν βρίσκονται
εντός των υποχρεωτικών αποστάσεων Δ ή δ του κτιρίου από τα όρια ή από άλλο κτίριο του ίδιου οικοπέδου δεν
επιτρέπεται να κατασκευάζονται με πλάτος μεγαλύτερο του 1/4 Χ Δ ή 1/4 Χ δ και η απόστασή τους από τα όρια του
οικοπέδου δεν μπορεί να είναι μικρότερη από 1,00 μ.

Το ίδιο ελάχιστο ύψος τηρείται και σε περίπτωση κλειστών εξωστών προς τον πίσω υποχρεωτικό ακάλυπτο χώρο του οικοπέδου, ενώ
για το προκήπιο δεν υπάρχει σχετική δέσμευση με την προϋπόθεση ότι δεν αναιρείται η έννοια του εξώστη. Κατά συνέπεια, στην
τελευταία περίπτωση, θα πρέπει να υπάρχει κενό μεταξύ της τελικής διαμορφωμένης στάθμης του εδάφους και του κλειστού εξώστη.

Οπως λοιπόν στην πρασιά θέλει κάποιο κενό, στην περίπτωση που έχουμε υποχώρηση λόγω στερεού σε δώμα ορόφου, δηλαδή η Ο.Γ. πλέον έχει πάει στην νέα θέση, ο χώρος μπροστά της έχει χαρακτηριστικά πρασιάς αφού είναι μεταξύ της νέας Ο.Γ και της Ρ.Γ.

Αυτό ήταν το σκεπτικό του και εδράζεται σαφώς στην διάταξη του ΝΟΚ. 

Γενικά καλό είναι στις ερμηνείες να μην έχουμε τυπολατρία, αλλά συγκεκριμένη άποψη με συγκεκριμένο σκεπτικό, ακριβώς όπως γράφουν οι νομικοί, γιατί με τις αντικρουόμενες διατάξεις της νομοθεσίας δεν θα βγάζουμε άκρη. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, BAS said:

 

Είπε ότι πρέπει το έρκερ να είναι σε πρόβολο και να μην έχει επαφή με την πλάκα, ας είναι 20-30 εκ πάνω από αυτή. 

 

Συνάδελφε κανείς μας δεν τα ξέρει όλα, γι αυτό και υπάρχει το forum.

Και γω έχω πολλές ερωτήσεις, αλλά σε γενικές γραμμές πάντα πριν ρωτήσω προσπαθώ να χρησιμοποιώ τη λογική για να κατανοήσω γιατί νομοθετήθηκε κάτι.

Εχουν κάποια λογική τα 20-30εκ; Να χωρέσει τι απο κάτω; Μια γάτα για να μην  βραχεί;

Δεν ειρωνεύομαι, όλοι οι μηχανικοί τι κάνουμε; Kατασκευάζουμε.

Πρέπει να μπαίνουμε στη λογική το ότι φτιάχνουμε κάτι με γνώμονα την ανθρώπινη κλίμακα...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εχει την ίδια ακριβώς λογική που το επιτρέπει στους 20 πόντους στην πρασιά, ενώ στους ακάλυπτους το θέλει στα 3 μ. 

Και αν ο ακάλυπτος δεν είναι υποχρεωτικός, αλλά προαιρετικός τι γίνεται ?

Ισχύουν τα 3 μ. ?

Και εκεί που κάνεις υποχώρηση λόγω στερεού, που η ΟΓ μπαίνει μέσα ο χώρος μπροστά δεν θεωρείται πρασιά ?

Για αυτό και εγώ ρώτησα αυτόν που κάνει την πιο στενή ερμηνεία των διατάξεων , αλλά και με μεγάλη εμπειρία, πολύ μεγαλύτερη από αυτούς που έδωσαν τις απαντήσεις που αναφέρθηκαν. 

Πολύ πιο απλό βέβαια θα ήταν να λέει ο νόμος, ότι στην περίπτωση που έχουμε υποχρεωτική υποχώρηση λόγω στερεού στην ΟΓ, το έρκερ μπορεί να γίνει πάνω σε αυτή.

Είχαμε και στο παρελθόν ανάλογες σοφιστείες από τις αοριστίες των νόμων. 

Παράδειγμα στον ΝΟΚ.

Άρθρο 12 - Ποσοστό κάλυψης
1. α) Το ποσοστό κάλυψης του οικοπέδου δεν μπορεί να υπερβαίνει το 60% της επιφάνειάς του. Στην περίπτωση που δεν
εξασφαλίζεται κάλυψη 120 τμ. το μέγιστο ποσοστό κάλυψης προσαυξάνεται έως τα 120 τμ. εφόσον η κάλυψη δεν
υπερβαίνει το 70% του οικοπέδου.

Άρθρο 24 - Χαμηλά κτίρια

3. Τα χαμηλά κτίρια τοποθετούνται ελεύθερα μέσα στο οικόπεδο, με την επιφύλαξη του άρθρου 14 και όταν δεν εφάπτονται
με τα πίσω και πλάγια όρια του οικοπέδου,
η ελάχιστη απόσταση του κτιρίου από τα όρια ορίζεται σε Δ=2,50 μ. Η κάλυψή
τους δεν υπερβαίνει την επιτρεπόμενη κάλυψη της περιοχής. Εάν δεν εξασφαλίζεται κάλυψη 120 τ.μ. το μέγιστο ποσοστό
κάλυψης προσαυξάνεται έως τα 120 τ.μ. εφόσον η κάλυψη δεν υπερβαίνει το 70% του οικοπέδου και δεν ισχύουν διαφορετικές διατάξεις στην περιοχή.

Τα δύο εδάφια δεν είναι ίδια. Στα χαμηλά μιλάει για διαφορετικές διατάξεις στην περιοχή, ενώ για τα άλλα τα ψηλότερα κτίρια δεν υπάρχει τέτοια πρόβλεψη.

Αυτό δημιούργησε πρόβλημα σε συγκεκριμένη περίπτωση. 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς αυτή τη στιγμή ούτε στο προκήπιο επιτρέπεται αυτό που λέμε, θες 3μ καθώς ο νόμος έχει αλλάξει και επομένως δεν έχει ισχύ η τεχνική οδηγία.

Αρ. 16 παρ 5δ) Οι κλειστοί εξώστες επιτρέπονται εντός των, πλάγιων» * Διαγράφηκε με τον Ν.4315/14.) υποχρεωτικών ακαλύπτων, σε ύψος άνω των 3,00 μ. και όταν βρίσκονται εντός των υποχρεωτικών αποστάσεων Δ ή δ του κτιρίου από τα όρια ή από άλλο κτίριο του ίδιου οικοπέδου δεν επιτρέπεται να κατασκευάζονται με πλάτος μεγαλύτερο του 1/4 Χ Δ ή 1/4 Χ δ και η απόστασή τους από τα όρια του οικοπέδου δεν μπορεί να είναι μικρότερη από 1,00 μ..
 

Ενώ σύμφωνα με το Αρ. 17 παρ. 1β ισχύει ότι: "Τα προκήπια είναι υποχρεωτικοί ακάλυπτοι."

Ωστόσο και σήμερα σε ακάλυπτο εκτός Δ, δ και εκτός πρασιάς μπορώ να έχω εξώστη (άρα και κλειστό εξώστη) σε ένα υπερυψωμένο Ισόγειο, πάνω από το διαμορφωμένο έδαφος, σε απόσταση ακόμη και 20-30εκ μιας και δεν προβλέπεται πουθενά στην νομοθεσία ελάχιστη απόσταση εξώστη από το έδαφος.

Όμως εξώστη ή κλειστό εξώστη, δηλαδή οριζόντια προεξοχή της πλάκας του ορόφου 30εκ πάνω από το δώμα του ίδιου ορόφου, δηλαδή την ίδια συνέχεια της πλάκας του ίδιου ορόφου, όπως είπα σε κανένα ουράνιο και τόξο δεν μπορώ να έχω.

Όσο για την εμπειρία συνάδελφε, πρώτον τα χρόνια που κάποιος ασχολείται με κάτι  και ειδικά με το χάος της ελληνικής πολεοδομικής νομοθεσίας δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι αυθεντία σε αυτό, ενώ και να είναι αυθεντία επίσης δεν έχει το αλάθητο του πάπα, άνθρωπος είναι και μπορεί να κάνει λάθος κάπου και 2ον πως γνωρίζεις πόσα χρόνια εμπειρία και τι εμπειρία έχω εγώ π.χ. ?

 

 

Edited by Latg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν σχολίασα την δική σου εμπειρία, ούτε την δική μου. 

Σχολίασα την εμπειρία του συγκεκριμένου σε μεγάλη Πολεοδομία και το γεγονός ότι ερμηνεύει γενικά στενά. 

Και σε σχέση με τον συνάδελφο του στην άλλη πολεοδομία. 

Η απάντηση του ήταν πριν 2 χρόνια που τον είχα ρωτήσει για ανάλογη περίπτωση. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.