Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΝΦΙΑ σε χρεπι


Recommended Posts

Καλησπέρα στη ομάδα, 

Αγορά αρχές του 2023 ενα οικόπεδο το οποίο έχει 2 παλιά κτίσματα μέσα, 50τμ συνολικά και τα δύο αλλά είναι χρεπια. Μπορείτε να δείτε και τις φώτο. 

Είδα φέτος μου ήρθε να πληρώσω ΕΝΦΙΑ 142 ευρώ. Είναι δυνατόν? Ούτε ρεύμα υοαεχει, ούτε τπτ. Είναι γιαπιά κανονικά. 

IMG20221222152126.jpg

IMG20221222152146.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, kotor9 said:

Ε τότε αποφασίζεις τι σε συμφέρει .

Αυτό άστο φίλε μου. Το ερώτημα μου είναι άλλο. 

Είναι δυνατόν να έχει ενφια ενα χρεπι? Μήπως κάτι έχει γίνει λάθος στη δήλωση του Ε9? Αυτό ρωτάω 

Link to comment
Share on other sites

 Για να υπαρχει ΕΝΦΙΑ, προφανως εχουν γραφει τα κτισματα στο συμβολαιο και εχει γινει  σχετικη μεταβολη/ενημερωση  στο Ε9 για αποκτηση ακινητου με κτισματα  το 2023....

[μαλλον με την σκεψη οτι καλο θα ειναι να γραφουν για να μην χαθουν "δικαιωματα"]

Επομενως, σωστα οφειλει ΕΝΦΙΑ

[και, αφου δεν εχει ρευμα,  μαλλον οφειλει και ΤΑΠ στον Δημο, αναδρομικα....

  Στην ΠΟΛ 1237/14 υπαρχουν οδηγιες για τα "χρεπια"

 

  

 

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, dim.s said:

..... Μήπως κάτι έχει γίνει λάθος στη δήλωση του Ε9? Αυτό ρωτάω 

Τσέκαρε με τον λογιστή σου τι έχει δηλωθεί στο Ε9

  • Επιφάνεια κύριων χώρων
  • Επιφάνεια βοηθητικών χώρων (σημαντικά μικρότερο ποσό)
  • 'Ετος κατασκευής ή Έτος έκδοσης Οικοδομικής Άδειας (έχουν μείωση τα παλαιότερα)
  • Ποσοστό αποπεράτωσης (και αφού έχεις βλάβες ποσοστό που αναλογεί ως είναι αφαιρώντας το ποσοστό για να ξαναολοκληρωθεί

Αν έχεις κάνει σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας τμήματα του δεν θα λάβει την αυξημένη τιμή ως Μονοκατοικία μαζί με το Οικόπεδο που τώρα λαμβάνει

κλπ

 

 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

 

Σε ευχαριστω για την απάντηση.

Εδώ ειναι όσα στοιχεία έχουν καταχωρηθεί στο Ε9 περυσι.

Τα κτίσματα λογίζονται σαν 2 διαφορετικά στο συμβόλαιο. Το 1 ειναι 35 τμ και το άλλο 16. Στην δήλωση έχουν περαστεί σαν ένα. Έχει καποια διαφορά αυτό?

Βοηθητικοί ΄χώροι δεν αναφέρονταν πουθενά στο συμβόλαιο.

image.thumb.png.d981d1e664cb051da46ee11284a8b505.png

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα σου είναι αν ο ΕΝΦΙΑ που πληρώνεις είναι σωστός; Δεν έχω καταλάβει.

Δηλώθηκε κατηγορία ακινήτου 2 (μονοκατοικία). Έχεις και 9 περίπου στρέμματα. Δεν ξέρω αν έχεις πρόσοψη σε κάποια επαρχιακή, εθνική οδό ή βρίσκεσαι κοντά (έως 800 μ) από θάλασσα. Είναι κριτήρια που αυξάνουν την αξία του ακινήτου. Σκέψου τι θέλεις να κάνεις. Αν σκοπεύεις να κρατήσεις τις ξελότζες και να τις φτιάξεις έχει καλώς. Αν όχι, γκρέμισέ τα όλα και βγάζεις από το Ε9 το κτίσμα.

Link to comment
Share on other sites

28 λεπτά πριν, dimitris GM said:

 Για να υπαρχει ΕΝΦΙΑ, προφανως εχουν γραφει τα κτισματα στο συμβολαιο και εχει γινει  σχετικη μεταβολη/ενημερωση  στο Ε9 για αποκτηση ακινητου με κτισματα  το 2023....

[μαλλον με την σκεψη οτι καλο θα ειναι να γραφουν για να μην χαθουν "δικαιωματα"]

Επομενως, σωστα οφειλει ΕΝΦΙΑ

[και, αφου δεν εχει ρευμα,  μαλλον οφειλει και ΤΑΠ στον Δημο, αναδρομικα....

  Στην ΠΟΛ 1237/14 υπαρχουν οδηγιες για τα "χρεπια"

 

  

 

 

Έτσι ακριβώς έγινε. Έκανα την αγορά πέρυσι και μου είπαν να κάνω δηλωση για το Ε9 επίσης. 

Για το ΤΑΠ δεν γνωρίζω. Νομίζω ξεχρεώθηκε απο τον πωλητή πριν την αγοραπωλησία. Πρέπει να τσεκαριστεί και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.