Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2009 & 2010)


Recommended Posts

λογικα πρίν χωρις να ειμαι σιγουρος

αλλα αφου ο ελεγχος γινετε για να παρεις τα λεφτα που αντιστιχουν στο 1ο εξαμηνο, θα σε ελεγξουν ενω τρεχει αυτο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υποτίθεται 1 μήνας. Τώρα βέβαια όσοι είχαμε κάνει αιτήσεις τέλη του 09 - αρχές του 10 ήμασταν στην αναμονή πολύυυυυυυ καιρό (προσωπικά 5-6 μήνες!!!).

 

Το κατά πόσο είναι απαραίτητο να περιμένεις την προέγκριση για να προβείς σε αγορές είναι και αυτό μεγάλο θέμα. Κατά το γράμμα του κανονισμού ΠΡΕΠΕΙ αλλά στην πράξη συχνά δέχονται και τιμολόγια που έχουν κοπεί πριν την προέγκριση.

 

Πάντως αφού έχεις κάνει έναρξη μπορείς να δουλεύεις. Εσύ μπορείς να δουλεύεις από το σπίτι σου; Αν μπορείς, περίμενε και μην κόψεις τιμολόγια πριν την προέγκριση.

Link to comment
Share on other sites

Λύστε μου μια απορία, που μου δημιουργήθηκε σήμερα σε μια κουβέντα. Στην προκύρηξη του 2009 αναφέρει πώς εξαιρούνται

 

" όσοι δημιουργούν επιχείρηση με δευτερεύουσα δραστηριότητα η οποία δε συνάδει με το στόχο του προγράμματος όπως π.χ. μηχανικοί οι οποίοι ως δευτερεύουσα δραστηριότητα δηλώνουν Εργολάβοι, Υπεργολάβοι Οικοδομικών εργασιών "

 

Αυτό σημαίνει πώς για παράδειγμα εγώ σαν μηχανολόγος δεν μπορώ να έχω ένα συνεργείο που να εκτελεί συντηρήσεις εγκαταστάσεων θέρμανσης και ψύξης?

 

Ρωτάω γιατί ο γενικός ΚΑΔ που υπάγεται αυτή η δραστηριότητα όπως και άλλες Η/Μ (πέραν των καθαρά μελετητικών) είναι " Δραστηριότητες ηλεκτρολογικών, υδραυλικών και άλλων κατασκευαστικών εγκαταστάσεων "

 

Το έχει κουβεντιάσει κανείς με κάποιον αρμόδιο του ΟΑΕΔ?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε είναι νομίζω σαφής ο οδηγός στο σημείο αυτό και ναι σε αποκλείει. Τώρα αν υπάρχει ελαστικότητα στο συγκεκριμένο σημείο δεν το γνωρίζω. Αν θυμάμαι καλά όμως, κάπου στις προηγούμενες σελίδες θα βρεις ποστ συναδέλφου που απορρίφθηκε για παρόμοιο λόγο.

 

 

Υπάρχει κανείς που πήρε προκαταβολή μετά τον Ιούνιο στην ΑΜΘ?

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εκανα κι εγω την αιτηση μου για το προγραμμα.

Ομως μου ειπαν απο τον τοπικο Οαεδ να ξεκινησω τις εργασιες ΑΜΕΣΑ στο γραφειο μου!

Δηλαδη μου ειπαν πριν την προεγκριση ωστε να ειμαι ετοιμος!

 

Εδω διαβαζω ομως στο φορουμ οτι πρεπει να κοψεις τιμολόγια ΜΕΤΑ την προέγκριση και μάλιστα τους την είπαν οι ελεγκτες του οαεδ.

Εμενα ομως μου ειπαν κατα λεξη:

το γρηγοροτερο δυνατον να φτιαξεις το γραφειο σου.Η προεγκριση μπορει να αργησει,τι σημαινει,οτι εσυ δεν θα φτιαξεις το γραφειο σου?

Link to comment
Share on other sites

bill,

 

όπως γράφω και παραπάνω είναι συχνό το να είναι ελαστικοί οι ελεγκτές στο θέμα των ημερομνιών των τιμολογίων. Έτσι που στο είπαν φαντάζομαι ότι μπορείς να ξεκινήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Διαβαστε ολες τις απαντησεις και φυσικα το πληροφοριακο εντυπο του ΟΑΕΔ...

 

Οι δαπανες υπολογιζονται απο την ημερομηνια εναρξης...

Ουτε απο την ημερομηνια αιτησης , ούτε απο την ημερομηνια προεγκρισης...

 

ΤΕΛΟΣ....

 

Αν ερθει ασχετος ελεγκτης, απλα διαβαστε του το εντυπο...

 

(εμενα ηθελαν τα γιδια 15000Ε δαπανες...δεν διαβασαν οτι απαιτουνται 6000Ε)

Link to comment
Share on other sites

terry,

 

αυτό δεν είναι ακριβές. Ο οδηγός ΔΕΝ διευκρινίζει από ποια ημερομηνία υπολογίζονται οι δαπάνες - μιλάω πάντα για το πρόγραμμα του 09, για το προηγούμενο δεν ξέρω. Αυτό δίνει την δυνατότητα στους ελεγκτές του ΟΑΕΔ να αποφανθούν μόνοι τους ότι πχ θα πρέπει να υπολογιστούν μετά την προέγκριση (κάτι που έχει λογική βάση...). Επειδή με απασχόλησε και μένα το έχω συζητήσει με ελεγκτή του ΟΑΕΔ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.