Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2009 & 2010)


Recommended Posts

myri σ ευχαριστώ.το σίγουρο βέβαια είναι οτι θα έχω πρόβλημα με την εταιρία μου , αφού το 6μηνο κόβω 3 αποδείξεις , αν και προφανώς τα περνάω τα 2500.Υπάρχει κάποια πατέντα σ αυτό?Δηλαδή όποιος συνάδελφος ξεκινάει το γραφείο έχει αφήσει την προηγούμενη του δουλειά?

Και κάτι τελέυταίο.Σε περίπτωση που πάρεις τη βεβαίωση συμμετοχής , αλλα αποφασίσεις να μη συνεχίσεις κάνοντας την αίτηση κλπ , υπάρχουν κάποιες κυρώσεις?

ΕυχΑριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα!

 

Είμαι Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και πρόσφατα αναγνωρίστηκε το πτυχίο μου από τον ΔΟΑΤΑΠ. Δουλεύω ως σύμβουλος επιχειρήσεων πάνω σε τεχνικά θέματα (ελεύθερος επαγγελματίας) αλλά όχι μελέτες οπότε δεν είμαι εγγεγραμμένος στο ΤΕΕ. Ο μόνος λόγος που προχώρησα στην αναγνώριση του πτυχίου μου είναι για τον σκοπό της επιδότησης.

 

Απ'οτι καταλαβαίνω είναι κάποια ΚΑΔ που αποκλείονται από την επιδότηση π.χ. Εργολάβοι.

 

Ξέρει κανείς αν υπάρχει η δυνατότητα να είμαι ελεύθερος επαγγελματίας μηχανικός (BΕng και MSc) με αναγνώριση πτυχίων από ΔΟΑΤΑΠ αλλά μη εγγεγραμμένος στο ΤΕΕ και να πάρω την επιδότηση;

 

Φοβάμαι ότι αν μπλέξω με την εγγραφή μου στο ΤΕΕ θα μου πάρει μήνες και θα χάσω την επιδότηση...

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

το σίγουρο βέβαια είναι οτι θα έχω πρόβλημα με την εταιρία μου , αφού το 6μηνο κόβω 3 αποδείξεις , αν και προφανώς τα περνάω τα 2500.Υπάρχει κάποια πατέντα σ αυτό?Δηλαδή όποιος συνάδελφος ξεκινάει το γραφείο έχει αφήσει την προηγούμενη του δουλειά?

θα εξηγούσα το θέμα στην εταιρία και θα της ζητούσα να κόψω κάποιες αποδείξεις απευθείας σε πελάτες

 

δήλ να μην κόβεις αποδείξεις μόνο στην εταιρία αλλά και σε πελάτες της

(εξαρτάται βέβαια και από την εταιρία)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι πολύ πιθανόν όμως να χει πρόβλημα η εταιρία , αφού δε θα μπορεί να διακαιολογήσει κάποια έξοδα της ? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει εναρξη στο σπιτι, απο τον ΟΑΕΔ μου ειπαν οτι τα βηματα που πρεπει να κανω ειναι τα εξης:

 

1) Ενοικιαση γραφειου

2) Μεταβολη εδρας στην εφορια

3) Αιτηση για το προγραμμα

 

Αν αυτα ειναι τα σωστα βηματα, τι γινεται σε περιπτωση που σε αυτες τις 1-2 μερες καλυφθουν οι θεσεις; (σχετικα απιθανο βεβαια...). Πως μπορω να εξασφαλιστω;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να είσαι σίγουρος. Αυτά είναι τα βήματα.

Πέρνεις ένα ρίσκο και βλέπεις. Βέβαια αν τηρείς τις προδιαγραφές δεν υπάρχει περίπτωση να μην σε εγκρίνουν. Τώρα να καλυφθούν οι θέσεις δε νομίζω. Ασε που πρώτα από όλα πέρνεις μια βεβαίωση συμμετοχής από τον τοπικό ΟΑΕΔ. Μήπως αυτή η βεβαίωση σου εξασφαλίζει τη θέση?

Link to comment
Share on other sites

@NRG και εγω αυτο εκανα, νοικιασα ενα χωρο για γραφειο, αλλαξα την εδρα και εκανα την αιτηση. βρες ενα μικρο γραφειο με λιγα λεφτα και αν σε εγκρινουν και θες πας σε μεγαλυτερο, ουτως η αλλως μεχρι να ερθουν για ελεγχο μπορεις να μην παρεις τπτ για το γραφειο, απλα μολισ σου πουνε οτι ερχονται θα πρεπει να τα κανεις ολα πολυ γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.