Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2009 & 2010)


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1)Στις απαιτήσεις για ένταξη του προγράμματος λέει ολοκληρωμένες στρατιωτικές υποχρεώσεις. Δεδομένου ότι υπάρχουν ακόμα θέσεις και ότι η προέγκριση και έγκριση γίνεται μετά από 1 μήνα τουλάχιστον μπορώ να κάνω αίτηση 30 μέρες πριν την απόλυσή μου?

 

2) Ο χώρος που θα είναι η έδρα πρέπει να έχει αποκλειστικά γραφείο? Ή μπορεί να είναι και χώρος με χρήση κατοικία (π.χ. γκαρσονιέρα) κατάλληλα διαμορφωμένος?

Link to comment
Share on other sites

Από 19/9 η αίτησή μου,και σήμερα ήρθε η προέγκριση!

Εύχομαι καλά αποτελέσματα και στους υπόλοιπους...

Θα ήθελα από παιδιά που ήδη έχουν ενταχθεί στο πρόγραμμα,συμβουλές για το τι πράγματα θα μπορούσα να αγοράσω χωρίς να υπάρξει πρόβλημα από τους ελεγκτές(πχ GPS γιατί πρέπει να πηγαίνω για αυτοψίες ας πούμε).

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

Μια ερώτηση σχετικά με τα διαδικαστικά για την είσπραξη της α' δοσης από κάποιον παλαιότερο που το έχει κάνει ήδη.

Έχω εισπράξει την προκαταβολή και από αύριο ξεκινά η προθεσμία για να υποβάλλω τα χαρτιά για την α΄δόση.

Πέρα από τα χαρτιά αυτά και την φωτοτυπία του βιβλίου εσόδων-εξόδων μου ξέρει κανείς αν απαιτήτει και έλεγχος στο γραφείο μου ή κάποια άλλη extra διαδικασία?

Θα τους ρωτήσω και τους ίδιους αλλά ήθελα και την γνώμη κάποιου που έχει περάσει από αυτό το στάδιο.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Συν-δικαιούχε antigonyp,θα πας στον Οαεδ έχοντας μαζί σου:

1)Βιβλίο εσόδων-εξόδων (πρωτότυπο και φωτοτυπία)

2)Τιμολόγιο(αυτό που είχες χρησιμοποιήσει και για την προκαταβολή)

3)Σφραγίδα

Κανονικά πριν τη είσπραξη κάθε δόσης θα πρέπει να έχει προηγηθεί επιτόπιος έλεγχος από υπάλληλο του ΟΑΕΔ προκειμένου να διαπιστωθεί η εύρυθμη λειτουργία του Γραφείου σου.Σε εμένα τουλάχιστον έτσι έγινε.

Πρόσφατα υπέβαλα τα δικαιολογητικά για την είσπραξη της β' δόσης.Αυτή τη φορά μου ζητήθηκε επιπλέον ασφαλιστική ενημερότητα από το ΙΚΑ περί μη οφειλών,κάτι που μου είχε ζητηθεί και κατά την υποβολή δικαιολογητικών για την είσπραξη της προκαταβολής.Ενδεχομένως να απαιτούνται πρόσθετα δικαιολογητικά τα οποία όμως ο ΟΑΕΔ να μπορεί να τα έχει στη διάθεσή του υπηρεσιακά(πχ φορολογική ενημερότητα)

Για κάποια extra διαδικασία δεν γνωρίζω.Αυτά

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

Μια ερώτηση σχετικά με τα διαδικαστικά για την είσπραξη της α' δοσης από κάποιον παλαιότερο που το έχει κάνει ήδη.

Έχω εισπράξει την προκαταβολή και από αύριο ξεκινά η προθεσμία για να υποβάλλω τα χαρτιά για την α΄δόση.

Πέρα από τα χαρτιά αυτά και την φωτοτυπία του βιβλίου εσόδων-εξόδων μου ξέρει κανείς αν απαιτήτει και έλεγχος στο γραφείο μου ή κάποια άλλη extra διαδικασία?

Θα τους ρωτήσω και τους ίδιους αλλά ήθελα και την γνώμη κάποιου που έχει περάσει από αυτό το στάδιο.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Σίγουρα απαιτείται έλεγχος. Λογικά θα έπρεπε να είχαν έρθει πριν ξεκινήσει η προθεσμία για την υποβολή των δικαιολογητικών. Γιατί δεν τους πήρες κανενα τηλ. να δεις τι γίνεται? Έτσι σε καθυστερούν στην είσπραξη των χρημάτων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.