Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2009 & 2010)


Recommended Posts

Εγώ είχα γράψει 2-3 γραμμές ότι π.χ. κύρια δραστηριότητα του γραφείου θα είναι η εκπόνηση μελετών, επίβλεψη κατσκευών.Νομίζω ότι είναι καθαρά τυπικό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στην ηλεκτρονική αίτηση στο πεδίο 'επιχειρηματικό σχέδιο' βάζουμε τα μεγαλεπίβολα σχέδιά μας? Ή γενικά κάποιες εργασίες με τις οποίες ασχολούμαστε? Αν και δεν έχει αστερίσκο το συγκεκριμένο πεδίο μου είπε η υπεύθυνη απαραίτητα να συμπληρωθεί.

 

Εγώ δεν το είχα συμπληρώσει καθόλου, δεν είχα πρόβλημα, αλλά επειδή ως γνωστόν αυτά πάνε κατά το δοκούν του κάθε παραρτήματος ΟΑΕΔ, κάνε όπως σε συμβούλεψε η εν λόγω υπεύθυνη... Γενικά υπηρεσίες τις οποίες θα αναλαμβάνει το γραφείο σου..τώρα αν εχεις και απο τα μεγαλεπίβολα που λες, γράψ'τα και αυτά... πχ...σκοπεύω να γίνω ο νεος Καλατράβα γι'αυτο προσέξτε

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταλάβει...μετά τα πρώτα 5000 τι κάνουμε?Απλά κάποια στιγμή θα περάσουν να μας ελέγξουν ξαφνικά? Οι πρώτοι έξι μήνες μετρούν από την ημερομηνία έγκρισης?

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που μπαίνεις σε προέγκριση πρέπει να ξεκινήσεις να ετοιμάζεις το χώρο σου. Μέσα σε ένα μήνα περίπου θα έρθουν για έλεγχο. Τότε πρέπει να τους παρουσιάσεις τιμολόγια αξίας 6000 ευρώ με ΦΠΑ. Από την ημερομηνία της έναρξης ξεκινάει και το πρώτο εξάμηνο.

Προσπάθησε να διαβάσεις όλο το θέμα από την αρχή. Θα σε βοηθήσει αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

κατά την ηλεκτρονική υποβολή της αίτησης, το τελευτείο πεδίο, το οποίο είναι και υποχρεωτικό γιατί εγώ το βλέπω ανενεργό ?

έχει συμβεί σε κανέναν και τι μπορεί να σημαίνει αυτό? μήπως ότι έχει κλέισει το πρόγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

....... Μέσα σε ένα μήνα περίπου θα έρθουν για έλεγχο. Τότε πρέπει να τους παρουσιάσεις τιμολόγια αξίας 6000 ευρώ με ΦΠΑ. ...............

 

 

Τα τιμολόγια αυτά από ποια ημερομηνία? Από την ημέρα έναρξης εργασιών σε ανεξάρτητο χώρο(γραφείο) ή από την ημέρα μεταβολής έδρας από το σπίτι σε γραφείο, σωστά? Δε νομίζω να παίζει ρόλο η ημερομηνία υποβολής ηλεκτρ. αίτησης ή η προέγκριση!

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι είναι από την ημερομηνία της προέγκρισης και μετά. Μπορεί να κάνω λάθος σε αυτό. Ένα τηλέφωνο στον τοπικό ΟΑΕΔ θα σου λύσει την απορία.

Αν μάθεις κάτι ενημέρωσέ μας.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα βαριεστε να διαβασετε....Σε αυτο το θεμα, στις 69 σελιδες μπορει να εχει απαντηθει και 30 φορες αυτο που ρωτατε...

 

Τα τιμολογια μετρανε απο την ημερομηνια εναρξης στην εφορια....

 

Αν δεν ειστε σιγουροι μην απαντατε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.