Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2009 & 2010)


Recommended Posts

Εάν έχεις στο όνομα σου αυτοκίνητο ή σπίτι πρέπει να υποβάλλεις φορολογική δήλωση άσχετα με το αν εργαζεσαι ή όχι.Υπάρχου κ άλλοι λόγοι που έισαι υπόχρεος υποβολής ,τους γράφει στην υπεύθυνη δήλωση αλλά δεν τους θυμάμαι τώρα.

Τέλοσπάντων, αν οι ελεγκτές είναι τυπικοί θα το ζητήσουν σίγουρα. αρα καλό είναι να το έχεις .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προλαβαίνει κανείς πλέον να κάνει αίτηση για το πρόγραμμα "νέοι επιστήμονες" μιας και λήγει τέλη Δεκέμβρη η ισχύουσα προκύρηξη; Ή το ρισκάρει να ανοίξει το γραφείο, να τρέχει το νοίκι, να μην προλάβει να μπει στο πρόγραμμα του 2010 και μετά να περιμένει πότε και άν θα βγεί update για 2011? Τί πιστεύετε; Εγώ ακόμα περιμένω την άδεια εργασίας από το ΤΕΕ για να ξεκινήσω τη διαδικασία αλλά όσο καθυστερεί , τόσο περισσότερο με ζώνουν τα φίδια!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν έχω τίποτα στο όνομά μου γι αυτό και δεν έκανα ποτέ δήλωση. Για καλό και για κακό θα πάω αύριο στη εφορία να πάρω αυτή την υπεύθυνη δήλωση. Ευαχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Προλαβαίνει κανείς πλέον να κάνει αίτηση για το πρόγραμμα "νέοι επιστήμονες" μιας και λήγει τέλη Δεκέμβρη η ισχύουσα προκύρηξη; Ή το ρισκάρει να ανοίξει το γραφείο, να τρέχει το νοίκι, να μην προλάβει να μπει στο πρόγραμμα του 2010 και μετά να περιμένει πότε και άν θα βγεί update για 2011? Τί πιστεύετε; Εγώ ακόμα περιμένω την άδεια εργασίας από το ΤΕΕ για να ξεκινήσω τη διαδικασία αλλά όσο καθυστερεί , τόσο περισσότερο με ζώνουν τα φίδια!

 

Απο που προκυπτει οτι τελειωνει τελος Δεκεμβρη το προγραμμα; Νομιζω πως κανεις λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν έχω τίποτα στο όνομά μου γι αυτό και δεν έκανα ποτέ δήλωση. Για καλό και για κακό θα πάω αύριο στη εφορία να πάρω αυτή την υπεύθυνη δήλωση. Ευαχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

 

Και στη δική μου περίπτωση αυτην τη δήλωση ζήτησαν, θα πας στο εισοδημα, και θα τους ζητησεις τη δηλωση οτι δεν εισαι υποχρεος για το ετος 2009, οπως λεει και ο συναδελφος teob. Θα τη συμπληρωσεις 2 φορες, ενα αντιγραφο θα κρατησει ο υπαλληλος και το αλλο θα στο δωσει σφραγισμενο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. 'Εχω κάνει αίτηση για το πρόγραμμα 2009 ΄Β κύκλος απο τις 17/8 στο υποκατάστημα Δάφνης και είναι σε κατάσταση "Επεξεργασία". Επειδή έχουν περάσει 3 μήνες...μήπως να ανησυχώ?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

στην σελιδα του οαεδ γραφει οτι η αιτηση είναι υπο επεξεργασια ,

πως ξεκιναει το επόμενο σταδιο της προεγκρισης και τι γίνεται τοτε?

με ενημερώνουν ή πρεπει να επικοινωνησω εγω μαζι τους?

Link to comment
Share on other sites

Ενημερώνεσαι από το site κι έπειτα τους παίρνεις τηλέφωνο. Στην περίπτωση μου, εγώ πρώτος το ανακάλυψα από εκεί και έπειτα τους πήρα τηλέφωνο και μου το επιβεβαίωσαν.

Link to comment
Share on other sites

μάλλον και με μενα το ίδιο έγινε

τώρα είδα ότι γραφει προέγκριση στο site αλλά δε με πηρε τηλεφωνο κανεις οπότε και αρχιζω να αμφιβάλλω...

άρα αυριο θα επικοινωνησω μαζι τους

Link to comment
Share on other sites

Έκανα αίτηση την 5/11 και προεγκρίθηκα. Τους πήρα τηλέφωνο και μου είπαν να περάσω από εκεί με όλα τα δικαιολογητικά. Τα δικαιολογητικά είναι εκκαθαριστική δήλωση βεβαίωση εκπλήρωσης στρατιωτικών υποχρεώσεων κλπ? Από το χώρο θα έρθουν αργότερα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.