Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2009 & 2010)


Recommended Posts

Απο τη στιγμή που οι μήνες τους οποίους είσαι εγγεγραμμένος στο ΤΣΜΕΔΕ μετράνε σαν προϋπηρεσία για το δημοσιο, άσχετα απο το αν εργάζεσαι αυτους τους μηνες ή οχι, θεωρώ δίκαιο που ο ΟΑΕΔ δε μας δινει κάρτα ανεργίας. Αν δεν μετρούσαν, θα είχαμε και κάρτα ανεργίας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα συνάδελφοι. Έχω πάρει την προκαταβολή και σε 1,5 μήνα λήγει το 1ο εξάμηνο όμως δεν έχουν έρθει ακόμα για έλεγχο. Υπάρχει περίπτωση να ήρθαν σε ώρα που έλειπα και να μην έχω ειδοποιηθεί ? (είχα διαβάσει σε πιο παλιό ποστ ότι σου αφήνουν χαρτάκι αν δε σε βρουν, ισχύει ?).

 

Επίσης επειδή ο καιρός πλησιάζει, να τους ενοχλήσω εγώ και να τους πω να έρθουν για έλεγχο για να μη μου καθυστερήσει η 1η δόση ? Έχω αγχωθεί λίγο με το θέμα . . .

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι. Μου είπαν από τον τοπικό οαεδ να κάνω μόνο ηλεκτρονική αίτηση και ότι τη βεβαίωση συμμετοχής θα μου τη δώσουν κάποια στιγμή μετά την προέγκριση αλλά στην προκήρυξη λέει ότι η βεβαίωση συμμετοχής προηγείται της ηλεκτρονικής αίτησης. Εκτός από την ηλεκτρονική αίτηση πρέπει να γίνει και γραπτή αίτηση;

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις μία αίτηση χειρόγραφη και σου δίνουν αριθμό πρωτοκόλλου. Μετά μπορείς να κάνεις την ηλεκτρονική αίτηση. Έτσι έγινε τουλάχιστον στην περίπτωσή μου. Βέβαια ο αριθμός πρωτοκόλλου και η βεβαίωση δε μου χρειάστηκαν πουθενά προς το παρόν...

Link to comment
Share on other sites

Πώς τυχαίνει κάθε φορά όλες η απορίες να εμφανίζονται Σαββατοκύριακο? Την Τρίτη έρχονται γα έλεγχο. Διάβασα ότι πρέπει να τους δείξω και εκκαθαριστικό του έτους της έναρξης ή θεωρημένο αντίγραφο της φορολογικής δήλωσης (Ε1). Εγώ έκανα έναρξη στις 15/09/2010. Δεν έχω εκκαθαριστικό ούτε φορολογική δήλωση (ούτε καν μηδενική). Τι πρέπει να κάνω? Αν μπρορέσει να με βοηθήσει κάποιος, γιατί μέχρι την Δευτέρα που ανοίγει ο ΟΑΕΔ δεν ξέρω αν θα αντέξω.

Link to comment
Share on other sites

Θα πας στην εφορία και θα συμπληρώσεις μια υπεύθυνη δήλωση ότι δεν έχεις υποβάλλει φορολογική δήλωση.Την έχουν προσυμπληρωμένη και απλά επιλέγεις τους λόγους για τους οποίους δεν είσαι υπόχρεος υποβολής φορολογικής δήλωσης.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τι υποχρεως φορολογικης δηλωσης ρε παιδια..

 

Αφου λεει εναρξη πριν 1.5 μηνα...ποτε να κανει δηλωση????

 

Μην μπλεκετε με τα απλα, οι ελεκτες δεν ειναι και σαΐνια αλλα δεν ειναι και τουβλα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.