Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2009 & 2010)


Recommended Posts

Οι δημοσιευσης περι αλλαγης εδρας μεταφερθηκαν εδω:

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=10626

 

Σας παρακαλω να μεινετε στο θεμα, οτι θελετε να συζητατε υπαρχουν αναλογα θεματα. Χρησιμοποιηστε την αναζητηση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μια ερώτηση.

Θέλω να κανω ετοιση για ν αμπω στο πρόγραμμα αλλα πρόκειται να ανοιξω γραφείο με εναν αλλο μηχανικό που δέν μπορει να μπει στο προγραμμα. Θα έχω καποι πρόβλημα?

Τα βιβλία της επιχείρησης θα είναι μονο στο όνομά μου ή αν είναι και στους δύο δεν υπάρχει πρόβλημα? Το ενοίκιο και λοιιπά εξοδα οπως γραφεία βαψίματα, εκτυπωτές, θα μου τα δικαιολογήσουν για το πρόγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθαν για έλεγχο 5 λεπτά αφού είχα φύγει. Εχουμε ορίσει συγκεκριμένη μέρα κι εκείνοι μου ήρθαν άλλη για έλεγχο. Τι γίνεται σε αυτή τη περίπτωση;;;

Link to comment
Share on other sites

Μιλάω για τον απροειδοποίητο έλεγχο στο εξάμηνο. Τελικά το έλυσα το θέμα, τους είπα να μη ξαναρθούν εκτός της μέρας που έχουμε ορίσει, άσχετα αν είμαι και τις άλλες μέρες εκεί!

Link to comment
Share on other sites

Eγω ειχα ορισει απογευματινες ωρες. Οι υπαλληλοι εκαναν τον πρωι την "γυρα" και με πηραν ευγενεστατοι, αν ειμαι στο γραφειο να περασουν... Οποτε ολα καλα....

Link to comment
Share on other sites

2) Ο χώρος που θα είναι η έδρα πρέπει να έχει αποκλειστικά γραφείο? Ή μπορεί να είναι και χώρος με χρήση κατοικία (π.χ. γκαρσονιέρα) κατάλληλα διαμορφωμένος?

 

Πρέπει να είναι επαγγελματικός χώρος που δεν χρησιμοποιείται σαν κατοικία. Δεν πρεπει να έχει μέσα κρεβάτια , ντουλάπες με ρουχα και τα συναφή. Δεν πρεπει να υπαρχουν αναγνωριστικα που να δηλωνουν οτι κατοικειται. Εναν χωρο που κατοικειται, οσο και να τον προσεξεις, οι ελεγκτες θα τον καταλαβουν.

Link to comment
Share on other sites

Και κατοικια που ειναι διμορφωμενη ως γραφειο εινια μια χαρα...

Δεν ενδιαφερει κανεναν η χρηση που εχει οριστει στην ΟΑ

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς.

 

Εγω αναφερόμουν στην ουσιαστική χρήση του χώρου, οταν ειπα οτι αν καποιος μενει μεσα, οι ελεγκτες θα καταλαβουν οτι ο υποψηφιος εβαλε το σπιτι του σαν εδρα. Η χρηση με την οποια ειναι δηλωμενος ο χωρος στην οικοδομικη αδεια δεν ενδιαφερει τους ελεγκτες ουτε δικαιουνται να τον ζητησουν συμφωνα με την προκήρυξη του ΟΑΕΔ.

Link to comment
Share on other sites

Στην ηλεκτρονική αίτηση στο πεδίο 'επιχειρηματικό σχέδιο' βάζουμε τα μεγαλεπίβολα σχέδιά μας? Ή γενικά κάποιες εργασίες με τις οποίες ασχολούμαστε? Αν και δεν έχει αστερίσκο το συγκεκριμένο πεδίο μου είπε η υπεύθυνη απαραίτητα να συμπληρωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.