Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έναρξη Επαγγέλματος Μηχανικού - Απορία/ες


Leonardo

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 186
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μια ερωτηση κι απο μένα, περι έναρξης.

 

Πάω σήμερα στην Α'Περιστεριου ΔΟΥ, μέ σφραγίδα, βιβλια, μπλοκ ολα τα δικαιολογητικα που φαινονται στις γνωστες λιστες που βρίσκουμε με μια απλη αναζητηση.

 

Εχω συμπληρώσει τους ΚΑΔ μου στο Μ2 "κυριος", και μετα απο μισαωρη αναμονη παω στο γκισε. Δινω τα χαρτιά, τα κοιταει τα ξανακοιτάει, και μου λεει οτι πρεπει να παω στον ΟΑΕΕ. Της εξηγω οτι ειμαι νεος μηχανικός, κανω πρώτη φορά έναρξη και οτι εχω ταμειο το ΤΣΜΕΔΕ. Δεν θα κανω εμποριο, τι να το κανω το ΟΑΕΕ; Παιρνει τηλ στον ΟΑΕΕ, μιλαει εκει με καποιον, και της λεει πρεπει να παω απο κει με το χαρτι του ΤΣΜΕΔΕ.

 

Τεσπα, παω στον ΟΑΕΕ, και μου λενε οι υπαλληλοι οτι δεν εχω δουλεια σε αυτους, αφου για το καθαρο επαγγελμα του μηχανικου μελετητη αρκει το χαρτι του Τσμεδε.

 

Μιλαω μετα με τον προισταμενο, με τον οποιο μίλησε η εφοριακος στο τηλεφωνο, και μου λεει οτι πρεπει να παω στο ΕΤΑΑ-Τσμεδε να παρω βεβαιωση που να λεει οτι κανω εναρξη, με εδρα κλπ. Η βεβαίωση του τσμεδε αυτη δεν κανει, ειναι μονο για θεωρηση βιβλιων, οχι για εναρξη. Μα γραφει για καθε νομιμη χρηση του λεω. Οχι. Θελει άλλο.

 

Τους εξηγω οτι μεχρι και πριν 2 μήνες, μια φιλη μου εκανε εναρξη απλως με τα χαρτιά ενημερότητας απο ΤΕΕ και Τσμεδε οτι δεν χρωσταει.

 

Τιποτα. Επιμενει οτι χρειαζομαι αυτο το χαρτι.

 

Παιζει κατι τετοιο; Δινει τέτοια βεβαίωση το ΤΣΜΕΔΕ?

 

Thanx

Link to comment
Share on other sites

Παιζει κατι τετοιο; Δινει τέτοια βεβαίωση το ΤΣΜΕΔΕ?

 

Thanx

 

Δεν παίζει κάτι τέτοιο..

Γενάρη έκανα έναρξη στα Χανιά, δεν ζητήθηκε κάτι τέτοιο, και μάλλον δεν υπάρχει κιόλας.

 

Πάρε ένα τηλέφωνο στο ΤΣΜΕΔΕ να ρωτήσεις καλού κακού

 

Που έκανες έναρξη (τι δήλωσες σαν έδρα; )

 

Εγώ για αρχή είχα βάλει τότε υπεύθυνη δήλωση της μητέρας μου ότι "μου παραχωρεί τμήμα 26 τμ της οικίας της για άσκηση του επαγγέλματος"

 

Πάντως αν θες τη γνώμη μου δώσε τα σε έναν λογιστή να ξεμπερδέψεις.

Δεν μας φτάνει η υπόλοιπη γραφειοκρατεία σε πολεοδομίες κτλ, τουλάχιστον ότι μπορείς να γλυτώσεις κάνε το..

 

Άντε, καλή αρχή και κουράγιο!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!Μια μικρή ερωτησούλα:DΈχω πάρει και σφραγίσει το μπλοκάκι ΑΠΥ αλλά πρέπει να σφραγίσω ΚΑΙ το βιβλίο εσόδων εξόδων ή αρκεί να το αριθμήσω μόνο?Γιατί δεν έχει και χώρο:( , η σφραγίδα είναι μεγάλη;)....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

1.τελικά ποιά στοιχεία γιά σφράγισμα πρέπει να έχεις μαζί ;

2.έχω ψιλομπερδευτεί με διάφορα πού έχω διαβάσει κυρίως με το τιμολόγιο αν πρέπει να είναι θεωρημένο ή αθεώρητο ή αν μπορείς να έχεις και τα δύο

3.αν έχω δηλώσει καδ 71120000 και 43200000 μήπως πάρω και κανένα φωτοβολταικό με τα υλικά τι πρεπει να έχω θεωρήσει;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.