Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκτός σχεδίου δόμηση στη Χαλκιδική


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 219
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ το ΓΠΣ το είδα. Ψάχνω όμως για αρτιότητες και όρους δόμησης. Έχει γίνει κάποια πολεοδομική μελέτη ή χτίζει ως προϋφιστάμενος του '23

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα συνάδελφοι. Ένας πελάτης μου θέλει να αγοράσει ένα αγροτεμάχιο στην περιοχή "Μετόχι Λαύρας" στην Τοπική Κοινότητα Αθύτου στο Δήμο Κασσάνδρας, οπότε πρέπει να ελέγξω αν είναι άρτιο και οικοδομήσιμο για κατοικία. Το αγροτεμάχιο είναι 4.400 τ.μ., έχει πρόσωπο σε αγροτικό δρόμο 52 μέτρα και μέσο βάθος 85 μέτρα. Έχω στα χέρια μου πράξη χαρακτηρισμού από το δασαρχείο. Επίσης είναι τεμάχιο το οποίο δημιουργήθηκε από μεγαλύτερο κληροτεμάχιο του 1934 και απέχει πάνω από 2.000 μέτρα από τη θάλασσα. Την περιοχή δεν τη γνωρίζω καθόλου, μιας και δεν είμαι από εκεί. Τι πρέπει να προσέξω/ελέγξω πέραν του ΦΕΚ 180 ΑΑΠ/04-06-2014 ? Υπάρχουν πχ ΖΟΕ στην περιοχή που να απαγορεύουν πχ κάποια χρήση γης (συγκεκριμένα κατοικίας) κτλ; Υπάρχουν κάποιες περιοχές εκεί κοντά που να είναι επίφοβες όσον αφορά την αρχαιολογία; Δυστυχώς από την πολεοδομία δεν υπήρχε διάθεση για πληροφορίες τηλεφωνικώς.

Σας ευχαριστώ.

Edited by K-Man
Link to comment
Share on other sites

στο ΑΑΠ 180

εχει   τις  "επιφοβες"   περιοχες

 

και για την Αθυτο εχει..

 

 τι λεει η πραξη χαρακτηρισμου  και πότε εγινε?

Πότε εγινε  το συμβολαιο   και τι λεει το τοπογραφικό του??

 

[μηπως θα επρεπε να συνεργαστεις με καποιον "τοπικο"]??

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Αυτό σκέφτομαι και εγώ dimitris GM. Κάποιον τοπικό μηχανικό, γιατί από τη γρήγορη ανάγνωση που έκανα στο ΑΑΠ 180, χάθηκα και από τους χάρτες που έχει δεν έβγαλα άκρη, μιας και έχει αδόμητες ζώνες, κάποιες άλλες ζώνες λένε για μέγιστη δόμηση 150 τμ αντί για τον γενικό κανόνα εκτός σχεδίου των 200 τμ κτλ.

Η πράξη χαρακτηρισμού έγινε την 15-10-2015 και χαρακτηρίζει το τεμάχιο ως Μη Δασικού χαρακτήρα και τώρα αλλά και το 1945. Συμβόλαιο δεν υπάρχει αλλά υπάρχει δικαστική απόφαση από το ειρηνοδικείο Κασσάνδρας του 2008, η οποία και κάνει το τεμάχιο που μας ενδιαφέρει διαιρετό τμήμα ανεξάρτητο από μεγαλύτερο κληροτεμάχιο του 1934. Δηλαδή από αυτή την οπτική γωνία είμαι καλυμμένος.

Το τοπογραφικό είναι πρόσφατο (Αυγουστος 2015) και χρησιμοποιήθηκε για την πράξη χαρακτηρισμού. Αναφέρει ότι είναι άρτιο και οικοδομήσιμο ως προς το εμβαδον και τις διαστάσεις και ότι είναι εκτός σχεδίου, εκτός ζώνης, σε περιοχή χωρίς κτηματολόγιο, εντός ΓΠΣ σε ζώνη λοιπής γεωργικής γης και ότι απέχει 2010 μ. απο τη θάλασσα και 1870 μ. από τον οικισμό της Αφύτου.

Με βάση αυτά που αναγράφονται οκ είναι οικοδομήσιμο αλλά καλό είναι να το διπλοελέγξω μιας και το συνάδελφο που το υπέγραψε δεν τον γνωρίζω καθόλου κτλ κτλ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι, όσον αφορά στο ύψος της περίφραξης στα εκτός σχεδίου και εκτός ζώνης στη Χαλκιδική και συγκεκριμένα στα Μουδανιά, ισχύει το 2,5μ του 85 (φεκ 270δ) ή το 1,5 του Π.Δ. χαλκιδικής?

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα,

έχω αγροτεμάχιο εμβαδού Ε=2.220τ.μ. στην εντός ζώνης περιοχής της Μεγάλης Παναγίας.

Σύμφωνα με το ΓΠΣ Παναγίας ΦΕΚ 420ΑΑΠ/2007 είμαι σε ΠΕΠ Δάσους και Δασικών εκτάσεων όπου 

απαγορεύεται η δόμηση εκτός από τ αγροτεμάχια τα οποία δεν είναι δασικού χαρακτήρα όπως και συμβαίνει στη συγκεκριμένη περίπτωση.

Για αυτές τις περιπτώσεις αναφέρεται πως η δόμηση γίνεται υπό κάποιους όρους,ένας από τους οποίους είναι και ο εξής:

  1. Κατώτατο όριο κατάτμησης και αρτιότητας 6στρ!

Από τη στιγμή που δεν αναφέρει ούτε στις γενικές διατάξεις ούτε και πουθενά αλλού τίποτα άλλο επεξηγηματικό,σημαίνει πως ακόμα 

και αυτά που ήταν άρτια κατά τη μέρα έκδοσης του ΦΕΚ αλλά σήμερα δεν έχουν τουλάχιστον 6 στρέμματα δεν είναι άρτια?

Υποσημείωση πως και η τοπική Υ.ΔΟΜ. υποστηρίζει το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.