Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάτμηση οικοπέδου: Πρίν ή μετά την έκδοση οικοδομικής άδειας;


Recommended Posts

On 6/6/2018 at 3:16 PM, dimitris GM said:

εχεις το συμβολαιο ...αναφερεται σε  τοπογραφικο και εχει και την δηλωση του 651

για το αρτιο και οικοδομησιμο

ποιο ηταν  το οριο κατατμησης στον οικισμο  το 1998?

ηταν νομιμη η κατατμηση?

Επανέρχομαι γιατί ακόμα δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Όποιος, συνάδελφος ή μη, μπορεί να βοηθήσει τον ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Το όριο ήταν 300τ.μ. με πρόσωπο 14μ, τα δυο τμήματα ήταν ΟΚ. για αυτό είπα οτι νομίζω ήταν νόμιμη.

Το ερώτημα μου πλέον είναι το εξής.

Είναι νόμιμη η κατάτμηση όταν υπάρχει οικοδομική άδεια που αφορά το ενιαίο οικόπεδο; και αν ναι η οικοδομική άδεια παραμένει νόμιμη μετά την κατάτμηση;

Και τι γίνετε που στην περίπτωση που η κατασκευή είχε ξεκινήσει πριν την κατάτμηση (έχω κάποια τιμολόγια για να τσεκάρω αν ισχύει κάτι τέτοιο) και αυτο δεν αναφέρεται στο συμβόλαιο; επηρεάζει κάπως τη νομιμότητα του συμβολαίου; 

Αν δεν μπορώ να πάρω απάντηση σε αυτά είναι καλύτερα να συμβουλευτώ δικηγόρο ή συμβολαιογράφο τι πιστεύεται; 

Ευχαριστώ.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εχω οικόπεδο στο οποίο εχει εκδοθεί αδεια το 95 για αγροτική αποθήκη 300μ2 .

Στην οικοδομική άδεια το εμβαδον του οικοπέδου τότε που η περιοχή ήταν οικισμός είναι 2400μ2.

Κατοπιν η περιοχή εντάχθηκε σε σχέδιο πόλεως και κυρώθηκε πράξη εφαρμογής το 2002. 

Το εμβαδόν του οικοπέδου κατόπιν π.ε είναι 1800μ2, ενώ το όριο αρτιότητας είναι 300μ2. Ο σ.δ είναι 0,80 και ο σ.κ 0,6.

Ο ιδιοκτήτης θέλει να το κόψει σε 3 οικόπεδα 1 με εμβαδόν 1000μ2 στο οποίο θα βρίσκεται η αποθήκη και 2 των 400μ2. 

Στο τοπογραφικό έκοψα τα οικόπεδα ως τα ζήτησε τηρώντας το Δ ώστε η αποθήκη να βρίσκεται σε σύννομη θέση κλπ.

Στην βεβαίωση που καλούμε να δώσω ώστε να γίνει η κατάτμηση και κατόπιν η μεταβίβαση (η αποθήκη παίρνει βεβαίωση καθώς εχει μόνον παραβάσεις κατηγορίας 3)

θα θεωρήσω ότι έχω ή οτι δεν έχω ο.α βάσει Παραρτήματος λόγω μεταγενέστερης κατάτμησης?  

 

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω θα δώσεις 3 βεβαιώσεις για τα νέα κατατμημένα που θα δημιουργηθούν. Θεωρώ πως πρέπει να επιλέξεις "χωρίς άδεια" (χωρίς φυσικά αυτό να σημαίνει οτι η αποθήκη θα θεωρηθεί αυθαίρετη εφόσον είναι σύμφωνη με την αρχική άδεια)

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που δεν έχει επέλθει κατάτμηση (κατά το χρόνο σύνταξης του τ.δ.) θα εκδοθεί μία βεβαίωση για το όλο ακίνητο (και προφανώς, με άδεια).

Επειδή όμως ο υποθηκοφύλακας έχει τον τελευταίο λόγο, ας συνεννοηθεί μαζί του ο συμβ/φος

edit

αυτή ακριβώς η πορεία (1 βεβαίωση) ακολουθήθηκε για πρόσφατη κατάτμηση που έκανα

Edited by tetris
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε για μία βεβαίωση στο όλο τότε συμφωνώ στο "με άδεια"

Απλώς νομίζω πως η δημιουργία 3 νέων εμπράγματων δικαιωμάτων θα απαιτήσει 3 βεβαιώσεις για τα νέα. Δεν επιμένω, μπορεί να κάνω λάθος

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ και τους 2. Ολα ξεκινούν απο την αστοχότατη παρατήρηση στο παράρτημα! Διότι μπορούσε πολύ απλά

αντι να μιλάει γενικά και αόριστα περι κατατμήσεων να συγκεκριμενοποιεί το τι και ποιός ακριβώς. Δλδ ποιός ο

λόγος τώρα να γίνεται τέτοια συζήτηση όταν μιλάμε για ακίνητο με οικοδομική άδεια στην οποία η κατάτμηση 

είναι ορθή καθώς δε δημιουργούνται θέματα ανομίας κατόπιν αυτής γιατί η υπάρχουσα οικοδομή σήμερα που γίνεται

η κατάτμηση θα βρίσκεται σε σύννομη θέση και σε οικόεδο 1000τ.μ στο οποίο θα υπάρχει περιθώριο για άλλα 500τ.μ δόμηση.

Αν τώρα το έκοβε όταν ήταν ακόμη οικισμός και χρησιμοποίησε παρέκκλιση κλπ ώστε να χτίσει 300τμ θα είχε θέμα η κατάτμηση.

Ως προς τον αριθμό των βεβαιώσεων: Νομίζω και εγώ οτι θα ζητηθούν 3.

Link to comment
Share on other sites

να επισημανω οτι:

- η κατατμηση δεν γινεται με "μονομερη" πραξη, αλλα με μεταβιβαση  η δε βεβαιωση νομιμοτητας αφορα μονον το μεταβιβαζομενο.

- Λογικο ειναι οτι, αφου ειναι εντος σχεδιου, θα πρεπει να υπαρχει βεβαιωση οτι το πωλουμενο ειναι αρτιο και οικοδομησιμο, όπως και το εναπομενον.

 

Εδω, καπου δεν το βλεπω καλα

δλδ, ηταν ενας οικισμος  [δξ τι οικισμος ηταν αυτος με οικοπεδο εμβαδου  2400 και αν τα 300 τμ. της αποθηκης εξαντλουσαν ολον τον  τότε  σδ του "οικοπεδου"]

Μετά, εγινε ΠΕ και αποδοθηκε οικοπεδο με αποθηκη.

Αυτη η αποθηκη θα  πρεπει-θεωρητικα- να αντιστοιχει στον σδ  είε όλου είτε τμηματος του οικοπεδου.

δλδ   νταξ' να κοψει   εξη 300σαρια

αλλα η αποθηκη των 300 τμ. σε πιο "300σαρι" θα παταει?

 Μπορει να κανω λαθος.

Link to comment
Share on other sites

edit: Εκ παραδρομής εγραψα οικισμός. Ηταν εκτός σχεδίου και η άδεια βγήκε κατα παρέκκλιση!

Η αποθήκη στο κόψιμο θα βρίσκεται σε οικόπεδο εμβαδού 1000τ.μ

τα αλλα 2 θα είναι 400ρια

Link to comment
Share on other sites

Βασικά νομίζω είναι λίγο φιλοσοφική συζήτηση ως προς το τυπικά σωστό. Αφού και απ' ότι αντιλαμβάνομαι 3 απλές βεβαιώσεις νομιμότητας θα δώσεις χωρίς τακτοποιήσεις και άρα δεν θα έχει πρόστιμα που αλλάζουν. Το παράρτημα λέει βάζεις "όχι" αν υπάρχει μεταγενέστερη κατάτμηση και δεν εξετάζει αν η κατάτμηση είναι σύννομη η όχι. Εγώ προσωπικά το θεωρώ λογικό γιατί σου λέει είχες κάποτε ένα ακίνητο πχ 2000τμ στο οποίο έβγαλες άδεια. Τώρα πας και το κόβεις και έχεις 3 νέα πλέον και ανεξάρτητα ακίνητα. Ε σε αυτό το νέο ακίνητο των πχ 500τμ που δημιουργήθηκε, πράγματι δεν έχει εκδοθεί καμία άδεια και γι αυτό βάζεις όχι. Εμένα μου φαίνεται σωστό. Είναι άλλο ακινήτο. Ξαναλέω ότι το "όχι" που επιλέγεις δεν επηρρεάζει τη νομιμότητα των κτισμάτων που προϋφίστανται της κατάτμησης εφόσον αυτή γίνεται με σύννομο τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου φιλοσοφική

Η βεβαίωση αφορά σε υφιστάμενο εμπράγματο δικαίωμα, όχι σε μελλοντικό (προερχόμενο από κατάτμηση, κάθετη, κλπ). Και όπως ανέφερα υπάρχει "δεδικασμένο", και μάλιστα με πολύ αυστηρή υποθηκοφύλακα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.