Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογικά οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

Το 40 πάει στο Δήμο αν δε κάνω λάθος, οπότε πληρώνεις τη διαφορά του 25 με βάσει το 60 στη ΔΟΥ (κωδικός 1140104001)

Ή καλύτερα βγάλε δύο έντυπα ένα με 75 και ένα με 40 και τσέκαρε αν επηρεάζεται και τίποτ' άλλο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 277
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Gousgounis, ο φοροτεχνικός της πολεοδομίας που έδωσε αυτόν τον κωδικό πληρωμής, ο οποίος και πληρώθηκε. Δεν αναγράφω τα ποσά, απλά εκεί που γράφω 25% ήταν σε € το 25% του τελικού ποσού και εκεί που γράφω 75% ήταν σε € το 75% του τελικού ποσού.

Εγινε πατάτα;

image.png.acd7fabb5caca4d1fde409914f8cffa8.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτα λογικά τα πλήρωσες στον δήμο. Η αιτιολογία φαίνεται να είναι λάθος, το 25% είναι λογικά το υπερ Δήμου. Απλά ταιριάζει η εισφορά υπερ δήμου να είναι το 25% του ΚΗ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι;

Πάμε με τα έντυπα στο χέρι σε ΙΚΑ / ΔΗΜΟ / ΕΦΟΡΙΑ και πληρώνουμε; Καλά κατάλαβα; Θα χρειαστεί κάτι άλλο;

Π.χ. τίτλος ιδιοκτησίας, τοπογραφικό ...;

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε πρώτα στο εφκα (πρων ικα και πας με ραντεβου, κλείνεις Online) και κάνε έναρξη ΑΜΟΕ, με τους πίνακες 1&2 με τα ένσημα, ξεκίνα απο εκει γιατί μπορεί να σου κάνουν καμμιά διόρθωση και να χρειαστεί να αλλάξεις ξανά όλο τον προϋπολογισμό. Αν δεν έχεις αλλαγές, τύπωσε από το εξαιρετικό προγραμματάκι του αγαπητού μας συνάδελφου τα σημειώματα Πολεοδομίας-Δήμου & Εφορίας. Πάρε τηλέφωνο στον φοροτεχνικό της πολεοδομίας να σου δώσει το υπηρεσιακό σημείωμα και με αυτό κάνεις τις πληρωμές ΔήμουΠολεοδομίας. Ανεβάζεις τα διπλότυπα είσπραξης της κάθε υπηρεσίας. Εξουσιοδότηση και συμβολαια μόνο οταν πας στο ΕΦΚΑ. Επίσης στην εφορία καλό είναι να γίνει η πληρωμή από τον ιδιοκτήτη του έργου. Δεν αφήνουν να πληρώσει κανένας άλλος. Τοπογραφικό δεν χρειάζεται πουθενά. Φρόντισε όλα που ανεβάζεις να συμπίπτουν στα ποσά, ώστε στον μεταγενέστερο έλεγχο φορολογικών μετά την έκδοση ΟΑ να μην έχεις αλλαγές.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους, 

έχω μία περίπτωση διώροφης "οικογενειακής" οικοδομής που χτίστηκε με διαφορετικές οικοδομικές άδειες, με την τελευταία να εκδίδεται το 1984. Η οικοδομή ολοκληρώθηκε, το διαμέρισμα που ήταν προσθήκη με την άδεια του 1984 ωστόσο δεν κατοικήθηκε ποτέ (δεν έχει ούτε υδρόμετρο, ούτε χελώνα της ΔΕΗ), και τώρα η κόρη του ιδιοκτήτη θέλει να το ανακαινίσει και να μείνει σε αυτό. Ωστόσο, σε αίτημα που έκανα για θεώρηση του στελέχους της ΟΑ του 1984 για να πάρω νέο υδρόμετρο, κατά τον έλεγχο της άδειας του 1984, διαπιστώθηκε ότι η άδεια δεν είχε κλείσει (δεν υπάρχει θεώρηση στο στέλεχος) γιατί δεν υπήρχαν φορολογικά επίβλεψης. Στο φάκελο βρήκα μόνον τα φορολογικά της μελέτης. Από εμπειρία σε άλλη περίπτωση, γνώριζα ότι παλαιά αρκούσε να'χεις πληρωμένα τα φορολογικά της μελέτης για να πάρεις την άδεια, και όχι της επίβλεψης, και πως αν θες να "κλείσεις" τώρα την άδεια,  θα πρέπει να πληρωθούν οι αμοιβές της επίβλεψης και να γίνουν οι υπεύθυνες δηλώσεις ιδιοκτητών - μηχανικού. Το πρόβλημα είναι ότι η μηχανικός που φαίνεται στο στέλεχος να έχει τη γενική επίβλεψη έχει πεθάνει... και από την πολεοδομία μου είπαν ότι θα πρέπει να βρω τουλάχιστον κάποιον συγγενή της που να πληρωθούν σε αυτόν τα φορολογικά. είναι δυνατόν να ισχύει κάτι τέτοιο; και να μην είχε πεθάνει, πλέον θα ήταν συνταξιούχος μηχανικός. άρα τι κάνουμε σε αυτές τις περιπτώσεις; θα πρέπει να γίνει αναθεώρηση της άδειας του 1984 για να αλλάξει ο επιβλέπων; ούτε αυτό μου φαίνεται λογικό από την στιγμή που πλέον η οικοδομή έχει ανεγερθεί. ποιος να αναλάβει τέτοια ευθύνη; 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, mariaTTASS said:

... Από εμπειρία σε άλλη περίπτωση, γνώριζα ότι παλαιά αρκούσε να'χεις πληρωμένα τα φορολογικά της μελέτης για να πάρεις την άδεια,...

 

Για να πάρεις την άδεια ναι επαρκούσε και επαρκεί οι αμοιβές μελετών και όχι και των επιβλέψεων.

Για παραλαβή όμως εξοφλημένες όλες οι επιβλέψεις.

και όλα τ άλλα όπως σου τα είπαν πρέπει να γίνουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Δε διαφωνώ, το ζήτημα είναι που να βρούμε τώρα τους συγγενείς της μηχανικού. Έκανα αίτημα στο ΤΕΕ γιατί πλέον υπάρχει και το GDPR και δεν δίνουν έτσι εύκολα στοιχεία, αλλά και πάλι δεν καταλαβαίνω πως θα "κοπούν" φορολογικά επίβλεψης στους συγγενείς της μηχανικού, αν αυτοί δεν είναι σχετικοί με το αντικείμενο. πως θα πληρωθούν οι αμοιβές; νομίζω και στην πολεοδομία ακόμη το ψάχνουν, και μου είπαν να περιμένω να με καθοδηγήσουν σχετικά. μόλις έχω νεότερα θα σας ενημερώσω. 

Link to comment
Share on other sites

Τώρα με το ηλεκτρονικό σύστημα θεώρησης ηλεκτροδότησης δεν είμαι σίγουρος.

Γενικά η διακασία που προβλέπεται είναι η αναθεώρηση για αλλαγή επιβλέποντα. Πρέπει να πάρεις μία βεβαίωση απο τους πλησιέστερους συγγενείς (χήρα και παιδία) ότι δεν έχουν απίτηση επι αμοιβής, να υπολογίσεις σε τι στάδιο ολοκλήρωσης βρίσκεται η οικοδομή (νομίζω έρχεται και ελεγτής) και ότι περισσεύει το αναλαμβάνει ο νέος μηχανικός, με ανάλογη αμοιβή, που υπογράφει πλέον την αίτηση για αυτοψία. Ουσιαστικά μετά ελέγχονται οι κρατήσεις του εν ενεργεία μηχανικού.

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, Gousgounis said:

..... ότι περισσεύει το αναλαμβάνει ο νέος μηχανικός, με ανάλογη αμοιβή, που υπογράφει πλέον την αίτηση για αυτοψία. Ουσιαστικά μετά ελέγχονται οι κρατήσεις του εν ενεργεία μηχανικού.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, το πρόβλημα εδώ είναι ότι η οικοδομή έχει ολοκληρωθεί κανονικά εδώ και σχεδόν 40χρόνια, δεν υπάρχει δηλαδή κάτι να αποπερατώσει ένας νέος επιβλέπων μηχανικός αν αναλάβει την άδεια. μοιάζει λογική αυτή η διαδικασία, να πεις δηλαδή ότι κάνεις αλλαγή επιβλέποντα που προϋποθέτει βέβαια να περάσεις και όλη την άδεια στο ηλεκτρονικό σύστημα με ό,τι αυτό συνεπάγεται, αλλά από την άλλη, όπως είπα και πριν, ποιος παίρνει την ευθύνη να γίνει επιβλέπων σε κάτι που δεν επίβλεψε ποτέ, και ολοκληρώθηκε εδώ και 30χρόνια απλά και μόνο για να "κλείσει" την άδεια; γιατί στο ενδιάμεσο, από έναν πρώτο γρήγορο έλεγχο που έκανα, στην οικοδομή υπάρχουν και αυθαιρεσίες που έγιναν από κατασκευής του κτιρίου....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.