Μετάβαση στο περιεχόμενο

FreeCAD - Δωρεάν λογισμικό με βιβλιοθήκες και εφαρμογές για το AutoCAD


Recommended Posts

Command: BATHBLOCKS 0

Command: (setq GlobalLanguage "Greek")

"Greek"

Command: (setq BATHscaledesire 0.05)

0.05

Command: (setq BATHMMdesire nil)

nil

Command: (setq BATHExtraScaleFactor 1)

1

Command: (SetTexts)

Command: (setq DesiredBathBlock "011")

"011"

Command: (INSERTBathBLOCK)

Δείξτε το σημείο εισαγωγής .

"new_BATH_011.dwg": Can't find file in search path:

C:\Documents and Settings\om\My Documents\ (current directory)

C:\Program Files\AutoCAD 2008\FreeCAD\

C:\Program Files\AutoCAD 2008\UserDataCache\Support\

C:\Program Files\AutoCAD 2008\Color\

C:\Documents and Settings\om\Application Data\Autodesk\AutoCAD

2008\R17.1\enu\support\

C:\Program Files\AutoCAD 2008\support\

C:\Program Files\AutoCAD 2008\fonts\

C:\Program Files\AutoCAD 2008\help\

C:\Program Files\AutoCAD 2008\express\

C:\Program Files\AutoCAD 2008\support\color\

C:\Program Files\AutoCAD 2008\drv\

C:\Program Files\AutoCAD 2008\

*Invalid*

Link to comment
Share on other sites

...Σημειώνεται πως για άλλη μια φορά ο ilias αξίζει την ευγνωμοσύνη μας (εύσημα είπε πως δεν δέχεται :D )

Αν όντως τελικά λύθηκε οριστικά πλέον το πρόβλημα, αυτή είναι η μία και μοναδική μου χαρά. Στον υπολογιστή μου πάντως λύθηκε οριστικά και το μόνο που περιμένουμε είναι τα report των συναδέλφων. Εγώ πάντως χρησιμοποιώ AutoCAD2007.

Link to comment
Share on other sites

Iliekater γεια σου, και συγνώμη για την καθυστερημένη απάντησή μου.

 

Έχεις δίκιο, τώρα που με ξαναδιάβασα τι έγραψα προχθές, συμφωνώ ότι δεν βγαίνει νόημα αν δεν γνωρίζεις τον συλλογισμό μου.

Εν πάση περιπτώσει επρόκειτο για αστείο που, ….. μάλλον ατύχησε.

Παρακολουθώ καιρό τώρα την συνεισφορά σου εδώ στο φόρουμ και θαυμάζω κι εγώ, όπως και όλοι οι άλλοι οι συμμετέχοντες νομίζω, την διάθεσή σου να «δώσεις» τόσο απλόχερα και αφιλοκερδώς αυτά που δημιουργείς, πιστεύω με ατέλειωτες ώρες εργασίας, και να βοηθήσεις τους συναδέλφους σου. Τέτοια φαινόμενα σήμερα σπανίζουν.

Διαβάζοντας την φράση σου, «Φυσικά δεν μπορούσα να σας αφήσω μόνο με τόσα..»…. …και, «Αναμένω τα σχόλια και τις παρατηρήσεις σας !», σκέφτηκα λοιπόν, …τι άλλο περισσότερο θέλει να μας δώσει ο άνθρωπος, το μόνο που απομένει πλέον είναι να δημιουργήσει και μια εντολή που να μας «λέει» και πως θα τα οικονομήσουμε, όλα τα άλλα τα έχει κάνει. Όλα αυτά τα έγραψα φυσικά με διάθεση πλάκας και καλαμπουριού και όχι ειρωνείας.

Δυο-τρεις μέρες πριν είχα κατεβάσει την Πυξίδα και ήθελα να σε ευχαριστήσω κι εγώ, αλλά δεν ήθελα να προσθέσω άλλο ένα ξερό «ευχαριστώ» βλέποντας όλα τα άλλα των άλλων, κι από εκεί μάλλον ξεκίνησαν όλα. Ίσως θα ήταν καλλίτερα αν έλεγα ένα απλό ευχαριστώ, δεν πειράζει όμως το λέω τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει SIRADRAB , δεν έγινε τίποτα . Ευχαριστώ και για τα καλά σου λόγια . Με την ευκαιρία να προσθέσω εδώ πως τον τελευταίο καιρό εργάζομαι στην έκδοση 2.02 της ΠΙΞΙΔΑΣ (το "Υ" το έχω καταστρατηγήσει εδώ και καιρό ! ! ) , με την οποία θα είναι δυνατόν να εκτυπώνεται και ολόκληρο το τεύχος της Θέρμανσης ! Επίσης ένα άλλο χαρακτηριστικό θα είναι στη ΘΕρμομόνωση η δυνατότητα μερικής ή ολικής αντιγραφής χαρακτηριστικών από ένα επίπεδο σε κάποιο άλλο .

Όσο αφορά το FreeCAD , θα ανεβάσω μία μικρή βελτίωση η οποία λύνει το πρόβλημα κάτα το οποίο κολάει η εφαρμογή "Είδη εξοπλισμού" και άλλα προβληματάκια με τη βάση δεδομένων της (κενά στις καταγραφές της κτλ) .

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτησουλα κ γω...το εβαλα σε εκδοση autocad 2005 και δεν δουλευε (μου εβγαζε εκεινο το μηνυμα) μεχρι που εκανα τα

Regsvr32 Comdlg32.ocx

Regsvr32 MSADODC.OCX

 

Μετα το μηνυμα δεν ξαναβγηκε....αλλα δεν μπορω να βαλλω κανενα μπλοκ....οταν αλλαζω τη γλωσσα σε Αγγλικα τα μπλοκ δουλευουν κανονικα αλλα τα μενου βγαινουν κινεζικα και στο freecad kai sto Cadware (που εχω εγκαταστησει) ...ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ????

Link to comment
Share on other sites

Χμμ ... Δύσκολο αυτό ... Δεν μας έχει ξανασυμβεί ... Από τη μία έχοντας ελληνικά δεν τρέχει κανονικά το FreeCAD (λογικό αυτό) , από την άλλη ορίζοντας αγγλικές ρυθμίσεις παύουν να φαίνονται τα ελληνικά κείμενα ...

Μήπως έχεις αγγλικά Windows ; Ίσως πρέπει να ορίσεις τα Ελληνικά ως αναγνωρίσιμη γλώσσα για τους μη-μονοκωδικούς χαρακτήρες (Start > Control Panel > Regional settings and language settings > καρτέλα Advanced > και στο πτυσόμενο μενού επέλεξε Greek) .

Link to comment
Share on other sites

ελληνικα windows εχω και μαλιστα vista......να δοκιμασω κ θα σας πω...

 

Τελος κ απο μενα......ολα μια χαρα....ορισα "τρεχουσα μορφη γλωσσας"->αγγλικα και "τρεχουσα γλωσσα για τα προγραμματα που δεν υποστηριζουν UNICODE" ->Eλληνικα.....(αυτες οι ρυθμισεις σε vista....αλλαζουν λιγο στα XP)

 

Και μια προταση......θα μπορουσες να προσθεσεις και 3Δ μπλοκς........μπορουμε οσοι εχουμε καποια διαθεσιμα να στα στειλουμε και να τα ενσωματωσεις....εχω αρκετα.....

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ευχαρίστως . Έχω και εγώ μπόλικα 3Δ , αλλά δεν έχω κάτσει μέχρι σήμερα να τα οργανώσω .

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε iliekater

Ότι και να πω, όσες ευχαριστίες και να προσθέσω σ' αυτές των άλλων

συναδέλφων, δεν φτάνουν.

Κατέβασα προχθές το FreeCad και έμεινα με το στόμα κρεμασμένο !!!

Συγχαρητήρια για την εξαίρετη δουλειά, για το κόπο και το χρόνο που διέθεσες

κάνοντας τη δουλειά μας πιο ευχάριστη, και την απλόχερη προσφορά σου.

Πιστεύω πως άνθρωποι σαν κι εσένα σπανίζουν πια.

Να είσαι πάντα καλά, δημιουργικός και ευτυχής.

 

Υ.Γ. Το εγκατέστησα σε Autocad 2005. Δουλεύει υπέροχα.

Τα ελληνικά στις εντολές άψογα. Και πάλι μπράβο και ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.